redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.01.2024
Kniha RAFANI představuje bohatou a často kontroverzní tvorbu výrazné umělecké skupiny české výtvarné scény. První ucelenou publikaci mapující více než dvacetiletou činnost Rafanů vydává nezávislé nakladatelství Untitled ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU a nakladatelstvím VUTIUM. Společně ji pokřtí 27. ledna v pražském klubu NoD.
Na 468 stranách kniha komplexně a uceleně představuje tvorbu skupiny Rafani, která od svých začátků v roce 2000 funguje jako jeden variující se organismus. Rafani se často věnují historické paměti, hodnotám rovnosti a svobody. Bazálním tématem skupiny je společnost, na niž se pokouší působit pomocí uměleckých strategií. Rozsáhlá publikace dává prostor jak veřejně známým výstavám, performancím či akcím, jako byly například přemalování Lennonovy zdi, vhození obrazu z depozitáře Národní galerie do Orlické přehrady či zapálení černobílé verze české vlajky, tak i těm méně známým, které jsou představeny na dobových, dosud nezveřejněných materiálech.
Kniha vznikala po dobu tří let pod vedením autorstva Lucie Černé, Jozefa Ondrika a Kateřiny Štroblové a členů skupiny Rafani Davida Kořínka, Luďka Rathouského, Jiřího Franty a Ondřeje Brodyho. Grafické a koncepční zpracování knihy v podání Jozefa Ondrika sjednocuje a balancuje množství obsažených informací. Bohatost a živelnost materiálu je představena ve čtyřech tematických okruzích, jimž se skupina kontinuálně věnuje: Hranice reflektuje projekty tematizující bariéry, území, vydělení; okruh Ti druzí akcentuje problematiku společenské segregace v historickém i aktuálním kontextu; silnou kolektivní identitu skupiny zkoumá část nazvaná My; vybrané výstavní projekty, jež skupina pojímá jako totální prostor, detailně prezentuje kapitola Plán.
„Tvorba Rafanů má silný sociálně-společenský podtext, ve kterém hraje hlavní roli člověk. Zaměřují se zejména na ty společenské jevy a situace, k nimž zaujímáme ambivalentní či nejednoznačné postoje. Rafani nabízejí širší, méně obvyklou perspektivu svého nazírání. Umění vnímají jako paralelní realitu umožňující různé výklady skutečnosti,“ říká Kateřina Štroblová, jedna z autorek knihy.
Kniha RAFANI obsahuje odborné a dobové texty doplněné o příspěvky renomovaných autorů (Tomáš Dvořák, Noemi Purkrábková, Karel Veselý, Krzysztof Siatka), které zasazují tvorbu skupiny do širšího kulturně-společenského kontextu.
Jozef Ondrík, Rafani, Lucie Černá, Kateřina Štroblová – Rafani (NAMU, 2023)
web
foto © se svolením NAMU
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 13.11.2024
Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.
redakce 12.11.2024
Její nová tvorba se nese na vlnách improvizace, silné atmosféry a inovativních zvukových krajin.