redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.01.2024
Kniha RAFANI představuje bohatou a často kontroverzní tvorbu výrazné umělecké skupiny české výtvarné scény. První ucelenou publikaci mapující více než dvacetiletou činnost Rafanů vydává nezávislé nakladatelství Untitled ve spolupráci s Nakladatelstvím AMU a nakladatelstvím VUTIUM. Společně ji pokřtí 27. ledna v pražském klubu NoD.
Na 468 stranách kniha komplexně a uceleně představuje tvorbu skupiny Rafani, která od svých začátků v roce 2000 funguje jako jeden variující se organismus. Rafani se často věnují historické paměti, hodnotám rovnosti a svobody. Bazálním tématem skupiny je společnost, na niž se pokouší působit pomocí uměleckých strategií. Rozsáhlá publikace dává prostor jak veřejně známým výstavám, performancím či akcím, jako byly například přemalování Lennonovy zdi, vhození obrazu z depozitáře Národní galerie do Orlické přehrady či zapálení černobílé verze české vlajky, tak i těm méně známým, které jsou představeny na dobových, dosud nezveřejněných materiálech.
Kniha vznikala po dobu tří let pod vedením autorstva Lucie Černé, Jozefa Ondrika a Kateřiny Štroblové a členů skupiny Rafani Davida Kořínka, Luďka Rathouského, Jiřího Franty a Ondřeje Brodyho. Grafické a koncepční zpracování knihy v podání Jozefa Ondrika sjednocuje a balancuje množství obsažených informací. Bohatost a živelnost materiálu je představena ve čtyřech tematických okruzích, jimž se skupina kontinuálně věnuje: Hranice reflektuje projekty tematizující bariéry, území, vydělení; okruh Ti druzí akcentuje problematiku společenské segregace v historickém i aktuálním kontextu; silnou kolektivní identitu skupiny zkoumá část nazvaná My; vybrané výstavní projekty, jež skupina pojímá jako totální prostor, detailně prezentuje kapitola Plán.
„Tvorba Rafanů má silný sociálně-společenský podtext, ve kterém hraje hlavní roli člověk. Zaměřují se zejména na ty společenské jevy a situace, k nimž zaujímáme ambivalentní či nejednoznačné postoje. Rafani nabízejí širší, méně obvyklou perspektivu svého nazírání. Umění vnímají jako paralelní realitu umožňující různé výklady skutečnosti,“ říká Kateřina Štroblová, jedna z autorek knihy.
Kniha RAFANI obsahuje odborné a dobové texty doplněné o příspěvky renomovaných autorů (Tomáš Dvořák, Noemi Purkrábková, Karel Veselý, Krzysztof Siatka), které zasazují tvorbu skupiny do širšího kulturně-společenského kontextu.
Jozef Ondrík, Rafani, Lucie Černá, Kateřina Štroblová – Rafani (NAMU, 2023)
web
foto © se svolením NAMU
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.