redakce | Zprávy / Pozvánky | 02.07.2017
Výstava Klub Fiesta se zabývá fenoménem klubové hudby jako motorem civilizační změny. Již více než padesát let, od doby svého vzniku, je hudební klub přesahujícím experimentálním prostorem, ve kterém každá generace vždy nově určovala vztah mezi kulturou, tělem a komunitou. Od avantgardních, kulisově stavěných jazzových a rockových divadel přes diskotékové chrámy se zástupem tanečníků sabatujících pod podiem DJ, opuštěné sklady, továrny a louky přeměněné nomády v autonomní zóny s vlastními pravidly, zákony a tolik vysněnou, ale dočasnou autonomií, po mobilní aplikace rozpouštějící tělesnost a lokálnost našich životů a umožňující vstoupit doprostřed eklektického tanečního parketu z kteréhokoliv místa a času na světě, je klub neustálým generátorem nové transformační energie rozpouštějící se do jeho okolí. A to jak společensky, jako místo vytváření nových vztahů, nalézání a tvorby identit a komunit a z nich plynoucích emancipačních požadavků, tak ekonomicky, v podobě zisku, jeho regulace, šedé a černé ekonomiky, urbanisticky v podobě gentrifikace, ale i fyzicky jako koncentrace lidských těl, uvolňování hluku, tepla a tekutin do bezprostředního okolí.
Výstava se specificky soustředí na materiální stránku klubové kultury, od architektury s jejími specifickými požadavky, infrastrukturou napájející potřebný hudební aparát a napojenou na výživu a vylučování návštěvníků, přes kulturní artefakty, kmenové fetiše, oblečení, zásahy do vlastních těl i do prostředí, vizuální podobu grafické komunikace, interiérového designu až k fyzickým pohybujícím se, potícím se a dotýkajícím se lidským tělům.
Název výstavy odkazuje ke stejnojmennému ostravskému existujícímu klubu, jejž považují organizátoři za jedno z epicenter místní alternativní ne-materialisticky orientované a vyloučené kultury. Zároveň tímto názvem odkazují ke queer kultuře jako prvotnímu, ne-li hlavnímu tvůrci "klubu" jako bezpečné zóny pro svobodné vyjádření vlastní identity a sexuality. V neposlední řadě tak vyjadřují přání, aby Fiesta tímto místem svobodného vyjádření nadále zůstala.
Výstava není muzeální přehlídkou autentických artefaktů, ale výstavou děl současného umění. Pracuje s umělci, kteří se aktivně pohybují na současné klubové scéně a snaží se o její redefinici, nebo pracují v přesazích hudby a vizuálního umění, i s těmi, jejichž práce k tématu nějak odkazuje, nebo by mohla sloužit jako jeho trefná ilustrace. Cílem je otevřít „klub“ ve všech jeho asociacích a vytvořit tak vypovídající atmosféru, která jej umožní pochopit nejen jako hudební, politický nebo generační, ale hlavně jako společenský fenomén.
Klub Fiesta
29. 6. - 3. 9. 2017
PLATO Ostrava
www.facebook.com/events/798795713631115
www.facebook.com/platoostrava
www.plato-ostrava.cz
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.