Martin Řezníček | Články / Reporty | 18.03.2018
Ghost of You letos vydali své druhé studiové album Black Yoga, zvukově vytříbenou nahrávku charakterizovanou kombinací zadrhávaných bicích, promyšlených kytar, notné dávky synťáků a chlapáckého, ale procítěného vokálu. Album ještě nebylo naživo moc slyšet, takže zvědavost, jak se mnohovrstvé aranže podařilo připravit pro živé hraní, byla značná; nota bene když kapela avizovala, že chce všechny zvuky hrát živě, bez laptopů.
Jako předskokana si Brňáci pozvali srbské noise/postpunkové trio Repetitor a hned od začátku bylo jasné, že radost z hluku bude jednou z dominujících emocí. Vlastně jednou z mnoha... Nadšení a divokost japonských Tricot i intelektuálství Parquet Courts, viditelné v úvodu, musely ustoupit náporu těžkých houpavých rytmů, při kterých hlavy mimovolně letěly ke kolenům. Hlavička frontmanovi, který se co chvíli nořil do publika nebo se snažil rozběhnout na mini pódiu beznadějně vyprodaného Café V lese. Pak upřený pohled na bubenici – ženský protějšek Taylora Hawkinse z Foo Fighters. Nejtvrdší pecka. Znalé publikum už ví, kdy zaječet. Klobouk letí k zemi, i stromy s kořeny, cihly se drolí a z míchy na jazyk putují probuzené chutě – chlast, cigára, sprej do krku, sex a Bukowski. Touha přenést se do Bělehradu do ještě temnějšího a dusnějšího klubu, hlouběji do podzemí. Zklidnění přichází s hypnofolkovým nápěvem vyvolávajícím představy špinavější než zvuk frontmanovy kytary. Pachuť neklidu zpomaleného Švankmajera a přelet nad dolem Bílina.
Odpověď na tohle se Ghost of You bude hledat těžko. Mylná předpověď. Vidět je hrát naživo je zážitek. Čtveřice postav na pomyslné šachovnici, žádný pěšák, jen čtyři střelci, z nichž každý přesně zná svoji roli. Show je samozřejmá, ale uvolněná a spontánní. Vyhranost z mnoha pódií se nezapře a ani nervozita z živé performance nového materiálu nehatí živelnost kapely. V hlučnějších momentech zvuk přerůstá jen dva metry vysoký prostor pódia i o něco níže položené hlavy muzikantů, v tišších okamžicích se čaruje s nuancemi synťáku či zdánlivě náhodným brnknutím do strun. Pitvání početných krabiček vnáší do pevně daných struktur prvek neopakovatelnosti a nahodilosti.
Po smršti Repetitor přinesli Ghost of You trochu kontrolovanější proud energie, ne menší, jen přesněji zacílený. Na stage dotáhli všechno podstatné z nahrávky a to ještě znásobili. Pověst nezadržitelné koncertní kapely potvrzena i napodruhé - po lekci černé jógy.
Ghost of You + Repetitor (srb)
16. 3. 2018 Café V lese, Praha
foto © Matěj Krč
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.