redakce | Zprávy / Pozvánky | 29.11.2021
V pražském Goethe-Institutu vystoupí dne 30. listopadu 2021 čeští a němečtí hudebníci, interpretující legendární skladby fluxové scény. Koncert, na kterém zazní skladby Yoko Ono, Milana Knížáka či Nam Jun Paika, se koná ku příležitosti 100. výročí narození umělce Josepha Beuyse.
„V květnu letošního roku, konkrétně 12. května 2021, by Joseph Beuys oslavil kulaté životní jubileum, svoje sté narozeniny. Zanechal po sobě rozsáhlé a rozmanité dílo, které zasahuje nejen do světa umění, ale rovněž do světa společenského dění a politiky,“ komentuje programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath: „Obrazy, sochy, hudební kompozice, přednášky, texty, performance, happeningy, pedagogická činnost – to vše bylo předmětem zájmu a aktivit performera, malíře, sochaře, hudebníka, pedagoga, filozofa a teoretika Josepha Beuyse,“ dodává Rath.
Goethe-Institut oslaví nedožité sté narozeniny Josepha Beuyse koncertem, avšak jeho vlastní skladby při něm uvedeny nebudou. Beuys je sice autorem celé řady hudebních kusů, zároveň byl i jejich vlastním interpretem a originálním performerem. Beuysovy skladby nejsou zaznamenány klasickým způsobem v notách, nýbrž v podobě textových poznámek a instrukcí, přičemž v některých případech neexistují ani ty. „Na koncertě zazní skladby jeho souputníků z řad hnutí Fluxus, k němuž neoddělitelně patří i Joseph Beuys, zejména v jeho počátcích. Eric Andersen, George Brecht, Henning Christiansen, Öyvind Fahlström, Bengt Af Klintberg, Milan Knížák, George Maciunas, Nam June Paik, Yoko Ono, Terry Riley a Dieter Schnebel jsou autory skladeb, které pocházejí z hloubi šedesátých let i z aktuální současnosti,“ vysvětluje Petr Studený, kurátor celého eventu. „Je přitom obtížné stanovit přesnou stopáž jednotlivých skladeb, neboť k Fluxu patří i neurčitost, nevypočitatelnost, překvapení, dodává Studený s lakonickou poznámkou: „Fluxus je zkrátka luxus.“
Na živě streamovaném koncertě vystoupí vokalistka Anna Clementi, hráč na dechové nástroje Werner Durand a klavírista Miroslav Beinhauer. Na závěr bude uvedena skladba Stolen Symphony (fluxus & neofluxus) ve spolupráci Miroslava Beinhauera a Opening Performance Orchestra, představující elektronický mix hudby a videa spolu s živými vstupy klavíru.
Beuys will be Beuys
30. 11. 2021 19:00
Goethe-Institut, Praha
web institutu
foto © archiv Marie a Milana Knížákových
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.