Jiří Přivřel | Články / Seriály | 23.07.2021
Magdaléna Petráková v nedávném rozhovoru, který byl věnován převážně festivalu Luhovaný Vincent, zmínila i jiné spolky působící na Zlínsku. Jedním z nich byl kreativní Zvěřinec, který pro ni představuje „prostředek pro ožívání autentické, neglobalizované, výjimečné lokální kultury“. Zvěřinec, který se nedávno stal součástí networku Nová síť, je činný v průběhu celého roku. Na každé roční období připadá jedna větší, již tradiční událost, a postupně k nim přibývají další. 24. července zve do Lukova na Slavnost v houští. O té nám více řekl Jan Tomšů s tím, že jednou si pohovoříme s celým Zvěřincem více zeširoka.
Můžeš Zvěřinec představit? Kdo za ním stojí a jaké jsou jeho cíle?
Jádro Zvěřince jsou lidé s osobními vazbami ke Zlínsku. V době zakládání spolku jsme byli rozstřelení po celém Česku, ale část z nás se chtěla do kraje jednou vrátit. Bohužel tamní situace současné živé kultury není ideální, tak jsme se rozhodli, že to musíme vzít na sebe. Všichni se v oblasti kultury pohybujeme jako profesionálové, ale každý z nás v trochu jiném odvětví. Díky tomu vznikl silný kolektiv, který dokáže vyprodukovat i ty nejbizarnější akce na nejméně pravděpodobných místech. Hrozně nás to baví a těší nás, že se ve Zlíně nachází lidi, kteří se k nám přidávají a chodí na naše akce.
V průběhu roku pořádáte čtyři větší akce, každé roční období má svoji. Teď se blíží Slavnost v houští, která je celkem netradiční. Má nějaký koncept, ideu nebo je to vyloženě punk? A bude letošní slavnost něčím specifická?
Původní idea Slavnosti v houští byla taková, že se uskuteční pokaždé na jiném místě jako site specific událost. Hned druhá lokace ale byla natolik magická a přitažlivá, že jsme se rozhodli v remízku za obcí Lukov zůstat. Od začátku je to spíše hudební událost, kterou občas doplnila přednáška nebo divadelní představení. Loni slavnost proběhla online a je stále k mání na našem webu jako série videí, které pro nás připravili oslovení umělci. Letošní V_houští bude čistě hudební záležitost.
A jako taková má podtitul Festival rychlé a pomalé hudby. Jsou nějaká kritéria pro volbu účinkujících, a koho V_houští uslyšíme?
Dělení hudby pouze na rychlou a pomalou je myšlenka, která pochází od Vlasty Redla a, myslím, že je docela funkční. Letošní dramaturgický klíč je vlastně nehudební. Běžně se v průběhu celého roku setkávám s různými lidmi v rámci festivalů, eventů a projektů a spousta z nich se stala mými nejbližšími. A jelikož v posledních měsících frekvence našich spoluprací poněkud klesla, rozhodl jsem se lineup poskládat z kapel našich přátel, abychom se zase mohli setkat. Jeden z velmi očekávaných bodů programu jsou Synové smrti, nová kapela Romana Vičíka z Nylon Jail, Vaška Hrušky z Lebanonu a Tondy Dlapy z Prago Union. Jsme dlouholetí spolupracovníci i z různých hudebních uskupení a kluci mají moji naprostou důvěru a obdiv. Takový bigbít jinde nenajdeš. Scénu z regionu zastupuje Nech čagan viset, což je projekt Ireny Knedlové Vlčkové, pojatý jako komponované pásmo poezie, povídek a písní. Místní jsou i Apolloguys, kteří zkouší v našem společném studiu a nahrávky, nyní těsně před masterem Amáka ze studia Golden Hive, jsou velmi zajímavé. Folkovější větev festivalu tvoří Åncient Teenager, což je sólovka Jiřího Neděly, skvělého performera, dramaturga PAFu a obrozence. Na tento koncert si pozval Alexandra Jančíka, se kterým spolupracoval už v legendární kapele Sajbšanson. Sonické experimenty zastupuje moje kapela No.c, když už to pořádám. A bude spousta dalších super kapel...
Četl jsem, že Zvěřinec pro tebe představuje platformu k decentralizaci kultury a seznámení sousedů. Jaké máte sousedské vztahy?
Vynikající, a to kdekoli se Zvěřinec zrovna vyskytne. Zlín nemá pořádnou infrastrukturu pro živé umění, takže každou akci děláme jinde, a myslím, že vše vyšlo vždy k oboustranné spokojenosti. Ať už to byla hospoda, zámek či budova divadla. Snažíme se propojovat různé lidi, naše akce mají velmi eklektický charakter. 24. července kromě V_houští probíhá v Lukově u Zlína také taneční zábava s kapelou Akcent. V našem programu je vyhrazen hodinový blok na návštěvu této tradiční události a transfer mezi oběma akcemi je vítán a hlavně doporučen.
redakce 04.11.2024
Nerada škatulkuju, nechávám se překvapit. Miluju chvíle, kdy hudba prochází každým koutkem mého bytí – v ten moment na žánru vůbec nezáleží, říká Nika a vybírá.
Michal Pařízek 01.11.2024
Día de muertos, Dušičky, Halloween, všechno jedno. Dneska vyšla nová deska The Cure. Zajímalo by mě, zda to bylo plánované, nebo to tak prostě dopadlo.
redakce 30.10.2024
Playlist vytvořený jedenácti hráči orchestru, to jsme tu ještě neměli. A páteční koncert bude taky výjimečný, zve Karel Ančerl.
redakce 24.10.2024
Co chystá a kde se inspiruje slovenská zpěvačka, skladatelka a producentka?
Michal Pařízek 18.10.2024
V osm večer na Radiu 1, dneska třeba s Joan As Police Woman, Ninou Kohout, Sonic Interventions, Błoto, Greentea Peng, Neraev nebo remixem Despechá od Nusar3000. Que dices?
redakce 16.10.2024
Tučný playlist na dlouhý podzimní večer nebo na pre-party před pražským koncertem.
redakce 13.10.2024
Playlist oblíbených skladeb hudební producentky z Uruguaye, která přijede zahrát na příští Šelest.
redakce 12.10.2024
Jazz je svoboda, empatie, rytmus, komunikace, lidské příběhy, láska k hudbě, říká Vilém Spilka. Ale nechystá se jen na jazz.
redakce 05.10.2024
Jeden z veteránů evropské festivalové scény letos slaví úctyhodné šedesáté narozeniny. Který že? Kam vyrazit za hudbou, edice jazzová.
redakce 02.10.2024
Mappa funguje jako zvuková kartografie a spekulativní cestopis, zaměřující se na vytváření nepředvídatelných zvukových situací.