Zprávy / Festivalové

MFDF Ji.hlava, Thor Heyrdahl i terorismus

MFDF Ji.hlava, Thor Heyrdahl i terorismus

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.10.2015

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, jehož 19. ročník proběhne ve dnech 27. října až 1. listopadu 2015 v Jihlavě, tradičně sleduje proměny současného filmu. A to jak u samotných dokumentárních snímků, tak u těch hraničících s hraným či experimentálním filmem. "Letošní Ji.hlava je objevitelská, přeneseně i doslova," charakterizuje 19. ročník ředitel festivalu Marek Hovorka. Z více než 3 400 přihlášených titulů bylo do programu zařazeno 233 snímků, dalších 21 nabídne divákům program Dokument ČT. V soutěžních sekcích bude uvedeno 34 filmů ve světové, 11 v mezinárodní a 6 v evropské premiéře.

"Diváci budou moci proniknout do tajů tvorby norského filmaře-dobrodruha Thora Heyerdahla, držitele Oscara a průkopníka cestovatelských filmů, jehož filmy uvedeme z 35 mm a 16 mm filmových kopií," řekl ředitel MFDF Ji.hlava Marek Hovorka. "Když se vydáváte na dobrodružnou cestu, nevíte, co vás potká, a měli byste být připraveni na vše. Podobné pocity jako Heyerdahl při plavbě na voru napříč oceánem zažívají každý rok i filmoví objevitelé-diváci na své cestě ji.hlavským festivalem. Naší celoroční snahou je vybrat právě ty snímky, které přicházejí s něčím novým."

Největší svátek autorského i experimentálního dokumentárního filmu ve střední a východní Evropě už po devatenácté přivede do Jihlavy současné i věčné ikony filmového a společenského života z celého světa. Festivaloví návštěvníci se letos tváří v tvář setkají jak s legendou arménského dokumentu Artavazdem Pelešjanem, tak i s ruským všestranným režisérem a prvním držitelem ji.hlavské Ceny za přínos světové kinematografii z roku 1999 Viktorem Kossakovským, který se po 16 letech na Ji.hlavu vrací, aby osobně uvedl svůj film Ať žijí protinožci!, přednesl svoji Masterclass, připravenou ve spolupráci s Institutem dokumentárního filmu, a jako jediný porotce vybral nejlepší světový dokument v soutěžní sekci Opus Bonum.


Viktor Kossakovsky si ve svých filmech často vědomě pohrává s diváckým očekáváním a pokouší se vytyčit určitou emocionální trasu, po níž chce své diváky vést. Všechny své filmy sám režíruje, natáčí i stříhá. "Kdybych to takto nedělal, nebyly by to moje filmy. Jakmile svěříte určitou část tvůrčího procesu svým dozajista talentovaným kolegům, vytrácí se z filmu část vaší osobnosti," říká o své tvorbě Kossakovsky, jenž za svůj třetí film Středa (Sreda, 1997) získal i Zvláštní uznání dokumentární poroty na MFF Karlovy Vary.

Dalšími vzácnými hosty, kteří usednou v některé z porot nebo povedou své masterclasses, jsou filmoví tvůrci různých profesí od střihačky Claire Atherton, přes německého kameramana, režiséra a jednoho z porotců soutěže Mezi moři Freda Kelemena, jenž spolupracuje s velikánem maďarské kinematografie Bélou Tarrem, až po členy experimentální umělecké skupiny Flatform, kteří ve svých videoinstalacích vytvářejí časoprostorové iluze, nebo porotce soutěžní sekce Mezi moři, iráckého režiséra Abbase Fahdela. Jedním z porotců sekce Krátká radost bude i český experimentální filmař Jan Švankmajer.

Výrazné osobnosti přivede do Jihlavy také projekt Inspirační fórum, který například prostřednictvím videokonference umožní setkání s Julianem Assangem a osobně přijede i bývalá členka Pussy Riot Máša Aljochinová, kterou doprovodí její kolegové z lidskoprávních organizací Otevřené Rusko a Zóna práva.

Jedna z letošních speciálních tematických sekcí se věnuje filmům upozorňujícím na fakt, že terorismus nyní do Evropy nepřichází jako nepoznaná a nová hrozba, nýbrž jeho kořeny najdeme v evropských dějinách už od poloviny 20. století, kdy poznamenal velmoci jako Itálii i Německo či Severní Irsko a Anglii. "Sekci Terorismus jsme začali připravovat po lednových událostech v pařížské redakci časopisu Charlie Hebdo a záměrně ji orientovali na evropský terorismus. Bylo až zarážející, s jakou lehkostí právě evropská média při analýzách těchto teroristických útoků zapomínala na vlastní evropskou minulost," vysvětlil Marek Hovorka, ředitel festivalu.


Jedním z klíčových filmů celé sekce je nový dokument Německá mládež (2015) francouzského režiséra Jean-Gabriela Périota, na jehož přípravě se podílela kurátorka sekce Nicole Brenezová. Německá mládež pomocí archivního materiálu vypráví o cestě zakladatelů německé organizace nazvané Frakce Rudé armády, zkráceně RAF, od politické angažovanosti k terorismu. Mezi dalšími filmy se objeví i italský portrét nižší společenské vrstvy při vzpomínkové akci na bombový útok v italském Miláně z roku 1969 s titulem 12. prosince (Giovanni Bonfanti, 1972). Ke vzniku tohoto filmu významně přispěl i světoznámý režisér Pier Paolo Pasolini. Sekce také představí filmy ze Švýcarska, Kolumbie a Francie.

Nicole Brenezová tvrdí, že film je účinným nástrojem liberalizace. "Všude tam, kde docházelo k utlačování práv, se rozvíjely i odbojové činnosti vedené skrze filmové dílo. Jakou roli plní film? Jak filmy vyrábět v době války bez ohledu na intenzitu válečného konfliktu? Co, jak a pro koho natáčet? Militantní boj otevírá příležitost položit si několik naléhavých a konkrétních otázek ohledně estetických principů, na něž filmy reagují skutky. A v dnešní době bychom se jimi měli zabývat, klást si tyto otázky a diskutovat o nich," uvedla Brenezová.

Sýrie je často viděna jako prvotní příčina krize, kterou si nejen Evropa v současnosti prochází. Sekce pojmenovaná Al Akhbar, což je název deníku vycházejícího v Bejrútu už přes 70 let a v překladu znamená "zprávy" či "novinky", představí v Jihlavě čtyři dokumenty, které z různých perspektiv vypovídají o situaci v Sýrii a sousedních státech. Syrská love story (Sean McAllister, 2015) vypráví o lásce dvou opozičních bojovníků – Amera a Raghdy, kteří se poprvé setkali ve vězení. Dokumentární melodrama, které Sean McAllister natáčel pět let, nám ukazuje, proč jsou lidé ochotni zemřít pro politickou změnu v arabských zemích a jaký vliv má občanská válka v Sýrii na každodenní život. Režisér, nezávislý filmař, Sean McAllister svůj film osobně uvede.


Syrskou love story doplní celovečerní debut Kóma (2015) režisérky Sarah Fattahi o osudech syrských žen tří generací a snímky Silvered Water (Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan, 2014) nebo Hříšník v Mecce (A Sinner in Mecca, Parvez Sharma, 2015).

"Naléhavost a tíseň násilí na evropském kontinentu vystřídaly emocionálně působivé záběry poprav inscenovaných bojovníky Islámského státu. Zpovzdálí se ozýval dohasínající jásot arabského jara, které se z roku na rok proměnilo v arabskou zimu. Zástupy uprchlíků opouštějících své domovy v obavě o životy své i svých dětí pootočily evropskou diskuzi novým směrem. Abychom vám přiblížili život v Sýrii v době občanské války, paradox emigrantů, kteří vyměnili nebezpečí za bezpečí, ale zároveň tak prohloubili vlastní pocit ne-štěstí, i autentické putování do Mekky, přinášíme i druhou aktuální sekci Al Akhbar," komentoval důvody pro vznik speciální sekce Marek Hovorka.

V neklidných dnech soužených uprchlickou krizí se do problematických oblastí Srbska Makedonie, Iráku či Balkánu vydávají i čeští dokumentaristé. Ivo Bystřičan na festivalu v sekci Work in Progress ukáže divákům první čerstvé záběry z iráckého Erkilu, kde se v obchodním středisku schovávají desítky křesťanů usilujících o útěk do Německa nebo České republiky. Etnolog Michal Pavlásek do Ji.hlavy přiveze materiál ze své cesty po Makedonii a Robin Kvapil zase ukáže situaci na srbských hranicích. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost být u zrodu prvních českých filmů ukazujících příběhy uprchlíků. Po každé projekci budou tvůrci diskutovat s diváky o svých připravovaných filmech.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava

www.facebook.com/mfdfjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pohoda s najväčším počtom nominácií na európske festivalové ceny

redakce 21.12.2024

V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.

Druhá vlna oznámených jmen pro festival CTM

redakce 16.12.2024

Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.

Square oznamuje kompletní line-up

redakce 15.12.2024

Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.

Pop Messe s prvními jmény

redakce 13.12.2024

Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.

Groove Brno slaví a mění se na open air

redakce 11.12.2024

Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.

Guns N’ Roses na Rock for People

redakce 08.12.2024

Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.

Rudimental na Uprising

redakce 07.12.2024

Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.

Členové Portico Quartet a Mammal Hands uvedou Gondwana showcase

redakce 06.12.2024

Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.

Studentský festival Odrazy folku

redakce 05.12.2024

V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.

Beseda ohlašuje Buty, Vojtika, DVA, Nivvu nebo Eriku Rein

redakce 04.12.2024

Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace