redakce | Články / Rozhovory | 26.09.2019
Kapela Stolen z čínského města Chengdu existuje přes deset let, evropskému publiku se letos představí jako předkapela ikon New Order. Že si je právě postpunkoví klasici pozvali na turné, vnímají sami Stolen jako zadostiučinění a odměnu za leta tvrdé práce, po která formovali svůj melancholický zvuk, známý z debutového alba Loop (2015). Naživo dokresluje atmosféru anglicky otextovaných písní francouzský VJ Formol. A nikoho pak nepřekvapí, že jedním z nejsilnějších zdrojů inspirace pro tvorbu Stolen byli v samých začátcích Joy Division.
Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Liang Yi: Všichni ti kreativní, ale vlastně osamělí a jedineční hudebníci, kteří se nikdy nezastavili před porušováním tradičních pravidel a forem. Jelikož pocházíme z Číny, z dalekého východu, naše dostupnost je omezená a jsme často pomalejší v objevování nové hudby v porovnání se západním publikem. Dlouhou dobu jsme za západní považovali americký komerční rock, proto nikdy nezapomenu na pocity u prvních poslechů Nine Inch Nails, Aphex Twina nebo Radiohead. Díky nim jsem objevil nový svět a změnilo mi to život i vnímání hudby.
Fande: I když jsem kytarista, inspirovala mě jména jako Kraftwerk, Portishead, Massive Attack a Damon Albarn. Tohle byla pravděpodobně první hudba, kterou jsem v Číně slyšel, když nepočítáme mainstreamový rock. Jejich rukopis a cit pro kompozici i produkci mě inspiruje doposud. A asi všichni v kapele se shodneme na Joy Division.
Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Duan Xuan: Mimo hudbu pro Stolen mě velmi baví počítačové videohry! Pracuju v reklamě, dělám hudební produkce. Bohužel je moje práce časově náročná, takže nemám moc času hrát na počítači.
Liang Yi: Asi to máme podobně jako plno mladých lidí po celém světě. Všichni pocházíme z podobných poměrů pracující třídy a neustále se rveme o lepší zítřky s životním stylem, který jsme si zvolili. Naši rodiče si asi představovali, že budeme žít jiné, snad i lepší, perspektivnější životy. Někteří členové kapely učí hru na hudební nástroj, staráme se o náš label i o promo aktivity, ale ať už děláme cokoliv, všechno se nějak váže k hudbě. I když máme volno, hledáme inspiraci pro novou tvorbu. Co se volného času týče, na rozdávání ho nemám, kulturní život města Chengdu je v rozpuku a každý večer bych mohl slyšet novou hudbu a poznat nové lidi. Došlo mi, že čas k odpočinku je velmi vzácný. Dost si ho střežím.
Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Formol: Letadla! Nenavidím je a nenávidím létání, ale když začneš být úspěšným hudebníkem, lítáš v jednom kuse. Pro mě je to obrovská ztráta času, žít v tom pekle moderní civilizace. Doprava letadlem v sobě koncentruje všechny věci, co v životě nesnáším: kontroly, check-in, fronty, formality, zpoždění a otravná „hudba“.
Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Jun Yang: Když se se mnou hádá moje přítelkyně.
Formol: Když osvětlení pódia nefunguje, jak má. Jsme velmi vizuální kapela, dávám si záležet na vymýšlení a tvorbě projekcí k živým koncertům, a tak jsem na pódiová světla dost pintlich. Někdy mi přijde, že velké festivaly investovaly do obrovských a drahých reflektorů a chtějí je naplno využít za každou cenu. Udělat karneval. Bývá pro mě těžké přesvědčit některé promotéry, aby si tolik nehráli se svými drahými hračkami.
Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Liang Yi: Whiskey a čerstvé ovoce mi stačí, ale v čínských backstagích najdeš jen pivo.
Yuan Yufeng: Jsem nenáročný, postačí mi běžné věci jako jablka nebo banány.
Formol: Charteuse! Jeden panák, 69%. Jedno procento alkoholu vypotím každou minutou strávenou na pódiu. Zelené potěšení. Sakra, zní to jako placená reklama!
Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Fande: Pochopitelně za kytarové efektové pedály. Tohle je posedlost a černá díra na peníze. Jakmile objevím nějaký zajímavý kousek, hned ho musím mít! A taky celá kapela dost investujeme do našeho malého nahrávacího studia. Momentálně už jsme ve čtvrtém, co jsme si sami postavili a zařídili, ale s každým dalším se zlepšujeme.
Formol: Snažím se investovat maximum času a minimum financí do tvorby vizuálů, chystám storyboardy a podle nich pak natáčím a fotím vizuály pro živé koncerty. Jejich vymýšlení a následné zhmothnění pomocí reálných předmětů zabere spoustu času. Naštěstí se můj čas nerovná penězům, jinak by Stolen vyhladověli.
Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Duan Xuan: Svět se vyvíjí strašně rychle. Naše emoce jsou manipulovány a potlačovány. Lidé se stávají odtažitějšími a bezcitnějšími.
Jun Yang: Současný svět je plný protikladů. Současný svět potřebuje hudbu. Současný svět potřebuje lásku!
Yuan Yufeng: Žijeme v digitálním světě a stav životního prostředí se den po dni zhoršuje. Naštěstí je stále plno lidí, kteří bojují o naplnění svých snů.
Stolen (chn)
fb kapely
živě: w/New Order (uk)
03. 10. 2019 20:00
Forum Karlín, Praha
fb událost
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…
redakce 30.09.2024
Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.
Libor Galia 26.09.2024
Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?
Mariia Smirnova 24.09.2024
Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.
Libor Galia 05.09.2024
Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.