Články / Reporty

zs [zi:z] Brno

zs [zi:z] Brno

Jan Starý | Články / Reporty | 10.04.2017

Pražák z Prahy vyjede nerad, vzhledem k množství koncertů v metropoli ve srovnání s „periférií“ by se zdálo, že není proč. Jenže často jako kdyby v Praze probíhaly hlavně „povinné“ koncerty velkých či módních jmen a skutečné zajímavosti se objevovaly v Pardubicích, Bratislavě, Brně. A tak se může stát, že ačkoli svérázní newyorští experimentátoři Zs hrají v Brně potřetí, na pražskou premiéru, pokud vím, stále čekají. Zatím musí stačit, že na ně přišla plná Praha (někdo se při vymýšlení názvu prostoru bavil).

Zs patří k nečetným kapelám pohybujícím se ve vlastním vesmíru a dnes hned ze začátku odpalují veškerý arzenál. Žádný popis dění na pódiu nemůže stát sám o sobě bez výhrady, která jej částečně popře. Pointilismus kytary a bicích se prolíná s plochami, které tvoří elektronika a saxofon. Disciplinovaný minimalismus plyne vedle naprosté volnosti, precizní struktury koexistují s chaosem. Rovné a rozbité rytmy mohou znít současně. Hranice mezi protiklady se v podání Zs tříští a zdánlivě nespojitelné prvky fúzují.

Svým způsobem jde o propojení hlukové, rozevláté rané tvorby Zs s tou striktnější druhou polovinou. Zřejmě jde o skladby z nového alba, které se ještě nepodařilo vydat, takže nikdo netuší, co v hudbě přijde, jak se budou skladby vyvíjet. Ne že by to něčemu vadilo, epileptické tanečky prvních řad mluví za vše – kvality Zs se neomezují na sofistikovanost, naživo jde také o hypnotický rituál.

První třetina setu je fantastická, vystupuje mimořádná schopnost Zs hrát originálně, a přitom organicky. A to neznamená purismus, všechno vychází z dynamiky v kapele. Frenetický, tribální styl bubeníka Grega Foxe (Guardian Alien, Ben Frost, Liturgy atd.) tvoří spolu s repetitivním vybrnkáváním kytaristy Patricka Higginse kostru a osobitost hudby, nesmírně důležitý je také kapelní přírůstek, neznámý elektronik, který hlučí, sampluje zbytek kapely a obecně dává zvuku hloubku a syrovost. Zakládající saxofonista Sam Hillmer je překvapivě nejméně výrazný, častěji než ostatní odkládá svůj nástroj a jen poslouchá, co v rámci jeho platformy vzniká.

Ve druhé části intenzita polevuje, set se přelévá spíš do zvukových meditací a vyčerpaný dav si může oddechnout. Druhý vrchol přichází na samý závěr se skvělou Corps z alba Xe, ani ta se však nevyrovná nepředvídatelnosti začátku. Nadšený aplaus si ještě vyžádá improvizovaný přídavek v podobě kraťoučkého noisecorového prasopalu. Famózní koncert.

Příjemně překvapil předskakující slovenský projekt Vritti. Duo elektroniků nejprve nalákalo téměř hlukovým začátkem, aby následně set rozpustilo do koktejlu, ve kterém se surrealismus Nurse with Wound, cizost Coil a syrový chaos Throbbing Gristle mísil s tanečními fragmenty a celkově současným vyzněním. Přes velice volnou strukturu se dařilo držet jakousi kontinuitu, kterou se posluchač mohl nechal pohltit.

Info

Zs (us)
7. 4. 2016 Praha / Fórum pro architekturu a média, Brno
www.facebook.com/events/271111166657351

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace