Viktor Palák, Jakub Kurnas, Jakub Blaho, Jiří Přivřel | Články / Seriály | 11.06.2021
Po hudební rubrice Radio FMz se přidává Kino FMz s pravidelným přehledem snímků, které byste neměli minout. V černovém Full Moonu si navíc můžete přečíst recenze na filmy a seriály Vlkochodci, Malířka a zloděj, Nikdo, Shiva Baby, Oni nebo Stručné dějiny vyhlazování. Jaké snímky dále doporučuje naše filmová divize?
Frank Lloyd Wright: muž, který postavil Ameriku (Vimeo)
V letošním roce si připomínáme výročí 150 let od narození Jana Kotěry. To se neobejde bez podzimní výstavy v Jízdárně Pražského hradu a různých komentovaných prohlídek Kotěrových staveb. Svého zakladatele moderní architektury má snad každá civilizovaná zemička, co teprve Spojené státy americké. Frank Lloyd Wright byl jen o čtyři roky starší než náš modernistický pionýr a bylo mu dopřáno dožít se jedenadevadesáti let. V dokumentu Frank Lloyd Wright: muž, který postavil Ameriku nás velšský architekt Jonathan Adams provede nejen rozmanitým a rozporuplným životem architekta, ale především po jeho stavbách. Od rodinného domu, který postavil pro sebe a svou rodinu v roce 1889, až po Guggenheimovo muzeum v New Yorku, jehož otevření v roce 1959 se už nedožil. Dokument z produkce BBC nedávno odvysílala Česká televize. Pro všechny, kdo to nestihli, je stále dostupný na Vimeu. V angličtině, bez titulků. Wrightovy stavby však promlouvají univerzálním jazykem a otevírají své dveře i těm, kterým je brána jazyků uzavřena.
Jupiter's Legacy (Netflix)
Mráčky se zabarví do sluníčkova... Zajímavě načrtnutý svět, kterým Mark Millar vzdává hold Mooreovým Watchmenům. Netflixácká novinka potěší krvavostí, ambicemi i úvahami nad výchovou (superhrdinských) dětí. Obsahuje morální dilemata, zradu i přesah do současnosti, kde znuděná mládež zoufale hledá své místo ve stínu déle žijících rodičů, kteří ví všechno lépe. Nejlepší linie je ovšem vzpomínání na rok 1929. Finanční krize a zrod superhrdinů, kde se hrstka nesourodých primadon vydává na cestu, která převrátí jejich dosavadní život naruby. Potenciál do dalších řad je obrovský. Josh Duhamel v životní roli.
OtrlecHub (web)
Na virtuálním filmovém nebi se rozhořela rudá hvězda, může za to Festival otrlého diváka. Kinofilové z Aera sesbírali všechny filmy, které kdy uvedli, a jejich kolekce „nejbizarnějších béček, céček i péček“ čítá na tři sta titulů. Každý je opatřen otrleckou anotací a trailerem. Za všechny doporučujeme Krvavou hostinu, šedesátkový „horor“ režiséra Herschella Lewise, který i po půl století ohromuje špatnou kamerou, toporným herectvím a delikátně vyváženou kombinací nahoty a krve. Je toho ale víc, filmové bahno nemá dno!
Save Ralph (YouTube)
Máte rádi filmy Taiky Waititiho, humor Rickyho Gervaise a pocit, že váš šampon neštípá v očích? Poděkujte Ralphovi, pokusnému králíkovi, který by sice mohl běhat po lukách, ale proč by to dělal, když může sloužit lidem. Působivý animovaný kraťas udělá dobře i fanouškům Wese Andersona, respektive loutkového animátora Andyho Genta – a všichni se pak sejdeme na stránce HSI, abychom podepsali petici proti testování kosmetických výrobků na zvířatech.
Space Jam: Nový začátek ( www.spacejam.com)
Devadesátky byly skvělý. V Americe rostl fejm Michaela Jordana, který v roce 96 přerušil basketbalovou kariéru a vydal se dobývat svět baseballu a filmu. Vznikl legendární Space Jam, mix hraného a animovaného filmu, ve kterém se Jordan s Buggsem Bunnym a jeho přáteli vydali dobýt srdce mladých sportovních fanoušků. Melancholické vzpomínky na zastaralou animaci a pitomoučký příběh přichází pošlapat Space Jam: New Legacy. Jordana střídá LeBron James, jinak vše při starém. Tedy skoro vše – bude třicet let inovací v CGI ku prospěchu, nebo škodě?
Zimnicea (HBO GO)
Že s korupciou na najvyšších miestach v Rumunsku to nie je najlepšie, presvedčil už skvelý minuloročný Kolektív. Krátkometrážny film Bogdana Naumovici nazerá hlbšie do minulosti, keď v Rumunsku viali červené zástavy a vládol „doživotný“ prezident Caușescu. O prehnitosti komunistickej garnitúry netreba presviedčať nikoho, komu dejepis na strednej škole nebol cudzí, no nad bizarno-smutným osudom mesta Zimnicea pokrúti hlavou snáď každý. Zimnicea vás presvedčí, že korupcia, čo nepozná hraníc, vie byť ničivejšia ako zemetrasenie.
foto © se svolením Warner Bros.
redakce 04.11.2024
Nerada škatulkuju, nechávám se překvapit. Miluju chvíle, kdy hudba prochází každým koutkem mého bytí – v ten moment na žánru vůbec nezáleží, říká Nika a vybírá.
Michal Pařízek 01.11.2024
Día de muertos, Dušičky, Halloween, všechno jedno. Dneska vyšla nová deska The Cure. Zajímalo by mě, zda to bylo plánované, nebo to tak prostě dopadlo.
redakce 30.10.2024
Playlist vytvořený jedenácti hráči orchestru, to jsme tu ještě neměli. A páteční koncert bude taky výjimečný, zve Karel Ančerl.
redakce 24.10.2024
Co chystá a kde se inspiruje slovenská zpěvačka, skladatelka a producentka?
Michal Pařízek 18.10.2024
V osm večer na Radiu 1, dneska třeba s Joan As Police Woman, Ninou Kohout, Sonic Interventions, Błoto, Greentea Peng, Neraev nebo remixem Despechá od Nusar3000. Que dices?
redakce 16.10.2024
Tučný playlist na dlouhý podzimní večer nebo na pre-party před pražským koncertem.
redakce 13.10.2024
Playlist oblíbených skladeb hudební producentky z Uruguaye, která přijede zahrát na příští Šelest.
redakce 12.10.2024
Jazz je svoboda, empatie, rytmus, komunikace, lidské příběhy, láska k hudbě, říká Vilém Spilka. Ale nechystá se jen na jazz.
redakce 05.10.2024
Jeden z veteránů evropské festivalové scény letos slaví úctyhodné šedesáté narozeniny. Který že? Kam vyrazit za hudbou, edice jazzová.
redakce 02.10.2024
Mappa funguje jako zvuková kartografie a spekulativní cestopis, zaměřující se na vytváření nepředvídatelných zvukových situací.