Jiří Mališ | Články / Reporty | 15.10.2017
V kodaňském hudebním domě Vega proběhla norská invaze a elektronickou scénu zastoupili třeba Cashmere Cat a Todd Torje. Ten prvně se v Dánsku letos už představil skvělým setem na festivalu Roskilde a když si v září na Electronic Music Awards vysloužil cenu pro nejlepšího producenta roku, bylo o důvod víc, proč se na jeho show těšit.
Jako předskokan se představil August Fenger Janson, známý jako Eloq. Dánský producent pracuje s většími jmény místní rapové scény, do svého klubového setu ale míchá spíše americkou scénu. Největší ohlas sklidily remixy Fake Love od Drakea a Rihannin Bitch Better Have My Money, většinu setu ale bylo spíš slyšet štěbetající publikum a namísto tancování se většina sálu jen lehce pohupovala. Koncerty, kde producent jen stojí za mixážním pultem a komunikace s diváky se omezuje na občasné ukázání do publika, vyžadují hladinku alkoholu, která stydlivým Dánům dodá odhodlání užít si čtvrteční večer.
Na hlavního aktéra večera už ale byli všichni připravení. Za úvodních tónů Wild Love publikum zhoustlo a když se ozvaly něžné klávesy průlomového singlu Mirror Maru, party začala naplno. Napravo se otevřel se taneční pit, nalevo se točila videa na Instagram. Rádiové hitovky z letošního alba 9 střídaly starší instrumentální kompozice, které daly skákajícím vydechnout. Cashmere Cat dostál svému jménu a s publikem si hrál jako s myší. Dropy většinou přišly o dvě doby později a někdy na ně nedošlo vůbec. Nejklidnější pasáže byly střídány největšími hity, na které pit občas nebyl připraven. 9 (After Coachella) i Trust Nobody jsou v kodaňském nočním životě slyšet každý víkend, ale na parketu Vegy bylo na dvě stě padesát hlav a všichni přišli užít si hudbu a ne dvojitou vodku s redbullem.
I Cashmere Cat hrál spoustu hitů z americké rapové scény. Waves a Wolves byly očekávány, na posledním albu Kanyeho Westa se norský producent podílel, ale Look At Me! kontroverzního rappera XXXTentacion byla překvapením. Remixem OctaHate od Ryn Weaver měl publikum v hrsti a když namísto posledního dropu na celou minutu vypnul hudbu a nechal se vytleskat, vypadalo to na vtipný a působivý závěr. Na rozloučenou se nám ale dostalo dárku ještě většího. One More Time od Daft Punk je už přes patnáct let skladbou, u které se nedá odevzdat tanečnímu opojení. V předních řadách letělo do vzduchu oblečení, skákalo se a extáze neopadla ani při čekání v šatně, kde si všichni pozpěvovali „one more time“.
Cashmere Cat (no) + Eloq (dk)
12. 10. 2017, Lille Vega, Kodaň, Dánko
foto: Martin Høyer Poulsen
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.