redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.11.2017
V Praze začíná již dvaadvacátý ročník Mezinárodního festivalu jazzového piana, během něhož se ve dnech 28. 11. - 6. 12. 2017 v sólových recitálech představí vynikající pianisté z Čech, Izraele, Itálie, USA, Polska, Španělska, Francie a Finska. Během čtyř večerů rozezní sály hra Zdeňka Urbanovského, Guye Mintuse, Alessandra Lanzoniho, Dana Tepfera, Łukasze Ojdana, Martina Joey Dina, Ignazziho Terrazy a Tuomase A. Turunena.
Již v úterý 28. listopadu vystoupí v sále Nuselské radnice Zdeněk Urbanovský a Guy Mintus. Zdeněk Urbanovský, klavírista, pyšnící se titulem Pianista roku 2017, má černobílé klávesy v krvi. V jeho rodě se dědí láska k pianu a skladatelství již od dob Franze Josefa, Urbanovský však rád zamíří z vod klasiky a jazzu i do jiných žánrů - je autorem muzikálu Atlantida, scénické hudby pro pražská i brněnská divadla, spolupracoval s Woodojam, Bůhví, Atares, raperem Marpem a v současnosti doprovází herečku Báru Polákovou.
Izraelský pianista, improvizátor a skladatel Guy Mintus má za sebou v pětadvaceti letech koncerty v Kennedyho Centru, Lincoln Centru, Apollo Theater, Red Sea Jazz Festivalu, i vystoupení s nositeli Grammy jako jsou Howard Levy, Arturo O’Farrill a jeho Afro Latin Jazz Orchestra, i jazzové legendy Sheila Jordan, Jon Hendricks, Jimmy Owens a další. Jeho zájem o world music ho vedla k setkání s mistry perské, turecké, řecké, africké, azerbajdžánské a mnoha dalších hudebních tradic. Je držitelem dvou cen od Down Beat Magazinu za vynikající jazzové provedení a aranž. V současné době žije v New Yorku a vystupuje také v projektu Offlines spolu s turecko-izraelským perkusistou a oudistou Yinonem Muellemem. Na klipu k debutovému albu A Home Between spolupracoval s českým umělcem Cermaquem.
V sálu Nuselské radnice proběhne i druhý večer s jazzovým pianem dne 29. listopadu. Pětadvacetiletý Ital Alessandro Lanzoni vytváří neustále se měnící zvukové krajiny volnou improvizací, atmosféru, ve které je posluchač bezpečně veden odborníkem, který ví, jak manévrovat v divokém terénu a ovládá nejrůznější hudební styly. Tomu napomáhá pevné zázemí - studium klasiky, zručně absorbované formální struktury a vlastní nefalšovaná „jazzy“ nátura.
Vystudovaný astrofyzik, Američan Dan Tepfer začínal s klasickým pianem na konzervatoři Paula Dukase v Paříži. Navazoval tak na rodinné dědictví - matka operní zpěvačka, děda jazzový pianista. Pianista studoval u Danila Péreze, vystupoval s novátory jako Steve Lacy, Paul Motian, Bob Brookmeyer, Joe Lovano, Ralph Towner, Billy Hart a Mark Turner. Byl jmenován kulturním vyslancem amerického ministerstva zahraničí s cestami do Azerbajdžánu, Gruzie a České republiky. Orchestr Pražské hradní stráže si u Tepfera objednal koncert pro dechové nástroje a improvizovaný klavír, premiérovaný na Pražském hradě roku 2010. V České republice koncertoval již mnohokrát, nejen sólově, ale také v duu s kytaristou Davidem Dorůžkou.
V Muzeu Antonína Dvořáka zahrají 5. prosince Łukasz Ojdana a Martin Joey Dine. Polský pianista a skladatel absolvoval Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích. Je členem RGG tria, jedné z nejznámějších jazzových kapel Polska. Roku 2013 dostal stipendium od Ministerstva pro vědu a vysoké školství, o rok později obdržel cenu ministra kultury a národního dědictví za vynikající umělecké výsledky.
Mladý francouzský pianista Martin Joey Dine byl ke klavíru byl veden už od útlého věku. Má za sebou mistrovské třídy u Enrica Pieranunzi, Yarona Hermana či Brada Mehldaua.
Z významných milníků uveďme rok 2011, kdy získal druhou cenu na Young Talent Saint Springboard Germain-des-Prés a vydal excelentní debutové album „Wario”, v němž klasický jazz propojuje s prvky elektroniky. O tři roky později představuje své druhou desku „Copperfield”, na kterou si pozval krom komorní sestavy jazzových muzikantů i symfonický orchestr. Sám Martin se zde představil v roli pianisty i hráče na Hammondovy varhany.
Festival zakončí 6. prosince v Muzeu Antonína Dvořáka Ignasi Terraza a Tuomas A. Turunen. Od prvního vystoupení v roce 1980 hraje pianista Ignasi Terraza důležitou roli na barcelonské jazzové scéně. Jeho styl ho dostal mezi nejžádanější doprovodné pianisty, jeho hudba zní z třech desítek nahrávek, je také členem Barcelona Jazz Orchestru. Roku 2009 vyhrál 25th Great American Jazz Piano Competition v Jacksonville na Floridě.
Tuomas A. Turunen (Finsko) pochází z Kontiolahti na východě Finska. Hrát na piano a komponovat začal v pěti letech. Než objevil jazz, byl téměř deset let samoukem. V současnosti žije ve Francii. Na svém kontě má stovky vystoupení ve dvaceti zemích a čtrnáct vydaných alb s různými kapelami. Turunenova tvorba vychází z hudebních stylů severské a slovanské kultury kombinované se soudobou jazzovou interpretací.
22.ročník Mezinárodní festival jazzového piana
Praha
28.11.2017, 19:30, Zdeněk Urbanovský (CZ) + Guy Mintus (ISR), Nuselská radnice
29.11.2017, 19:30, Alessandro Lanzoni (IT) + Dan Tepfer (USA), Nuselská radnice
5.12.2017, 19:30, Lukasz Ojdana (PL) + Martin Joey Dine (FR), Muzeum Antonína Dvořáka
6.12.2017, 19:30, Ignasi Terraza (ESP) + Tuomas A. Turunen (FIN), Muzeum Antonína Dvořáka
www.jmw.cz
www.facebook.com/JazzMeetsWorld
redakce 05.11.2024
Knihy jsou zasazeny do jedinečné expozice, která jim zároveň dává vyniknout coby uměleckým artefaktům.
redakce 04.11.2024
Hrabě Orlok bude děsit ze stínů ambientního shoegazu.
redakce 04.11.2024
Příval koncertů přeruší dva večery v rámci Dne poezie, kde uvedou autorská čtení Alžběta Králová a vanjek.
redakce 03.11.2024
Současná formace Gongu slibuje psychedelický zážitek, který vás přenese zpět do 60. let.
redakce 01.11.2024
Listopad v Kabinetu múz rozjedou pražské kluci: dné a Dukla.
redakce 31.10.2024
Těšit se můžete na večer plný uhrančivé experimentální hudby, která se vrací na českou půdu po více než dvaceti letech. Režie: Jednota.
redakce 31.10.2024
Rozhovor s Kaliou Vandever, artist talk Davida Grubbse, workshop o songwritingu a komponování s Jamesem Tothem a přednášku s Thorem Harrisem a další.
redakce 30.10.2024
Večer slibuje podmanivou směsici melancholie a osobitého přístupu k r&b, který osciluje mezi nádechy soulu, gospelu a experimentální elektroniky.
redakce 30.10.2024
Album jde ruku v ruce se dvěma obrazy, které Bert během tvorby namaloval, první z nich se pak zároveň stal obalem desky a ovlivnil i scénografii na chystaném křtu.
redakce 30.10.2024
Areál kláštera nabídne čtyři stage, každou s odlišným hudebním i vizuálním konceptem.