redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 02.12.2016
Loten Namling je charizmatická a nepřehlédnutelná osobnost, zpěvák tradiční tibetské hudby, který jí kreativně přetváří do moderní podoby. I proto si jej vybrali na svou šňůru i kladenští Zrní. Co formovalo Lotena Namlinga, ve které hudbě se nachází, jak daleko má Tibeťan k západní hudbě?
Nusrat Fateh Ali Khan – skvělý pákistánský zpěvák a hráč na harmonium, který mě inspiroval indickým zpěvem zvaným ghazal, což je zhudebněný poetický styl, kde se opakují stejné rýmy. Když jsem byl malý, bylo to v Indii velmi populární.
Lata Mangeshkar – úžasná indická zpěvačka. V Indii je spousta chudých lidí, kteří hledají únik a východisko ze své situace. Když Lata Mangeshkar zpívá, dává lidem obrovskou naději. Když slyší její hlas, cítí se zrelaxovaní, mohou snít, je to jako kdyby byli v ráji. To je schopnost, kterou velmi obdivuji.
Bob Marley – spousta písniček od Boba Marleyho je hlavně o svobodě. To je téma pro nás Tibeťany velmi důležité. Například písničky Get Up Stand Up nebo Buffalo Soldier mě inspirovaly, abychom nevzdávali náš boj za svobodný Tibet.
Rod Stewart – moc se mi líbí písnička I´m Sailing, ta schopnost dostat do písně pocit z plavby. Vždycky, když jsem ji poslouchal, přišlo mi, jako bych se skutečně někde plavil, a právě takové autentické pocity se snažím promítat i do své vlastní tvorby.
Leonard Cohen a Bob Dylan – oba jsou pro mě velkou inspirací, u obou jsem vždy silně cítil hloubku, s jakou mají promyšlené své texty a písně.
Sting – zpěvák, jehož hlas a styl mě baví a inspiruje. Jeho písničky jako třeba Desert Rose na mě měly velký vliv.
Bruce Springsteen – líbí se mi jeho koncertní show, hudební projev, respektive jeho chování a vystupování.
Beatles – když jsem vyrůstal, byli velmi populární. Jednalo se o zahraniční tvorbu, která byla v tehdejší Indii běžná, seděli jsme vždycky v hloučcích kolem rádia a poslouchali pro nás něco zcela nevšedního.
Bee Gees jsou mojí guilty pleasure. Podobně jako v případě Beatles, seděli jsem kolem rádia a hltali všechno, co se hrálo na Západě. Navíc můj první učitel hudby jejich písně hrával pravidelně na kytaru.
Loten Namling + Zrní: Česko-tibetské turné 2016
06. 12. - Olomouc
07. 12. - Brno
08. 12. - Ostrava
09. 12. - Uherské Hradiště
10. 12. - Vsetín
12. 12. - Praha
13. 12. - Praha
redakce 23.10.2024
Ředitel Marek Hovorka pro vás vybral 10+1 filmový tip, který byste si neměli nechat ujít, což berte jako velmi husté, jakkoliv jedinečné síto. Snímků budou stovky!
redakce 17.10.2024
Francouzský fenomén, který doma vyprodává mnohatisícové haly, míří k nám na dva koncerty. Groove Brno.
redakce 06.10.2024
V rámci festivalu Music is Nina a Štěpán Honovi představí jedinečnou barevnost spojení klavíru a vibrafonu. Zatím si poslechněme klavíristčiny oblíbené skladby.
redakce 19.09.2024
Co může být lepšího než doporučení přímo od členek týmu festivalu, které vám prozradí, na jaká shows letošního Lunchmeatu nesmíte chybět?
redakce 11.02.2024
Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?
redakce 26.10.2023
Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.
redakce 13.10.2023
"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.
redakce 02.10.2023
Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!
redakce 15.09.2023
"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.
redakce 04.08.2023
Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!