Libor Švitorka | Články / Profily | 25.05.2013
Promítačka se rozehřála, místnost se rozsvítila projekcí prvního snímku. Nahý člověk se krčí před obřím okem v prérii. Byznysmeni si třesou rukama, jeden z nich hoří. Pouštní zasedání čtyř holohlavých podivínů u stolu s miniaturními lichokopytníky. Spáč probudivší se během pádu s postelí z výškové budovy. Zlatá vejcovitá hlava na chirurgické misce, křičící kužel světla… Takhle nějak by začínala přednáška o umění hudebního obalu a velké množství zmiňovaných věcí by pocházelo z jednoho pracovního stolu. Stolu, ke kterému už nikdo nezasedne.
Zemřel Storm Thorgerson, legendární britský grafický designér, režisér a autor bezpočtu ikonických přebalů rockových desek.
Vše začalo v roce 1968 během studií na Royal College of Art v Londýně, kdy byl Thorgerson, společně s Aubrey Powell, osloven kamarády ze střední školy, jestli by jim neudělali obal k jejich druhé desce. Vzniklo A Saucerful of Secrets od Pink Floyd s detailem lidského ucha pod vodou a nová graficko-výtvarná skupina dostala jméno Hipgnosis, podle graffiti, které jim někdo napsal na dveře. Práce Hipgnosis se časem stala synonymem pro experiment, inspiraci, manipulaci s fotografií, precizní typografii a nevšední, často surreálné provedení odkazující na hudební texty. Jako absolventi filmového oboru Thorgerson a spol. kombinovali různé přístupy k zadání. Triky v temné komoře, vícenásobné expozice, retušování, koláž, airbrush. Dalo by se říci, že se stali pionýry dnešního běžného photoshoppingu. K pořizování snímků používali výhradně fotoaparáty švédské výroby Hassellblad středního formátu, ideální pro čtvercový formát hudebních nosičů.
„I like photography because it is a reality medium, unlike drawing which is unreal. I like to mess with reality... to bend reality.“
Nejslavnější prací Hipgnosis je rozklad světla na obalu desky Dark Side of the Moon z roku 1973, dodnes pokládaný za jeden z nejlepších v hudební historii. Po jeho úspěchu se služby Hipgnosis staly horkým zbožím a studio bylo oslovováno, kromě stálých klientů Pink Floyd a The Pretty Things, množstvím umělců, mimo jiné Led Zeppelin (Houses of the Holy), Black Sabbath (Technical Ecstasy), Genesis (And Then There Were Three) nebo Scorpions (Lovedrive). Velmi ceněnou prací studia byl také design původní obálky Adamsova Stopařova průvodce po Galaxii. O studiu Hipgnosis a produkci jednotlivých projektů koluje mnoho legend, počínaje ulétnutím nafukovacího prasete při focení Animals pro Pink Floyd a konče volným honorářem za odvedenou práci stylem „zaplaťte tolik, nakolik si to ceníte.“
Thorgerson rozpustil Hipgnosis v roce 1983. Před založením vlastních, až do jeho smrti velmi produktivních, Storm Studios fungoval Thorgerson čtyři roky ve filmové společnosti Green Back Films jako tvůrce hudebních videoklipů. Uměl vyprávět jediným obrazem a neopakovatelně doprovázel akustickou složku nahrávek svými vizemi. V půli dubna 2013, v nedožitých 70 letech podlehl boji s rakovinou. Šťastnou cestu utopickými krajinami, mistře.
Storm Thorgerson (uk)
www.stormthorgerson.com
Jan Krejča 05.08.2024
Nepotlačovat emoce, touhy, ani chuť po zvukové dekonstrukci. Ve středu společně s Lakoon v Bike_Jesus.
Jiří Moravčík 08.07.2024
Tak jak ho podle něho Pánbůh umístil do nepatřičného těla, je mu těsné i flamenco a než by se jeho pravidly nechal omezovat, identifikuje se jako ex-flamenco. Letos na Colour…
Jan Krejča 29.06.2024
Každá osobnost bývá potomkem svého díla, každá osobnost bývá poměřována silou charizmatu. Ne každá však dosáhne ideální kumulace zkušenosti, přehledu a nadčasového přístupu v pozdějším věku.
redakce 22.03.2024
Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.
redakce 21.03.2024
Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.
redakce 20.03.2024
Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.
redakce 20.03.2024
Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.
redakce 19.03.2024
Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.
redakce 18.03.2024
Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.
redakce 18.03.2024
Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.