Popluh | Články / Reporty | 12.06.2014
Do Prahy dorazila jedna z vycházejících hvězd asijské postrockové scény, jihokorejští Jambinai. Vystoupení se konalo pod patronátem Respect festivalu, který proběhne už tento víkend na Ladronce. To už ale bude kapela o poznání dál na své letní cestě Evropou, i proto samostatný koncert v Paláci Akropolis.
V roli předskokana se představila tuzemská formace Kaplan Bros., za kterou se skrývá sourozenecké duo Kaplanů - Cyril a Kryštof. Cyril podobně jako ve své domovské kapele Vložte kočku za bubnama, jeho bratr za stolem plným elektronických hejblátek. Živé bicí v kombinaci s live set elektronikou a zálibou ve sklouzávání až do bitových poloh? No, neznělo to tak špatně, jak mohlo, na výsledný pejsko-kočičkový mix. Kdo byl ale nedávno například na pražské zastávce Bena Frosta, poznal, že tohle je přece jen trošku jiná liga. Taková ta naše pralesní. Ale nic ve zlém, to jen výběr předkapely se totálně minul s hlavním bodem večera.
Temně postrocková kapela z Jižní Koreje, která používá i tamní tradiční hudební nástroje. Asi nejvíc omílaná slova ohledně Jambinai, nutno podotknout, že naprosto zaslouženě. Pojďme omílat. Z oficiálního press kitu je jednoduché si vytáhnout, že těmi orientálními nástroji byly haegun, piri či geomungo. S jejich identifikací už to ale bude horší, nicméně ponechme google stranou. První instrument vypadal jako tlusté střevo zavlečené za smyčec a hrající na srdeční sval. A kupodivu to tak i znělo. Pak nějaká tenká píšťala s náústkem, u které vás přešla všechna sranda, jakmile se do ní fouklo. A do třetice všeho dobrého nástroj, který vypadal jako opracovaná čtvrtina kmene vzrostlého stromu osázená zvyšujícími se pražci a s několika pohyblivými kobylkami na jednom konci, na který se navíc hrálo něčím, co velmi připomínalo jídelní hůlky. V kombinaci s tradiční, byť sedmistrunnou elektrickou kytarou a v části koncertu i s basou a bicíma to dávalo nezapomenutelný zážitek.
Songy byly rozloženy půl na půl. V úvodní a závěrečné části koncertu před přídavkem si to vzala do parády pouze původní trojice Jambinai a nabídla tradičně vystavěné postrockové songy s pozvolnou gradací, samozřejmě s osvěžujícím vlivem korejských nástrojů a jejich zvuku. Druhá várka songů, do které už přispěl i basák s bubeníkem, pak byla strhujícím a ohlušujícím nářezem, ve kterém se stále dal vysledovat systém a základní melodie. Ani jedno pojetí nerušilo, naopak fungovalo ve výborné, byť občas velmi hlasité harmonii. U kapely navíc bylo znát, že koncert je pro ně rituálem a možná i halasnou meditací, a kdyby se ho účastnil takový Lars Von Trier, určitě by neměl problém nafotit novou porci „sex face“ plakátů k Nymfomance...
Jambinai v Praze byli jedna z těch méně nápadných událostí, na které ale jen tak nezapomenete. Vyrazit se na ně znamenalo jak duchovní zážitek, tak i pobavení nad neotřelým mixem nebo jen zevlení s jointem v ruce a lístkem na víkendový Respect festival v kapse. Doufejme v jejich brzký návrat. Dovedl bych si představit společné turné například s japonskými Mono...
Jambinai (kr) + Kaplan Bros.
10. 6. 2014, Palác Akropolis, Praha
foto © Andrea Petrovičová
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.