Zprávy / Festivalové

Patnácté Pražské Quadriennale

Patnácté Pražské Quadriennale

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.02.2023

Patnácté Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru nabídne v desíti programových sekcích přes 250 děl, od scénografických modelů, multisenzoriálních instalací, scénických artefaktů a kostýmů, interaktivních a site-adaptive performancí, až po divadelní architektonické realizace nebo prostorové koncepty. Všechna prezentovaná díla spojuje vědomá snaha o tvorbu aktivního zážitkového prostředí.

V průběhu jedenácti dní budou mít návštěvníci PQ možnost zažít na 150 výstavních projektů a instalací, 50 performancí převážně ve veřejném prostoru, živou výstavu 35 konceptů performačních prostorů, prolistovat šedesátku nejzajímavějších publikací o scénografii z posledních 5 let nebo se účastnit 40 odborných přednáškových bloků. Tématem 15. ročníku je RARE ve smyslu vzácné, unikátní i syrové; ve středu pozornosti festivalu budou díla pramenící z nápadů, materiálů, uměleckých přístupů a řemeslných zpracování specifických pro prostředí, lokalitu a genia loci, ve kterých vznikají.

Historicky nejvýznamnější programové části PQ – Výstava zemí a regionů (ECR) a Studentská výstava (SE) – se poprvé budou konat v prostorách Holešovické tržnice. Celkem nabídnou přes 100 instalací od tvůrčích týmů ze 65 zemí/regionů celého světa nominovaných kurátorem dané země/regionu. ECR se bude odehrávat ve vnitřních prostorách hal 11, 13 a 17, zatímco SE proběhne premiérově na otevřeném prostranství mezi halami 24 a 25. Kromě tradičně vystavujících zemí a regionů Evropy, Asie nebo Severní i Jižní Ameriky se v rámci hlavních výstav objeví i země Blízkého východu (např. Turecko, Libanon nebo vůbec poprvé Spojené arabské emiráty) a Afriky (vedle Egypta a Jihoafrické republiky se po premiéře v roce 2019 bude prezentovat také Maroko). PQ po odmlce očekává výstavy oficiálních reprezentací Singapuru, Litvy a Řecka.

V prostorách Jatka78 bude po celou dobu festivalu probíhat přednáškový program PQ Talks, který se dotkne témat ekoscénografie a udržitelnosti v produkčním procesu, širším otázkám kostýmu na jevišti i mimo něj, využití technologií a nových tvůrčích postupů, pedagogiky, identity ve scénografii a řady dalších okruhů.

Pro nejmenší návštěvníky chystá Pražské Quadriennale program PQ Dětem, který pro festival připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?. Série tvůrčích workshopů v hale 27 dětem představí různé techniky a přístupy k umění scénografie. Syntézu performance a nových technologií prostřednictvím multimediální výstavy a série technických workshopů potom nabídne projekt 36Q° vznikající ve spolupráci s Art&Digital Lab–H40.

Budova Národní galerie Praha bude dějištěm Výstavy divadelního prostoru a výstavy Fragmenty II. První z nich se soustředí na divadelní architekturu, zejména ve smyslu netradičních míst tvořených pro setkávání, sdílení a umělecký projev. Klíčový je pro tento výstavní projekt posun od místně pevně ukotvené architektury k živějšímu a performativnímu pojetí divadelního prostoru. Fragmenty II, soustředěné na hru s měřítky, navážou na stejnojmennou výstavu z PQ 2019. V letošním provedení se zaměří na modely, scény, kostýmní design a v jednom případě představí také světelně laděný exponát. Ve Veletržním paláci si návštěvníci PQ budou moci prolistovat výběr v současnosti nejzajímavějších publikací zabývajících se scénografií v tom nejširším slova smyslu.

Vzdělávací platformu Pražského Quadriennale hostí Divadelní fakulta pražské Akademie múzických umění. Součástí sekce PQ Studio je třicítka vzdělávacích i výsledkově zaměřených workshopů, studentská představení situovaná do divadla DISK i pražských ulic a [UN]Common Design Project, na kterém se formou scénografických intervencí ve veřejném prostoru už od podzimu 2022 podílí studenti více než 50 uměleckých škol z celého světa.

PQ Performance je sérií site-adaptive performancí, které v době PQ propůjčí nové významy a život ikonickým i všednějším místům Prahy. Z necelých 300 přihlášek vybral mezinárodní kurátorský tým 25 performancí včetně těch od tvůrců z Chile, Mexika, Brazílie nebo Burkiny Faso.

Info

Pražské Quadriennale
8.–18. 6. 2023
Holešovická tržnice, Praha
web akce

foto © se svolením Pražského Quadriennale

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prague Sounds začínají co neslyšet

redakce 01.11.2024

Vedle již oznámených vystoupení přidává nyní festival Prague Sounds dvě vzpomínkové akce.

Ostrava Kamera Oko letos míří na dokument

redakce 29.10.2024

Festival Ostrava Kamera Oko je známý tím, že svůj program pořádá nejen v tradičních kinosálech, ale i mimo ně.

Mezipatra odhalila téma, znělku i program

redakce 28.10.2024

Deset celovečerních snímků bude soutěžit o hlavní cenu poroty a 41 krátkometrážních snímků o cenu studentské poroty.

Brutal Assault 2025: Gojira, Dimmu Borgir, Ministry a další

redakce 25.10.2024

Dvacátý osmý ročník festivalu Brutal Assault hlásí dvacet oznámených kapel.

Prague Music Week poprvé ocení výjimečné počiny

redakce 24.10.2024

O oceněných v sedmi kategoriích - venue, počin, festival, novinář/novinářka, osobnost, inovativní dodavatel a Best Border Breaker Artist - rozhodne odborná veřejnost.

Max Cooper představí novou 3D/AV show

redakce 18.10.2024

Cooper připravuje na únor vydání nového alba a v březnu ho představí společně s novou vizuální show v rámci festivalu Spectaculare.

Festival Sonda rovnou na několika místech

redakce 17.10.2024

Hlavní koncertní večer festivalu proběhne 23. listopadu v kostele Československé církve husitské Husův sbor a v blízkém Studiu Marta.

Blues Alive s třiceti zahraničními bluesovými špičkami

redakce 15.10.2024

K dalším zahraničním vystupujícím patří objev Dana Auerbacha z The Black Keys, alabamský písničkář Early James.

Desetidenní Ji.hlava jako pocta dokumentární reflexi světa

redakce 14.10.2024

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos nabídne 340 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích.

Hear Me! letos v Ústí nad Labem

redakce 13.10.2024

Festival volné improvizace a jiné hudby nabídne rozmanitý program: zvukové performance, vystoupení experimentálních elektronických hudebníků, participativní zvukové procházky a přednášky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace