Zprávy / Festivalové

Praha Žije Hudbou proti nejasným vyhláškám

Praha Žije Hudbou proti nejasným vyhláškám

redakce | Zprávy / Festivalové | 06.05.2016

V březnu letošního roku vešla v platnost nová vyhláška, která výrazným způsobem omezuje pouliční umění, tedy tzv. busking. Organizátoři festivalu Praha Žije Hudbou, který proběhne 13. května, podali na Ministerstvo vnitra podnět k přezkoumání tohoto schváleného dokumentu, který je plný nejasných pojmů a neurčitých formulací. Nejradikálnější omezení se týkají především hudební produkce, pro kterou existují jak striktní zákazy konkrétních nástrojů, tak rozsáhlá omezení míst a hodin, během kterých se smí hrát. Konkrétní návrhy na změnu byly však ministerstvem zamítnuty. Alespoň na jeden den ale pražské ulice díky novému festivalu opět ožijí uměním v takové podobě, jak to současná vyhláška v běžných dnech nepovoluje. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, Karlově náměstí, Jungmannově náměstí, Vítězném náměstí a Malostranské vyrostou menší pódia a po celém městě vznikne 30 busker-pointů, kde vystoupí na 200 umělců.

Nová vyhláška omezující pouliční uměleckou veřejnou produkci obsahuje množství nerozumných požadavků, nejasností a v určitých bodech si její text protiřečí. Organizátoři festivalu proto podali oficiální podnět k přezkoumání vyhlášky na Ministerstvo vnitra, které však tuto žádost zamítlo."Nejasné pojmy a formulace jsou primární body, proti kterým je důležité se postavit. Například pojem hlasitý nástroj je ve vyhlášce několikrát zmíněn, jeho vysvětlení je však velmi nejednoznačné a není tedy jasné, kdo bude přílišnou hlasitost posuzovat a jak," vysvětluje Jan Gregar, ředitel festivalu Praha Žije Hudbou. Ministerstvo vnitra však tento podnět, stejně jako mnoho dalších, nepřijalo a místo vysvětlení zdůrazňuje pravomoc úředníků a městských strážníků rozhodnout na základě subjektivního vnímání, zda produkce narušuje veřejný pořádek či nikoli. Již několikrát se ale tento subjektivní způsob rozhodování ukázal jako nepřiměřený. Například byl pokutován busker s foukací harmonikou na náměstí Republiky na základě toho, že vyhláška zakazuje hru na dechové nástroje, které vydávají "vysoké tóny".


Praha Žije Hudbou je zbrusu nový festival pouličního umění, který Praze 13. května předvede, jak může kvalitní umění rozzářit ulice velkoměsta. Na 200 interpretů, mezi nimiž nebude chybět Lenka Dusilová, Prago Union, Klára Výtisková, Emma Smetana, Xavier Baumaxa, Thom Artway, Floex či Laco Déczi, se pokusí ukázat, že umění v ulicích může být pro Pražany i turisty velmi příjemnou součástí každodenního života. "Živé umění dokáže město magickým způsobem proměnit a festival Praha Žije Hudbou chce především ukázat, že kultura do ulic prostě patří. Aby však umění z ulic nevymizelo, je nutné projevit jasný nesouhlas se současnou podobou vyhlášky," dodává za organizátory Jan Gregar.

Podporu iniciativě organizátorů festivalu Praha Žije Hudbou vyjádřilo také mnoho známých osobností, jako například Marta Kubišová, David Koller, Barbora Poláková, Milan Cais ze skupiny Tata Bojs, Robert Nebřenský ze skupiny Vltava, Kato z Prago Union či Terezie Kovalová. V rámci dokumentární videosérie "Hlášky z vyhlášky" poukazují na nedostatky současného legislativního dokumentu a nutnost jeho přepracování. Všechny videa jsou ke zhlédnutí na youtube kanálu festivalu. Praha Žije Hudbou hodlá i nadále pokračovat ve snaze změnit nesprávné nastavení regulace veřejné produkce, které nejvíce omezuje právě kvalitní umělce a dává více prostoru neoriginálním komerčním projektům, které obyvatele města obtěžují.

Info

Festival pouličního umění
Praha Žije Hudbou 2016
12. - 13. 5. 2016
Praha

www.facebook.com/events/275967336069372
www.facebook.com/prahazijehudbou
www.prahazijehudbou.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lunchmeat představí Ryojiho Ikedu

redakce 19.11.2024

Důmyslně orchestruje zvuk, vizuální prvky, materiály, fyzikální jevy a matematické pojmy do strhujících živých představení a instalací.

Comeback Irie Révoltés na Mighty Sounds

redakce 18.11.2024

Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.

JazzFestBrno na rok 2025

redakce 17.11.2024

James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.

PAF píše deníky

redakce 16.11.2024

Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.

Linkin Park na Rock for People

redakce 14.11.2024

Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.

Průběžný festival Mimo záběr s Ivy Z a Tomášem J. Holým

redakce 14.11.2024

Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.

Ment pojedenácté

redakce 14.11.2024

Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.

Next oslávi 25 rokov

redakce 13.11.2024

Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.

Festival Muziq míří do klubu

redakce 11.11.2024

Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.

Na Pohode Fontaines D.C. alebo JPEGMafia

redakce 10.11.2024

Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace