redakce | Zprávy / Pozvánky | 15.04.2018
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha nepředstavuje zdaleka jen knižní tituly, ale seznamuje také s jejich autory. Svět knihy Praha se návštěvníkům otevře od 10. do 13. května na výstavišti v Holešovicích.
Jak si spisovatel vybírá v proudu historie svou verzi dějin? Otázka pro společnou debatu dvou význačných literátů, které Svět knihy Praha letos přivítá. Drago Jančar je bez nadsázky považován za jednoho z nejvýznamnějších současných slovinských spisovatelů. Autor próz, dramat i esejí se narodil do rodiny slovinských partyzánů, studoval sice práva, ale nakonec se našel v žurnalistice. Dostal se ovšem do konfliktu s komunistickou mocí a po obvinění z „protikomunistických projevů“ byl odsouzen k jednomu roku vězení. Poté se začal věnovat psaní, proslavil se lakonickým, nekompromisním literárním stylem. Jeho texty se často zaměřují na vztah jednotlivce a společnosti. Styl dalšího z hostů, portugalského literáta Antónia Loba Antunese, se za lakonický označit nedá. Jeho spisovatelské umění naopak vyniká v hutných prózách. Ve svých dílech se tolik nesoustředí na samotný příběh, spíše na práci s jazykem a obrazy, Antunesovy knihy se vyznačují interpretační víceznačností. Jeho jméno je skloňováno v souvislosti s možným udělením Nobelovy ceny za literaturu. Tematicky se klíčovou pro Antunesovu tvorbu stala jeho zkušenost z války.
Další z letošních hostů, básník Adam Zagajewski je zásadním jménem ve světě poezie, nejen té polské. Zagajewski se na veletrhu mimo jiné účastní diskuse o exilu a emigraci. S nedobrovolným odchodem ze země, v níž má kořeny, se musel potýkat ve svém životě jak sám dvaasedmdesátiletý básník, tak jeho rodina. Brzy po Zagajewského narození v roce 1945 byli jeho rodiče vyhnáni ze Lvova, tehdy ležícím v Sovětském svazu. Zagajewski vyrostl v Polsku, kde vystudoval filozofii a psychologii. Poté co se v polovině 70. let připojil k protestu polských intelektuálů, tzv. Listu 59, se stal zakázaným autorem. Emigroval do Paříže a do Polska se vrátil až v roce 2002. Svými básněmi si získal celosvětové uznání, o čemž svědčí i to, že patří k vážným kandidátům z řad básníků na Nobelovu cenu za literaturu.
Spolu s Adamem Zagajewským bude nad exilem a emigrací při společné debatě přemýšlet také Sofi Oksanen. Finská prozaička, dramatička a politická aktivistka je dcerou estonské emigrantky, její otec je Fin. Děje svých knih zasazuje Sofi Oksanen do obou zemí, s nimiž je rodinnou linií propojena. O vytváření příběhů na pozadí dějin bude mluvit také v další besedě, jež je připravena v rámci doprovodného programu Světa knihy Praha. Literární talent Oksanen prokázala už románovou prvotinou Stalinovy krávy, do širšího čtenářského povědomí mimo severské země se pak dostala dramatickým příběhem Očista.
Svět knihy Praha
10. – 13. 5. 2018 9:30
Výstaviště, Praha
fb událost
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 18.01.2025
Pod značkou Indies vyšlo přes 800 alb a titulů mapujících kvalitní českou a slovenskou autorskou hudbu.
redakce 18.01.2025
Rock for Kamill nabídne hned několik unikátních vystoupení.
redakce 17.01.2025
Americký multiinstrumentalista, zpěvák a producent Baths je považován za přední jméno chillwave, bedroom popu či lo-fi elektroniky.
redakce 17.01.2025
Po šesti letech se do Prahy během svého evropského turné vracejí králové depresivního black metalu. A nebudou sami.
redakce 16.01.2025
Partička punx, motajúca sa okolo diy košickej scény a FNB. Začínali crustom, skončili u ema.
redakce 15.01.2025
Série živých poslechových i tanečních vystoupení na nadstandartním 4-kanálovém setupu soundsystému.
redakce 15.01.2025
Narozeniny umění se slaví po celém světě, k letošním oslavám se opět připojuje i GAMPA a Divadlo 29.