Články / Reporty

Tvrdost není všechno (Toundra na FAMU)

Tvrdost není všechno (Toundra na FAMU)

Karel Hastrmanský | Články / Reporty | 17.05.2016

Na špunty nevěřím, muzika je o přístupu, obzvlášť v momentech, kdy s váma nekompromisně vyztužená riffáž smýká po podlaze, jako by se nechumelilo. Sníh nepadal, vlastně bylo docela teplo, po Národní místo obušků proudily mraky snímkuchtivých cizinců a na hladině Vltavy se s pompou zrcadlily výstavní monumenty domácí historie, toho času bez rudých trenek. Cvrkot, že by jeden spolknul vajgl. Ale stačilo zahnout za roh, splynout s fasádou Kavárny Slavie a zaplout do přítmí přiměřeně stylového sklepení pod FAMU, kde nikdo nikam nespěchá a na čepu se skví milé pivní obskurnosti Flamendr s Vinohradskou 11°, radost. Start akorát, návštěva sympatická. Od kdy sakra Five Seconds to Leave zpívaj´?! On to teda byl spíš nasranej křik trefující vachrlatou screamo/metalovou hráz, ale šokantní to bylo tak jako tak. Hromyho basa tradičně bez připomínek, obhroublá, lomozící, nekompromisní. Až se z toho rozklepaly opodál odpočívající filmové kotouče. Sebezpytná vymítačka v přímém přenosu. Kytara soptí, prská a v soustředěných tazích leští skluzavku do pekla, kde Víťovy pazoury dokonávají dílo zkázy.

V končetinách museli pánové ještě cítit parádní koncert s Nod Nod, který odmakali sotva předevčírem, na jejich výkon to ale zásadnější vliv nemělo. Noisové výpady, skřípot, temnota. Pustit nit znamená zabloudit v rezonujícím labyrintu zefektovaného vlnobití. Krok, sun, krok, rána, z osidel kakofonie volným pádem až k prozření. Vokály šílený, bez varování, a když jsem se konečně začal chytat, bylo po všem. Set z kategorie repete jako životní nutnost. Chvíli na to se kormidla chopila natěšená čtveřice z Pyrenejského poloostrova. Medvědí obětí, vlastní zvukař a un, dos, tres… Desky pojmenované po vzoru Led Zeppelin římskými číslovkami na sucho naznačovaly monstrózní krajinomalbu bohatou na příznačné kytarové obscénnosti. In natura to mělo nejblíž k progresivně metalovým Isis či Russian Circles, byť před zničující kovovou intenzitou Toundra upřednostňuje post-rockovou rozmanitost, ve které lépe vyniknou krása i nekonečná pestrost vrstvených melodií. Hudba jako instrumentální cestopis? Vytříbený soundtrack k neexistujícímu filmu? Jak taky jinak – na FAMU.

Důraz a virtuozita čpící po matice, ševelivé riffy jako dýchající podhoubí, ze kterého co vteřinu vyrážejí nové a nové kytarové šlahouny, Gibson Les Paul nadruhou coby poťouchlá dvojčata k neutahání. V rychlosti to není, vědí o sobě a z nás si dělaj´ křoví. Snaha užít si tu kterou kudrlinku (a že jich bylo) dávala s každou další finesou víc a víc zabrat, přepychový rytmus ohýbal dav jako na povel. Romantika versus živočišnost, jako v životě. Světlo příšerný (zeptejte se fotografů), zato zvuk jedna báseň. To nejlepší hned zkraje? Na Strelku jsem se těšil jak blázen a fakt jsem nečekal, že ji schytám do ksichtu tak brzo. Dokonale vygradovaná jízda nahoru dolů. Dál už to šlo ráz na ráz. Výlety do publika sice působily krapet na sílu, o strojených roztleskávačkách nemluvě, ale pro podobné hnidopošství nebylo v euforií napěchovaném podzemí místo. Jasně, nápěvy se občas překrývaly a v závěru bylo té energie tolik, že dva tři kusy počaly povážlivě splývat, jenže to už se celý večer utrhl ze řetězu a dávat nohu z plynu v nejlepším tihle kontaktní divočáci zjevně neumí. Dobře nám tak.

Info

Toundra (esp) + Five Seconds to Leave
13.5.2016, Klub FAMU, Praha

foto © žakelýna

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Až na krev (Dušan Vlk)

Filip Peloušek 22.10.2024

Na druhé straně se starší, očekávající kopající beaty a moshpit, drží zatím u stěn s půllitry, snaží se přečkat útrapy čerstvé dospělosti: „Jak mám žít, aby to tak nebolelo?!“

Život je zhluk náhod (The Ills & co.)

Mišo Berec 22.10.2024

Unravel naberá naživo silné rozmery, kataklyzmatický zvuk gitár a synthov, sample a rytmy Jiřího Bendla vytvárajú pocit niečoho nadpozemského a vy tam chcete naskočiť tiež.

Řád industriální písně (Einstürzende Neubauten)

Akana 21.10.2024

Bargeld vůbec působil velmi vstřícně a uvolněně. V ničem nepřipomínal odměřeného pedanta, v jakého se někdy umí proměnit při rozhovorech s méně kompetentními novináři.

Písně o lásce a radosti (Nick Cave & The Bad Seeds)

Jiří V. Matýsek 20.10.2024

„He's a ghost, he's a god / He's a man, he's a guru,“ zní verš z Red Right Hand. Nick Cave přijel dobře naladěn.

Zažehnout plamen (Jazz Goes To Town, 2024)

Veronika Miksová 17.10.2024

Přiřítila se okostýmovaná banda v dámských šatech, vyšívaných kabátech a objemných kožiších a spustila kombo free jazzu, tonálních experimentů a vlastních verzí moderní klasiky.

V úkrytu zvuku (A Place to Bury Strangers)

Martin Šmíd 16.10.2024

Wilson je s paličkami nastražená nad soupravou s ďábelským úsměvem na tváři, v níž se lesknou dva zlaté zuby. Ona ví, co přijde.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace