redakce | Zprávy / Festivalové | 03.11.2022
Šestadvacátá Ji.hlava oznámila vítězné filmy. Nejlepším českým dokumentem je Kaprkód režisérky Lucie Králové, cenu za nejvýraznější světový dokument si odnesl snímek 07:15 – Kos francouzské režisérky Judith Auffray. V sekci Svědectví ocenila porota například snímek Do plevele: Dewayne „Lee“ Johnson versus společnost Monsanto kanadské režisérky Jennifer Baichwal. Cenu za originální přístup získal španělský režisér Javier Codesal za snímek Lepší evangelium. Za přínos světové kinematografii byl oceněn slovenský režisér Dušan Hanák. A Ji.hlava pokračuje online.
Šestadvacátá Ji.hlava rozdala ceny, festival však zdaleka nekončí. V neděli 30. října v 18 hodin startuje čtrnáctidenní Ji.hlava Online. Ta nabídne více než sto čtyřicet filmů z programu letošního fyzického ročníku. Diváci*čky budou moci zhlédnout nejen většinu vítězných filmů, ale také to nejzajímavější, co Ji.hlava letos nabídla. Všechny filmy z programu bude možné sledovat až do půlnoci 13. listopadu, ovšem pouze na území ČR.
V soutěžních sekcích šestadvacáté Ji.hlavy se setkalo 132 filmů, z toho 97 ve světové, 37 v mezinárodní a 23 v evropské premiéře. Sekce Opus Bonum, která reprezentuje přehlídku současného světového dokumentu, letos uvedla šestnáct snímků. Z nich vybrala pětičlenná porota snímek 07:15 – Kos francouzské režisérky Judith Auffray. „Tento film představuje prostou a bezprostřední, leč multisenzorickou zkušenost a vtahuje nás do záhad naší existence, přičemž vyjadřuje způsoby vzájemného propojení mezi námi, lidmi a nelidmi, s hlubokou vírou ve filmové prostředky,“ uvádí porota. Autoři*rky vítězného snímku obdrží finanční odměnu deset tisíc dolarů. Snímek 07:15 – Kos získal ocenění i za nejlepší kameru. „Za elegantní, a přitom nemanipulativní práci kamery,“ ocenila porota kameramana Maria Valera.
V rámci Opus Bonum udělila letos porota také cenu nejlepšímu filmu z regionu střední a východní Evropy. Získal ji chorvatský režisér Damir Markovina za snímek Dezertéři. „Střet s minulostí bývá bolestný, avšak zásadní. Tento syrový, nicméně jemně vystavěný snímek přináší přehled paměťových stop a konfliktů kolektivních dějin Evropy,“ uvedla porota. Autoři*rky vítězného snímku ze střední a východní Evropy obdrží finanční odměnu tři tisíce euro. Nejlepším světovým debutem se letos stal snímek Teenagerky kanadské dokumentaristky Fanie Pelletier. „Za využití nových médií a filmového jazyka a zkoumání jejich dopadů na psychologii nové generace v oblasti vnímání sebe sama, ega a marnivosti,“ uvedla porota.
Cenu za nejlepší střih získal v sekci Opus Bonum snímek Přes naše kopce švýcarského režiséra Matea Ybarry. „Film přichází s mnohotvárným pohledem na mužství a skrze inteligentní posuny nám připomíná, jak jsou ve střihové skladbě důležité rytmus a takt,“ uvádí porota. Cenu za originální přístup si za snímek Lepší evangelium odnesl španělský režisér Javier Codesal. „Sbírka důležitých svědectví, jež invenčním způsobem mísí různé motivy a hravě odráží a podkopává rituály věroučných systémů. Kinematografie je stále ještě velmi mladá a otevřená novým přístupům,“ uvádí porota ve svém vyjádření. Cenu za nejlepší zvukový design si odnesl Miroslav Piškulić za snímek Dezertéři. „Za komplexní výstavbu zvuku paměti,“ uvedla porota, ve které zasedl filipínský režisér Lav Diaz, novozélandská filmová kritička Carmen Gray, ředitel portugalského festivalu DocLisboa Miguel Ribeiro, česká režisérka animovaných filmů Diana Cam Van Nguyen a rumunská filmová producentka Bianca Oana.
Cenu studentské poroty v sekci Opus Bonum získal režisér Mateo Ybarra za snímek Přes naše kopce. „Hlavní cenu studentské poroty v sekci Opus Bonum za nejlepší světový film získává snímek vybízející k zamyšlení nad samotnou podstatou přípravy na ozbrojený konflikt. Snímek zachycuje absurdní realitu povinného vojenského výcviku ve Švýcarsku a činí tak skrze citlivou a promyšlenou skladbu,“ uvedli studenti*ky. Všechna ocenění najdete tady.
fotogalerie z festivalu zde
redakce 24.12.2024
Justice v roku 2024 pripravili svoju novú live show, kde sú zahrnuté aj skladby z ich nového albumu Hyperdrama.
redakce 21.12.2024
V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.
redakce 16.12.2024
Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.
redakce 15.12.2024
Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.
redakce 13.12.2024
Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.
redakce 11.12.2024
Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.
redakce 08.12.2024
Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.
redakce 07.12.2024
Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.
redakce 06.12.2024
Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.
redakce 05.12.2024
V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.