redakce | Články / Seriály / / 10+1 | 13.11.2019
Mydy Rabycad se dali dohromady před sedmi lety a stihli zahrát na prestižních festivalech Glastonbury nebo Sziget, vystoupili v Jižní Koreji, Turecku i Egyptě. Loni zaznamenali úspěch na Festival International de Louisiane v USA a absolvovali první klubové turné po Holandsku. Ozvěny poněkud vyšeptaného elektroswingu jsou nenávratně pryč a Mydy Rabycad jako žánrový chameleon balancují mezi elektronickým klubovým soundem, popovými ambicemi a epickým soundtrackem k dystopickému thrilleru. Nová deska Numbers v osmi písních analyzuje dobu, ve které se úspěch umělců měří na základě počtu palečků a srdíček na sociálních sítích a společenský status definuje cifra a počet nul na bankovním účtu. Křest alba se chystá na druhou půlku listopadu ve Foru Karlín, ještě předtím nám saxofonista kapely Mikuláš Pejcha vysypal deset formativních písní jeho hudebního vkusu.
Parov Stelar - Lost in Amsterdam
Bylo mi tak patnáct a byl jsem ztracenej teenager, co hledal sám sebe v upršeným Liberci. K tomu jsem hrál v jazzovým orchestru na ságo a záviděl spolužákům s kytarou, že dělaj cool hudbu v punkovejch kapelách. Pak jsem narazil na Parova a řekl si, to je ono! To spojení melancholie s jazzem, synťákama a houseovým spodkem mě úplně uhranulo. Díky tomu jsem začal poslouchat i další elektronickou hudbu a už se to vezlo.
Deluxe - Pony
Bylo by nefér sem nedat tenhle track. Deluxe mě svým přístupem k hudbě a produkci inspirovali od první chvíle. Líbilo se mi to spojení živý energie s elektronikou. Track mi poslala trumpetistka Šárka z jazzovýho orchestru. Kdyby to tenkrát neudělala, možná by bylo dneska spousta věcí jinak.
Gorillaz - Feel Good Inc.
Když mi bylo asi tak třináct, koukal jsem na hitparádu a lítající větrnej mlýn/maják s kreslenejma opicema. Uhranulo mě to. Vždycky jsem tajně snil o tom, že to bude moje útočiště, až budu velkej. Pořád se toho nevzdávám.
Die Antwoord - Ugly Boy
Tohle jsou dvě mouchy jednou ranou. Málokdo ví, že intro tohodle tracku je od Aphexe Twina, kterej do elektronický hudby zatáhl skladatelský um a inovativní postupy, který jeho skladbám přinesly nálepku "inteligentní taneční hudba". Die Antwoord skladbu dotvořily po svým a tohle duo nebo spíš trio mě baví tím, že se s ničím nesere a dává to do plnejch.
GusGus - Featherlight
Nevím, jestli je to jen můj pocit, ale z hudby GusGus na mě vždycky dýchnou nekonečné pláně Islandu. Jejich hudba má pro mě kouzlo, protože spojuje zvláštní náboj nostalgie s tanečním beatem. Alespoň na posledních dvou albech.
Cliff Martinez - Son of Placenta Previea
Je těžký od něj vybrat jen jeden song. Pochmurná atmosféra jeho soundtracků zamrazí i zkušenýho technaře. Jeho práce se zvukomalbou a sekvencerové postupy jsou pro mě jedinečným nositelem nálady a velkou inspirací.
Tame Impala - Let It Happen
Téměř osmiminutovej opus o tom, jak je někdy snazší letět světem tak, jak se točí, než aby člověk bojoval proti němu, i když se vším zrovna nesouhlasí. Zvuková lahůdka, která člověka pohltí a odnese mu myšlenky směrem k oběžné dráze.
Jamiroquai - Virtual Insanity
Jedna z těch vypalovaček, který hrávali na hudebním kanále u nás doma. Nemůžu se rozhodnout, jestli mě víc bavila ta děravá basa nebo klip, kterej točili tak, že místnost, ve který Jay Kay tančí, vozili kolem něj v hale na kolečkách a kameru měli přidělanou na ní.
Jain - Makkeba
Nekompromisní synťáková bassline s minimalistickým beatem odkazujícím až na černý kontinent. Text vzpomíná na africkou zpěvačku a aktivistku Miriam Makkebu známou jako Mama Africa. Vždycky jsem měl blízko k world music, ale chyběl mi tam pevnej základ elektroniky. Tady se obě věci protnuly dokonale.
Moondog - Bird's Lament
Skladba s neskutečným nábojem, která svými postupy a soundem předbíhá dobu. Rytmus a zvuky velkoměsta mísí s melancholickým nápěvem, který si dost možná pohvizdují ptáci někde v parku nebo osamělé duše ulice. Nebýt jedné německé studentky, která Louisovi Thomasovi Hardinovi alias Moondogovi poskytla útočiště a podmínky pro tvorbu, nejspíš se o tomhle skvostu svět nedozví. Objevuje se ve spoustě remixů pařížské elektronické scény.
redakce 23.10.2024
Ředitel Marek Hovorka pro vás vybral 10+1 filmový tip, který byste si neměli nechat ujít, což berte jako velmi husté, jakkoliv jedinečné síto. Snímků budou stovky!
redakce 17.10.2024
Francouzský fenomén, který doma vyprodává mnohatisícové haly, míří k nám na dva koncerty. Groove Brno.
redakce 06.10.2024
V rámci festivalu Music is Nina a Štěpán Honovi představí jedinečnou barevnost spojení klavíru a vibrafonu. Zatím si poslechněme klavíristčiny oblíbené skladby.
redakce 19.09.2024
Co může být lepšího než doporučení přímo od členek týmu festivalu, které vám prozradí, na jaká shows letošního Lunchmeatu nesmíte chybět?
redakce 11.02.2024
Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?
redakce 26.10.2023
Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.
redakce 13.10.2023
"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.
redakce 02.10.2023
Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!
redakce 15.09.2023
"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.
redakce 04.08.2023
Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!