Články / Reporty

Subbasové nebe a falešné hlasy (Festival NEXT 2017)

Subbasové nebe a falešné hlasy (Festival NEXT 2017)

Jan Starý | Články / Reporty | 27.11.2017

NEXT roste. Při pohledu na soupisku z posledních let je vidět stabilně rostoucí počet velkých jmen, a pokud loni dramaturgie stavěla na sice legendárních, ale stále ještě značně nepřístupných interpretech, letošní ročník se nesl ve znamení divácké přívětivosti. Ano, relativně vzato, ale kapacita A4 byla na hraně a o poslední lístky na jednotlivé dny se – oldschoolově u vstupu, nikoli s prstem na F5 – sváděly urputné, místy srdceryvné bitvy.

Festival pro mě začal kolaborací tak trochu jiných kytarových mágů, Christianna Fennesze a Davida Kollára. Kollár má na kontě spolupráci s Patem Mastelottem, Eivindem Aarsetem nebo dokonce Stevenem Wilsonem, přesto bylo příjemným překvapením, že mu služebně starší Fennesz přenechal vedení setu a sám hlavně dokazoval, že i hluk má (aspoň) sedm barev, a rozbíjel Kollárovy magické plochy nejrůznějšími kontrapunkty. Dalo by se mluvit o podobnosti se Stianem Westerhusem a Supersilent, Rakušan a Slovák ale více ohledávali barvy zvuku, Kollár navíc místy pracoval s komplexními, precizními rytmy. Hluk a krása tu pro jednou fungovaly nikoli v kontrastu, ale ve spojenectví. A k tomu si připočtěme Zdenovu hrubou projekci na obrovské ploše, do které se člověk začal záhy vyloženě propadat.

Za hranicemi si zve Kevina Martina každý festival s trochou sebeúcty, v našich končinách jsme na něj, tentokrát s Dylanem Carlsonem z Earth, čekali bezmála deset let. Má to své důvody. The Bug je totiž – kromě tzv. nejlepších párty na světě – proslulý také svou posedlostí extrémně silnými soundsystémy. A tady se organizace vytáhla. Martinovy basy něžně rozvibrovaly nejen nosní přepážku, ale i žaludeční stěny, zvuk přitom nebyl přebuzený. Zkrátka, ukrutně to nakládalo. Martin a Carlson se navíc od rozpačitého únorového CTM skvěle sehráli a set fungoval jako celek od biblicky monumentálních rytmů po morriconeovské kytarové meditace provázené spalujícím hlukem. A mimochodem, potížista Martin byl zřejmě se slovenskou organizací náramně spokojen.

fotogalerie z festivalu zde

Londýnské free improv trio Yoshikawa/Abbott/Wright aka lll人 své sety údajně přizpůsobuje místu a situaci – po předchozím masakru by to beztak jinak nešlo. Východiskem se ukázala být překvapivě striktní rytmika a brutální subbas. Hráč na homemade elektroniku udával (až technoidní) rytmus, bubeník do něj (mathrockově) lámal, saxofonista se omezil na pointilistické štěky. Není mnoho situací, kdy má improvizační koncert zvuk jak prominentní techno párty, a v tomhle případě jej trio využilo naplno a nabídlo nekonvenční, extrémně hypnotický zážitek.

Fake Synthetic Music Norky Stine Janvin by v daném kontextu nemělo vůbec fungovat. Hodina jednoduchých, donekonečna opakovaných motivů zefektovaného hlasu? Hlas jako „falešný synťák“? Ve výsledku bylo tohle cvičení v používání echa naprosto strhující. Jednoduché repetitivní motivy opět hypnotizovaly, celkovou rituální atmosféru pak podporovala minimalistická, precizně navržená a nasvícená scéna, kterou měl na starost další norský improvizátor Morton Olsen.

NEXT roste. Ale páteční line-up prokázal, že síla festivalu nespočívá jen ve velkých jménech, ale především v celkové dramaturgii. V tomhle případě byli neznámí hudebníci zcela rovnocennými partnery svým slavným kolegům. Organizační majstrštyk.

Info

18th Advanced Music Festival NEXT 2017
22. - 25. 11. 2017 A4, Bratislava

foto © Zdeněk Němec

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Až na krev (Dušan Vlk)

Filip Peloušek 22.10.2024

Na druhé straně se starší, očekávající kopající beaty a moshpit, drží zatím u stěn s půllitry, snaží se přečkat útrapy čerstvé dospělosti: „Jak mám žít, aby to tak nebolelo?!“

Život je zhluk náhod (The Ills & co.)

Mišo Berec 22.10.2024

Unravel naberá naživo silné rozmery, kataklyzmatický zvuk gitár a synthov, sample a rytmy Jiřího Bendla vytvárajú pocit niečoho nadpozemského a vy tam chcete naskočiť tiež.

Řád industriální písně (Einstürzende Neubauten)

Akana 21.10.2024

Bargeld vůbec působil velmi vstřícně a uvolněně. V ničem nepřipomínal odměřeného pedanta, v jakého se někdy umí proměnit při rozhovorech s méně kompetentními novináři.

Písně o lásce a radosti (Nick Cave & The Bad Seeds)

Jiří V. Matýsek 20.10.2024

„He's a ghost, he's a god / He's a man, he's a guru,“ zní verš z Red Right Hand. Nick Cave přijel dobře naladěn.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace