Články / Seriály / / 10+1

10 + 1 = Aitcher Clark

10 + 1 = Aitcher Clark

redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 22.02.2018

Zvukový designér, producent, skladatel a milovník hudby různých žánrů, takto se profiluje pražský Aitcher Clark, když inspirací jsou mu vlastní hudební zážitky, ale i posbírané field recordings. Hraje rychle i pomalu, střídá vypjaté s křehkým, pohybuje se na poli IDM. A jeho výběr jedenáctky zásadních songů je v podstatě chronologickým průřezem toho, jak se vyvíjel coby fanoušek od druhé poloviny devadesátých let. V současnosti připravuje album s Tomášem Čadou, taky se dívá techno-industriálním směrem. Vidět naživo můžete Aitchera Clarka třeba na Free Mondays v Roxy, ale příležitostí bude více.

Mike Oldfield - Tubular Bells III...
… a cesty na základku s walkmanem. Můj bratr měl na svojí dobu celkem unikátní sbírku originálních i kopírovaných CD a kazet. I když to byl převážně rock a metal, tak se mezi tím našly i elektronické věci jako třeba Mike Oldfield nebo Prodigy. Už si nepamatuju, jak jsem si v té hromadě kytarové hudby našel cestu zrovna k těmhle dvěma věcem, ale Mike Oldfield je moje první silné setkání s elektronikou.

Aphex Twin - Windowlicker
Po několikaletém ulítávání na technu přišel zlom, když jsem poprvé viděl videoklip Windowlicker. Pamatuju si, že jsem s otevřenou hubou hltal každý detail. Obří intro, kdy si říkáte, vo co go, náhlý zlom v podání nekonečné limuzíny a už jste ve světě Aphexe Twina. Ten den se mi otevřela brána do světa IDM a Warp Records.

Autechre - Gantz Graf
Díky mému dobrému kamarádovi následovali Autechre. Pro mě jeden z nejzásadnějších a nejinspirativnějších projektů. Opět geniální video, geniální hudba, vše propracované do posledního detailu. Teď čtu, že inspirace pro klip se objevila během LSD dýchánku, to by odpovídalo.

Chris Clark - Wolf
No a cesta do světa IDM pokračuje. Jako první se do mě zakousl Wolf od Chrise Clarka, další zásadní jméno Warpu. Clarence Park, Empty the Bones of You a Body Riddle jsou pro mě do dneška nepřekonané položky v Clarkově diskografii. Unikátní, naprosto osobitý a brutální zvuk.

Apparat - Berlin
A tohle je nejzásadnější hudební setkání vůbec. Pamatuju si, jak jsem vyrazil po slušném jointu na koncert do Akropole. Vůbec jsem nevěděl, na co jdu. Prý nějaký minimal. No a že to není minimal, jsem zjistil během vystoupení. Od první milisekundy jsem byl naprosto ohromen a ochromen. Celé tělo rezonovalo v extázi, husina mi běhala po zádech. Tenhle track mě vždycky dokáže dostat mimo realitu, ostatně jako celá Apparatova diskografie.

Burial - Untrue
Ikona elektronické hudby nového milénia. Už jeho první stejnojmenném album mělo parádní temnou atmosféru, ale když vyšlo Untrue, byl to naprostý šok. Do té doby neslyšený zvuk. Geniální atmosféra, jako byste se opravdu ocitli v Londýně. Skvělý field recording a ruchy, nezapomenutelné zvuky benzínového zapalovače. Tohle album se bude poslouchat i za 50 let.

Tropic of Cancer - The Dull Age
Mám rád úplně všechno, co na Downwards Records vyšlo a vychází. Díky tomuhle labelu jsem se dostal do světa industriálu, punku a s tím souvisejících odnoží. Po pauze, kdy se v letech 2005-2010 na techno scéně vůbec nic nedělo, jsem tenhle label přestal trochu sledovat. Karl O’Connor (Regis) ale pozměnil hudební záběr a začal na Downwards vydávat punkovější a industriálnější věci a tahle skladba znamenala můj návrat zpátky.

Kangding Ray - OR
Potom, co nám Apparat zpopovatěl, je tento track a celá deska skvělou náhradou jeho staršího zlomeného zvuku. I když se zdá, že na první poslech to má pramálo společného s Apparatovou produkcí, já to tam prostě cítím, tu energii, atmosféru, což taky Kangding Ray potvrdil na skvělém koncertu v olomouckém Jazz Tibet Clubu na festivalu Pif Paf, kde tohle tehdy čerstvé album prezentoval.

Óláfur Arnalds - Lag Fyrir Ömmu
Po elektronickém výplachu přichází zlom v podání klasické hudby. Jako první se ke mně dostala skladba Fyrsta, která v islandštině znamená první. V jeho skladbách a obzvlášť v Lag Fyrir Ömmu je něco tak magického a osobního... Asi nikdy jsem neposlouchal nějakou desku tolikrát jako Living Room Songs.


A Winged Victory for the Sullen - Atomos VI
Nedlouho po sólovém koncertu Óláfura Arnaldse v Akropoli přišel další živý zážitek, a to Erased Tapes showcase. Existuje spousta výborných alb a skladeb, ale pro mě jsou zásadní koncerty. Teprve tam se předávají emoce a ukáže se, jaký má kapela nebo umělec opravdu potenciál. Ten večer vystoupili A Winged Victory for the Sullen, Óláfur Arnalds a Nils Frahm. Jeden z životních zážitků, jedinečný mix ambientu, klasické hudby a elektroniky.

Sigur Rós - Varúð
Guilty pleasure mě bohužel nenapadá, asi žádnou úchylku nemám, tak přejdeme k poslední věci. Sigur Rós znám dlouho, ale vždycky kolem mě bez povšimnutí proplouvali. Všechno se změnilo v roce 2016 na festivalu Pohoda. Neuvěřitelná emocionální jízda, bez klišé, geniálně vystavěný koncert. Zavřené oči, splynutí s vesmírem. Následný neustálý poslech posledního alba Kveikur. Po pečlivém prostudování veškerého vydaného materiálu mě nejvíc baví deska Valtari a moje srdcovka Varúð.

Info

Aitcher Clark
soundcloud interpreta

Živě:
24. 2. 2018 Underdogs, Praha
26. 2. 2018 Free Mondays, Roxy, Praha
24. 3. 2018 Žižkovská noc, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Marek Hovorka (MFDF Ji.hlava)

redakce 23.10.2024

Ředitel Marek Hovorka pro vás vybral 10+1 filmový tip, který byste si neměli nechat ujít, což berte jako velmi husté, jakkoliv jedinečné síto. Snímků budou stovky!

10+1 = James Copley (Electro Deluxe)

redakce 17.10.2024

Francouzský fenomén, který doma vyprodává mnohatisícové haly, míří k nám na dva koncerty. Groove Brno.

10+1 = Nina Honová

redakce 06.10.2024

V rámci festivalu Music is Nina a Štěpán Honovi představí jedinečnou barevnost spojení klavíru a vibrafonu. Zatím si poslechněme klavíristčiny oblíbené skladby.

10+1 = Anna-Marie + Tasya (Lunchmeat)

redakce 19.09.2024

Co může být lepšího než doporučení přímo od členek týmu festivalu, které vám prozradí, na jaká shows letošního Lunchmeatu nesmíte chybět?

10+1 = Lukáš Polák

redakce 11.02.2024

Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?

10 + 1 = Ale Hop

redakce 26.10.2023

Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.

10 + 1 = Felix Bushe (Gengahr)

redakce 13.10.2023

"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.

7 + 3 + 1 = Adam Dragun

redakce 02.10.2023

Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!

10 + 1 = Martyyna

redakce 15.09.2023

"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.

10 + 1 = Freddy Ruppert

redakce 04.08.2023

Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace