redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.09.2016
Koncerty reprezentují vrcholné výsledky Ostravského centra nové hudby jak ve spolupráci s Janáčkovou filharmonií Ostrava, tak s orchestrem Ostravská banda, sólisty, dirigenty a skladateli. Oba programy jsou mimořádné: nezahrnují jedinou skladbu, se kterou se lze setkat v průběhu koncertní sezóny etablovaných orchestrů nejen v Praze, ale i ve světě. Výjimečnou událostí je na prvním místě koncert pro tři orchestry. Nejen kvůli prostoru, který umožňuje do půlkruhu umístit tři orchestry, ale také pro náročnost souhry a synchronizace třech dirigentů. Program je tak nad možnostmi běžných hudebních produkcí. Navíc Stockhausenovy Gruppen (tři orchestry, tři dirigenti, sólisté a 112 hudebníků) se pro svou náročnost hrají tak zřídka, že možnost navštívit živé provedení této prostorové kompozice je vzácnou událostí.
Je též namístě připomenout, že Bergův Kammerkonzert pro klavír, housle a 13 dechových nástrojů (Divadlo Archa 20. 11.) se na koncertních programech objevuje jen výjimečně, a to hlavně z důvodu vysokých požadavků na virtuozitu sólistů (Daan Vandewalle, Hana Kotková), orchestru a dirigenta (Johannes Kalitzke). I když je Bergova hudba hraná často, v živém provedení lze tuto skladbu slyšet jen vzácně.
Spojit do jednoho programu elektronickou Gesang der Jünglinge (1955–56) s Gruppen (1957) pro tři orchestry je bez precedentu, i když hudebně na sebe tato díla navazují. Ve čtyřkanálovém Gesang der Jünglinge totiž Stockhausen poprvé uplatnil a vyzkoušel myšlenku hudby v prostoru, kterou pak radikálně použil v Gruppen. Poprvé v Praze také uslyšíme kompletní provedení mistrovského díla Atlas Eclipticalis (1961) Johna Cage pro 86 sólistů simultánně s klavírním sólem Winter Music (1960) a to tak, jak tyto dvě skladby prováděl Cage s pianistou Davidem Tudorem. V duchu koncepce Johna Cage uslyšíme uvnitř jeho hudby rovněž Hornickou kapelu ze Stonavy.
Kompozice pro tři orchestry Philla Niblocka a Petra Kotíka jsou výsledkem zaměření Ostravského centra nové hudby na skladby v prostoru. Vzpomeňme na dnes už legendární koncert na Pražském jaru 1999 (Karlheinz Stockhausen, Alvin Lucier, Earle Brown a Giovanni Gabrieli). Zařazení skladby polského skladatele Jacka Sotomského (nar. 1987) pro dva orchestry a sólistu (situovaného uprostřed) je v souladu s uměleckou strategií Ostravského centra nové hudby uvádět práce skladatelů nejmladší generace v kontextu vrcholných děl hudby dneška.
Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Prahy. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka bude Bandu dirigovat také Johannes Kalitzke. Ten patří mezi nejžádanější dirigenty soudobé hudby na světě. Například založil a dlouhou dobu vedl soubor v Kolíně nad Rýnem musikFabrik, je jedním z hlavních dirigentů ansámblu Klangforum Wien, ensemble recherche atd. Ostravskou bandu a Janáčkovu filharmonii Ostrava pravidelně diriguje od roku 2011.
Sólisté Hana Kotková a Daan Vandewalle se poprvé potkali na festivalu Ostravské dny. Z jejich iniciativy byl Bergův čtyřicetiminutový dvojkoncert zařazen do repertoáru Ostravské bandy. Kammerkonzert (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a skladatel jej věnoval Arnoldu Schönbergovi k padesátinám. Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2012. Jednalo se o vystoupení v rámci koncertní řady "Ensemble Europa" západoněmeckého rozhlasu WDR, který koncert vysílal v přímém přenosu.
Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je jednou z největších "hvězd" soudobé vážné hudby v Evropě a Ostravská banda se jeho dílu systematicky věnuje od roku 2009, a to jako jediný orchestr u nás. Mimo Sciarrinovy orchestrální skladby provedla Ostravská banda také jeho tři opery.
Space & Sound / Hudba pro tři orchestry
19. 11. 2016 19:00
Forum Karlín, Praha
www.facebook.com/events/668376480005415
www.facebook.com/forumkarlin
Space & Sound / Ostravská banda v Arše
20. 11. 2016 20:00
Divadlo Archa, Praha
www.newmusicostrava.cz/cz/space-sound
www.facebook.com/DivadloArcha
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.