Barka Fabiánová | Zprávy / Pozvánky | 20.11.2015
Mezinárodní festival jazzového piana slaví dvacetiny. Z kostela sv. Vavřince se sice přesunul do Jazz Time a na Nuselskou radnici, program však zůstal stejně pestrý.
První koncert, který se odehraje v sobotu 21. listopadu, představí slovenského pianistu Pavla Morochoviče a švýcarského interpreta Leo Tardina. Pavel Morochovič studoval interpretaci vážné hudby u Petra Minárika, který měl nejvýraznější vliv a podíl na jeho hudebním rozvoji. Jako klavírista a hráč na klávesové nástroje působil v různých projektech žánrově velmi pestrého zaměření. Spolupracoval a hostoval na nahrávkách s množstvím slovenských i zahraničních interpretů. V poslední době se věnuje zejména kombinovaní různých hudebních stylů, převládá však jazz a vážná hudba. Výsledkem tohoto směřování je autorský projekt –Morochovič Trio, v kterém působí Martin Valihora (bicí) a Juraj Griglák (basová kytara, kontrabas). Debutové album Awakening, na kterém hostoval i hudebník a koproducent alba Ivan Dimitrov vyšlo na jaře 2015 u vydavatelství Hevhetia.
V roce 1999, kdy ještě studoval na New School University v New Yorku, se stal Leo Tardin vítězem Montreux Jazz Festival International Piano Competition. Krátce nato začal s projektem Grand Pianoramax a podepsal smlouvu s labelem ObliqSound se sídlem v Paříži a v New Yorku. Výsledkem této spolupráce byla 4 alba a 12” vinyl singl. V roce 2014 vydává tento klávesový vizionář své první sólové album Downscape v produkci Montreux Jazz Festivalu. Jak říká: „Nečiní mi problém zároveň přimíchat folk a prvky popu do jasně melodického stylu jazzu, podobně jako mně blízcí Carlos Jobim, Nick Drake a Leonard Cohen.”
O týden později se v klubu Jazz Time potkají Rakušan Martin Reiner a Chorvat Matija Dedić. Rakouský hudebník studoval jazzové piano nejdříve v Linci a poté ve Vídni, kde se na aranžerském workshopu sešel s Mathiasem Rüeggem. Ten nastartoval Reiterův první projekt v roce 1999 spolu se zpěvačkou Simone Kopmajer. V roce 2001 získal rakouské stipendium, což mu umožnilo pobývat rok na Královské konzervatoři v Haagu u Roba van Kreefelda. Po návratu do Vídně, přišel s nápadem Rache für Mozart (Odveta za Mozarta) - improvizovat koncert C dur KV 503, společně s orchestrem. V roce 2006 ukončil své hudební studium a brzy poté vydal nové album Alma. Od podzimu 2008 spolupracuje s rakouským kytaristou Andi Tauschem, se kterým vydali čtyř alba. Na kontě má i sólové album Inventions & Impressions.
Po dokončení Hudební školy Vatroslava Lisinského v roce 1991 šel Matija Dedic na Jazzovou akademii ve Štýrském Hradci, kterou absolvoval 1997. Tam studoval u profesora Haralda Neuwirtha a soukromě pak u J Taylora v Kolíně nad Rýnem, Hala Galpera, Billa Dobinse a Barryho Harrise. Vystupoval s vlastní kapelou „Boliers Quartet”, která doprovázela hudebníky jako B. Golson, K. Burell, R. Haynes, J. Feliciano a „All Stars Band” a měl i možnost si zahrát s kvartetem Tamary Obrovac.
Třetí koncert festivalu jazzového piana přinese mikulášskou nadílku v podobě tvorby Češky Pavly Schönové a Katalánce Marco Mezquidy. Virtuozka Pavla Schönová působila jako herečka a pianistka v Divadle Husa na provázku, pravidelně se účastnila letní jazzové dve Frýdlantu v Čechách a absolvovala kurz Berklee College of Music.Kromě vlastní kapely Classic Goes Jazz hraje v projektu Dialogy pro dvě piana spolu s Emilem Viklickým a věnuje se řadě dalších projektů.
Marco Mezquida okouzlil kritiky, kolegy i posluchače a v současnosti patří k nejvyhledávanějším španělským pianistům. Třikrát získal cenu jako nejlepší katalánský hudebník roku a spolupracoval s celou řadou světoznámých muzikantů.
Poslední koncert festivalu se 12.prosince přesune do sálu Nuselské radnice. Představí se na něm německý pianista Marc Schmolling a Polák Kuba Płużek. Syn básnířky Inky Machulkové Marc Schmolling studoval na Konzervatoři Richarda Strausse v Mnichově u Larryho Portera (který se na MFJP představil v roce 2012), lekce jazzového piana však bral i v Kalifornii (například u Steva Colemana). Po návratu do Německa působí na tamější hudební scéně. V České republice hrál nedávno v rámci free-jazzového festivalu.
Polský pianista Kuba Płużek zběhl ze studií Katovické jazzové akademie, přesto patří k výrazným nadějím evropské hudební scény. Letos vyšlo jeho sólové album 11 Songs, které obsahuje 11 melodických skladeb. Vedle technických aspektů hraní dovede Płużek nádherně vyjádřit lyričnost a romantiku.
Mezinárodní festival jazzového piana podporuje Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury i ambasády jednotlivých zemí. Zvýhodněné vstupné zakoupíte v předprodeji, plnou cenu pak zaplatíte na místě.
Mezinárodní festival jazzového piana
21.11.- 12.12. 2015
Jazztime, Krakovská 19, Praha 1
Nuselská radnice, Táborská 30, Praha 4
www.jmw.cz
www.facebook.com/events/1147765478584485/
redakce 05.11.2024
Knihy jsou zasazeny do jedinečné expozice, která jim zároveň dává vyniknout coby uměleckým artefaktům.
redakce 04.11.2024
Hrabě Orlok bude děsit ze stínů ambientního shoegazu.
redakce 04.11.2024
Příval koncertů přeruší dva večery v rámci Dne poezie, kde uvedou autorská čtení Alžběta Králová a vanjek.
redakce 03.11.2024
Současná formace Gongu slibuje psychedelický zážitek, který vás přenese zpět do 60. let.
redakce 01.11.2024
Listopad v Kabinetu múz rozjedou pražské kluci: dné a Dukla.
redakce 31.10.2024
Těšit se můžete na večer plný uhrančivé experimentální hudby, která se vrací na českou půdu po více než dvaceti letech. Režie: Jednota.
redakce 31.10.2024
Rozhovor s Kaliou Vandever, artist talk Davida Grubbse, workshop o songwritingu a komponování s Jamesem Tothem a přednášku s Thorem Harrisem a další.
redakce 30.10.2024
Večer slibuje podmanivou směsici melancholie a osobitého přístupu k r&b, který osciluje mezi nádechy soulu, gospelu a experimentální elektroniky.
redakce 30.10.2024
Album jde ruku v ruce se dvěma obrazy, které Bert během tvorby namaloval, první z nich se pak zároveň stal obalem desky a ovlivnil i scénografii na chystaném křtu.
redakce 30.10.2024
Areál kláštera nabídne čtyři stage, každou s odlišným hudebním i vizuálním konceptem.