redakce | Zprávy / Festivalové | 25.09.2016
Jubilejní dvacátý ročník oslaví Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava na konci října speciální sekcí Ji.hlavský manifest. Ta vrátí na plátna kin ikonické filmy uvedené v Jihlavě od roku 1997, kdy festival vznikl. Každý ročník bude zastoupen jedním snímkem. Již dva týdny před zahájením festivalu bude na Masarykově náměstí v Jihlavě otevřena výstava přibližující historii MFDF Ji.hlava i fenomén dokumentárního filmu. Do Ji.hlavy zavítá americký experimentální filmař Bill Morrison, program představí ruskou filmovou avantgardu i průřez islandskou kinematografií včetně režisérské masterclass islandské legendy Fridrika Thora Fridrikssona. Na pozvání MFDF Ji.hlava, jako host Inspiračního fóra, přijede do Česka americký psycholog Philip Zimbardo, který při této příležitosti obdrží čestný doktorát Univerzity Karlovy. Dvacátý ročník se uskuteční ve dnech 25. – 30. října a díky spolupráci s Horáckým divadlem Jihlava rozšíří festival počet kinosálů na osm.
Režiséři Jan Němec, Woody Vasulka či Godfrey Reggio, držitelé ji.hlavské ceny za přínos světové kinematografii, byli v minulých letech autory festivalové znělky. Letos ji v dialogu s arménskou filmovou legendou Artavazdem Pelešjanem, oceněným touto prestižní cenou v minulém ročníku, připravil rakouský filmař Johann Lurf, jenž motiv cesty, který je hlavním motivem festivalového plakátu, rozvinul použitím posledního záběru z Pelešjanova filmu Konec (1992), kde se jako cestující ve vlaku blížíme k světlu na konci tunelu. "Proměnil jsem Pelešjanův metaforický film v evropský film, je to komentář k současné evropské politické situaci," charakterizuje svou znělku Johann Lurf, který před pěti lety v Ji.hlavě získal za svůj snímek Endeavour cenu za nejlepší experimentální film.
U příležitosti oslav 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představíme dvacetiletou historii přemýšlení o světě skrze dokumentární film v jedinečné sekci nazvané Ji.hlavský manifest. Ta je složena z dvaceti dokumentárních esejí v minulosti uvedených na MFDF Ji.hlava, z nichž každá měla premiéru v jednom roce 1997 – 2016. Můžete se tak těšit na Papírové hlavy (1997) Dušana Hanáka, Vachkův Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství (1998), americké Lidské pozůstatky (1999) Jay Rosenblatta, Houbu (2000) Víta Janečka, holandské Moře, které myslí (2001) Gerta de Graaffa, rakouskou esej Film je. 7–12 (2002) Gustava Deutsche, belgickou Chuť kumysu (2003) Xaviera Christiaensa, Nikdy to nepochopíš (2004) Rakušanky Anjy Salomonowitzové, El Perro Negro – Příběhy ze španělské občanské války (2005) ikony maďarského dokumentárního filmu Petera Forgácse a švédskou Poslední večeři (2006) Larse Bergströma a Matse Bigerta.
Chronologicky druhá desítka začne Fascinací (2007) Kanaďana Mika Hoolbooma, jenž svůj film – portrét průkopníka videoartu Gaye Colina Campbella – osobně uvede. Filmový manifest Ji.hlava 20 dále uvede český snímek Plani di giardini ideali (2008) Radka Tůmy, rakousko-německé Pro srovnání (2009) Haruna Farockého a Matthiase Rajmanna, Guzmánovu Touhu po světle (2010), esej španělského režiséra Alberta Serry Hospodin činí zázraky ve mně (2011), japonsko-americkou esej Kuičisan (2012) Maika Endó, americký Dotek (2013) Shelly Silverové, skandinávsko-americký snímek O násilí (2014) Gorana Huga Olssona, divácky úspěšnou esej z loňského ročníku No Home Movie (2015) Chantal Akermanové. Dvacátým nejnovějším a v české premiéře uvedeným filmem bude Francofonia (2015) Alexandra Sokurova odehrávající se v pařížském muzeu Louvre. Sokurov se ve své mnohovrstevnaté monologické eseji zabývá především rolí muzeí v době válek.
"Dvě desetiletí jsou obdobím jedné generace. Proto jsme připravili speciální programovou sekci Ji.hlavský manifest, která připomene každý ročník festivalu od roku 1997 jedním filmem. Protože filmovou esej považujeme za jeden z nejnáročnějších kinematografických tvarů, jsou to právě eseje, které jsme napříč festivalovou historií vyhledávali. Vždy jde o současné filmy. Neohlížíme se do hlubší minulosti. Divákům se tak vrátí na plátna ikonické filmy uplynulých dvou desetiletí a mohou se tak těšit na díla režisérů Alexandra Sokurova, Haruna Farockeho, Chantal Akermanové, Mika Hoolbooma či Alberta Serry. Z českých a slovenských tvůrců pak uvedeme filmy Karla Vachka, Dušana Hanáka, Víta Janečka či Radka Tůmy," vysvětluje ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka.
Na pozvání MFDF Ji.hlava a jako host 6. ročníku Inspiračního fóra přijede do Česka americký psycholog Philip Zimbardo, známý svým stanfordským vězeňským experimentem. V něm umístil studenty do přiznaně předstíraného vězení a rozdělil je na bachaře a vězně. Po několika dnech byl však Zimbardo donucen experiment ukončit z důvodu špatného psychického stavu "vězňů" a příliš násilného chování „bachařů“. Dodnes je jeho teorie popírající, že válečné zločiny páchali především psychicky narušení lidé, považována za provokativní a kontroverzní. V roce 2005 získal Zimbardo Cenu Vize 97, kterou založili manželé Havlovi. Součástí jeho pobytu v Česku bude převzetí čestného doktorátu Univerzity Karlovy, vystoupení na Foru 2000 či podpora vznikajícího památníku ticha v pražských Bubnech. Na závěr bude jeho přítomnost v Česku korunována účastí na Inspiračním fóru MFDF Ji.hlava, kde v minulých ročnících vystoupili čínský spisovatel Gao Xingjian, nositel Nobelovy ceny za literaturu, členové ruské umělecké skupiny Vojny, zakladatel Wikileaks Julian Assange či česká výtvarnice Kateřina Šedá.
Americký experimentální filmař a dokumentarista Bill Morrison pro své filmy využívá různě poškozené filmové pásy, nejčastěji však ty poničené zubem času. MFDF Ji.hlava v sekci věnované tvorbě Billa Morrisona uvede celkem 12 stěžejních děl, z nichž 11 bude poprvé uvedeno na území České republiky. Jeho dva nejnovější krátké snímky, oba z letošního roku, španělský cestopis Dokařův sen a až hororový snímek Sirotek Annie budou mít na festivalu svoji mezinárodní premiéru.
"Archivem je přístav, místo, kde se vykládá i nakládá zboží, které se zde skladuje, dokud je dokař zas nevyskladní. Coby filmový badatel a střihač pátrám po ukrytém či prchavém filmovém materiálu," komentuje svůj nejnovější film Bill Morrison, který zavede diváky do tajů své tvorby během své masterclass věnované jeho unikátní metodě práce s poškozeným filmovým materiálem.
Dramaturg hudebního programu Pavel Klusák letos přichází s novinkou, kdy do festivalového programu zařadil několik hudebních dokumentů. Jedním z nich je současný americký dokument Punková zpěvačka (2013) režisérky Sini Andersonové. Ta vypráví příběh americké punkové zpěvačky a feministické aktivistky Kathleen Hannahové, která v 90. letech začínala s punkovou kapelou Bikini Kill a spolupracovala také s kapelou Green Day, Metal Church nebo také s Yoko Ono. V sekci hudebních dokumentů bude také uveden polský snímek Patnáct stran světa (2014) režisérky Zuzanny Solakiewiczové.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016
Jihlava
www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz
redakce 18.11.2024
Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.
redakce 10.11.2024
Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.
redakce 09.11.2024
V polovině října se v Ostravě konala valná hromada České asociace festivalů, která sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.