redakce | Zprávy / Festivalové | 25.08.2022
Živé kino Praha láká na dokončované novinky českého dokumentu. Začíná ve čtvrtek 25. srpna. Akce každoročně upozorňuje na Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který letos proběhne 25. až 30. října. Promítat se bude na neobvyklých místech, například v antikvariátu nebo v budově FAMU. Vstup na projekce je zdarma. Po projekcích proběhnou diskuse s tvůrci*kyněmi.
více o festivalu Ji.hlava zde
Akci zahájí snímek Generace A: Ať si každý dělá, co chce filmaře Kryštofa Zvolánka. Jde o portrétní snímek DJ a hudebního producenta Jakuba Stracha alias NobodyListen, který lze zároveň vnímat jako generační výpověď mladých mileniálů z klubového prostředí. Téma rasismu otevře snímek Pongo Calling režiséra Tomáše Kratochvíla. Jde o filmový portrét Štefana Pongy, který odešel z Česka do Británie, aby unikl rasovým stereotypům a žil normální život. Když se však rozhodne na internetu reagovat na rasistická vyjádření prezidenta Miloše Zemana, jeho život nabere úplně jiný směr, například založí Československou romskou unii. Živé kino nabídne také meditativní dokument režiséra Petra Michala Je nalezena tím, koho hledá, který sleduje život překladatelky Anny Kareninové. Film se do velké míry zabývá jejím vztahem s již zesnulým manželem básníkem Petrem Kabešem a samotou, s níž se překladatelka musela vyrovnat.
Ani letos nebude chybět přehlídka My Street Films, která představí výběr krátkých dokumentů od začínajících nebo amatérských filmařů*řek. Tentokrát promítne filmy vítězů*zek letní dokumentární soutěže Voda je živel. Souběžně s Živým kinem Praha probíhá akce také v Jihlavě, a to ve dnech 23. až 27. srpna. Zde program nabízí výrazné snímky loňského ročníku festivalu.
Inspirační fórum dokumentární Ji.hlavy zve na výstavu. Diskusní platforma, která je tradiční součástí festivalu, propojila osobnosti ze světa umění a vědy a v rámci programu Inspiration Forum LAB je inspirovala k vytvoření tří multimediálních uměleckých projektů. Meze růstu – to je téma prvního ročníku programu, kterému se věnovaly tři interdisciplinární týmy po dobu jednoho roku. Výstupy jejich práce, které vznikaly ve spolupráci s trojicí tutorů a tutorek (výtvarník Zbyněk Baladrán, vizuální umělkyně Lenka Hámošová, filozof Lukáš Likavčan) bude možné zhlédnout v pražské galerii Display od 7. do 25. září. Co jsou vlastně meze? Jsou to překážky? Nebo příležitost soustředit se na to, na čem skutečně záleží? Je růst vůbec potřebný? To jsou otázky, na které se pokusí umělecké projekty v galerii Display odpovědět.
Jakým konkrétním tématům se projekty věnují? Proměnami Ostravy během posledních desetiletí se zabývá video-esej Společné jádro. Její autoři a autorky (filozof Jaroslav Michl, umělec Ján Skaličan, vizuální vypravěčka Giulia Faccin a antropoložka Jitka Králová) nabízejí pohled do budoucnosti skrze metaforické zachycení limitů současného systému. Projekt upozorňuje, že současné trendy směřující k udržitelnější budoucnosti často jen reprodukují stávající socioekonomické modely zaměřené na zisk a růst.
Toxickému vztahu mezi fosfátovými hnojivy a zemědělskými rostlinami se věnují biodesignérka Hana Komanová a antropoložka Karolína Žižková. Společně zkoumají zemědělství v době zmenšujících se zásob fosforu. A kladou si otázku, jak by to dopadlo, kdybychom poslali rostliny na odvykací kůru. Povodím řeky Guadiany v oblasti mezi Španělskem a Portugalskem se pak zabývá filmová esej informačního designéra Buraka Korkmaze a antropologa Pedra F. Neta. Vývoj klimatických změn autoři znázorňují pomocí takzvané sonifikace, techniky, která převádí data ve zvukové signály. Projekt vznikl ve spolupráci se Sdružením pro výzkum a kolektivní praxi Display. Vstup na výstavu je zdarma. Vernisáž proběhne 6. září v 18 hodin.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.
redakce 10.11.2024
Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.
redakce 09.11.2024
V polovině října se v Ostravě konala valná hromada České asociace festivalů, která sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.
redakce 08.11.2024
Tradiční stoner, psychedelic rock a doom metal stále tvoří základ, ale po loňském úspěchu s moderními subžánry se podnik posouvá dál i tímto směrem.