redakce | Zprávy / Nové desky | 12.01.2016
Slezská písničkářka Beata Bocek vydává čtvrté řadové album, které vibruje pozitivní energií nových písní, vypadlých z tajemné skříně pana Klose - z szafy pana Klosa. "O Tobje je výpovědí mých příběhů zachycených od roku 2012. Všechno v jedné skříni, kde leží i zápisník emocí, lásky, smutku, slz, strachu, ale i naděje a víry, že vše, čím jsem si prošla a co mě trápilo, mě posunulo dál," dodává Beata.
Písničky nového alba, plného mikropříběhů z cest, radostí z objevování a smutků ze ztrát, rozvedly někdejší přímočarost folkařky s kytarou a pozdější vzlet k world music s etnickými nástroji až k nynější plnokrevnosti alternativní muziky s překvapujícími proměnami zvuku, rytmu i formy. Ať již hudbu nového alba Beaty Bocek označíme jako world folk, art folk nebo novodobý folk rock, nikdy se nestrefíte přesně. Cítíte kořeny ve slezském a valašském folkloru i zúročení široké posluchačské zkušenosti mladé ženy s otevřenou myslí, které bude letos třiatřicet let: rock, freak folk, šanson, filmová a scénická hudba nejrůznějšího ražení, pouliční popěvky i muzika vzdálených krajů. Sama cestovala po Indii, Novém Zélandu a dalších zemích.
To vše je propojeno odzbrojující skromností autorky, vyjádřené nejen obsahem písní a mottem alba (Lehkost života, žít z mála – zdroj obyčejné radosti), ale i jejím neposedným životním příběhem a pokorou k okolním hodnotám. "Můj svět prostor volný," jak vyjadřuje titul jedné z písní.
Obal alba vychází z dřevěného výtvarného vzoru a připomíná skříň s otevíracími dveřmi. Za nimi najdete booklet, kterým se listuje jako kalendářem. Ke každé písničce najdete text v jazyce, ve kterém se zpívá, tedy povětšinou v polštině, někdy ve slezském nářečí "po našymu" a někdy v angličtině. Krátký komentář stručně přibližuje vznik, pocit nebo jinou souvislost s písní. V češtině i angličtině. Disk je umístěn v kapsičce na zadní straně obalu, jehož originální řešení navrhla sama písničkářka a realizovala jej společně s Helenou Čubovou.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.