Michal Pařízek | Články / Rozhovory | 19.02.2018
Zážitků z MENTu máme plnou nůši, do březnového čísla Full Moonu chystáme velký report, ale ještě předtím nabízíme rychlý rozhovor s Andražem Kajzerem, který spolu s Matjažem Mančekem vede lublaňskou přehlídku. S Andražem se potkáváme na spoustě akcí a koncertů, také jeho nadšení a entuziasmus dělá z MENTu akci, která je skutečně výjimečná a návyková. O tom, že na bohatého strýčka z Kanady nemá smysl čekat, o zapojení platformy beehype do programu festivalu a o slovinské hudební scéně. Bude někdy Thom Yorke v Lublani představovat své nejoblíbenější české kapely?
Neznám přesná čísla, ale řekl bych, že letos na MENTu bylo mnohem více návštěvníků než o rok dříve, zvýšil se také počet vystupujících i klubů. Bude tento trend pokračovat nebo vám současná velikost festivalu stačí?
Máš pravdu, jsme s účastí opravdu hodně spokojeni. Tohle byl největší ročník – v počtu vystupujících, koncertních míst i návštěvnosti. Ale rozšíření festivalu neplánujeme, raději ho chceme udržet menší a soustředěnější. Samozřejmě bysme to mohli vyzkoušet, ale opravdu bychom neradi přišli o současnou atmosféru a také snadno dostupnou vzdálenost mezi jednotlivými koncertními místy.
Odpovídá současná situace představám, které jste měli před čtyřmi lety, kdy jste s MENTem začínali?
Kdepak, je to všechno nad očekávání.
Letošní program zahájily koncerty Algiers a Young Fathers, obě patří mezi nejlepší živé kapely současnosti. Není to pro začínající kapely, které na showcase festivalech obvykle vystupují, přece jen příliš neúprosné zrcadlo?
Nevnímáme MENT pouze jako showcase, ale jako městský festival, který by měl otevírat různé úrovně vnímání a představit odlišné formy hudby a umění. Právě proto se na zahajovací večer snažíme vždy najít někoho už zavedeného, někoho, kdo se nebude překrývat s dalšími začínajícími jmény a naopak nabídne našemu publiku a ostatním kapelám něco speciálního. Stejně tak jsme vždycky otevřeni věcem, jako je theremin workshop, nebo projektům, jako byly letos appointMENT či cellF.
Jak probíhá výběr vystupujících? Předpokládám, že jde o kombinaci přímo oslovených kapel a těch, které se přihlásí samy. Můžeš prozradit poměr mezi těmito dvěma cestami?
Přesně tak. Letos jsme víc než polovinu jmen vybrali na základě aplikačního formuláře, to znamená okolo čtyřiceti z více než 1250 přihlášených. Ostatní jsme buď viděli živě nebo nám byla doporučena lidmi, kterým důvěřujeme.
Dvanáct set padesát je pěkné číslo, roste zájem rok od roku?
Ano, každým rokem. Letos přicházely emaily dávno po uzavření aplikace, v podstatě až do zahájení festivalu.
Podle jakého klíče vybíráte? MENT je z těch showcasů, které jsem měl možnost navštívit, rozhodně nejalternativnější, a tím teď nemyslím jen prostředí v centru Metelkova, ale hlavně program.
Snažíme se vybírat kapely, o kterých máme pocit, že jsou na jisté úrovni, něčím jedinečné a hlavně přesvědčivé živě. Naším cílem není hledat nové popové hvězdy nebo rádiové hity, snažíme se soustředit na ty, kteří na sobě pracují a budou tvořit třeba dalších dvacet nebo třicet let. A budou postupně doceněni. Jistě, možná jsou jména z našeho programu alternativnější než jinde, ale myslím, že mají potenciál k dlouhodobější kariéře, v níž budou tvořit a zkoumat hudbu a připraví spoustu skvělých alb a koncertů. To mi přijde daleko důležitější než nahrát jeden, byť velký hit.
Do jaké míry se do programu odráží váš osobní vkus?
Výrazně. Taky hodně vybíráme s ohledem na to, aby se vystupující hodili do míst, ve kterých se festival odehrává.
Důvěřuješ obvyklé showcase formuli, že neznámou kapelu uvidí v malém klubu slavný agent nebo pořadatel a udělá z ní hvězdu?
Sny kapel o tom, že je někdo objeví na koncertě a udělá z nich hvězdu, jsou pro lidi, kteří věří na sázení v loterii nebo čekají na bohatého strýčka z Kanady, se kterým se sice nikdy neviděli, ale zato jim odkáže hromadu peněz. Práce může nabídnout jisté výsledky a showcase festivaly zase dokážou optimalizovat potenciál rozvíjející se kariéry, to je všechno. Podle mých zkušeností může neznámá kapela odehrát několik koncertů po Evropě s návštěvností pár desítek lidí, a pokud bude mít štěstí, tak si přečte recenzi v místním webzinu. Pochybuji, že do těchhle klubů někdy zavítal anglický agent, stejně tak bude těžké na takových koncertech prezentovat práci nějakého labelu.
Proč mají kapely jezdit na showcase festivaly?
Právě kvůli té optimalizaci. Na tyhle akce jezdí novináři, promotéři a další profesionálové, možnosti mediálních výstupů a následných výsledků jsou mnohem větší. Pozvánky na festivaly, koncerty, recenze ve známých časopisech, možnost získat agenta nebo label, tohle vše se ti na showcasech může stát. Dalším přínosem je samozřejmě konferenční část, ta je cenná pro získání informací, znalostí a setkávání.
Letos na MENTu nechybělo zajímavé místo, scéna kurátorovaná platformou beehype, kam ostatně sám přispíváš. Jak jste s touhle částí programu spokojeni?
Jsem moc rád, že jsme se letos rozhodli s beehype něco vymyslet. Mariusz (Mariusz Herma, editor serveru, pozn. ed.) je velký nadšenec, chtěli jsme beehype trochu posunout, přinutit k akci. Myslím, že se jejich scéna moc povedla, stejně jako panel a diskuze jejich přispěvatelů. Určitě v budoucnu spolu zase něco vymyslíme.
Je tohle cesta, kterou by se mohl MENT vydat? Tedy program z části kurátorovaný zajímavými subjekty nebo osobnostmi? Můj oblíbený Le Guess Who? v holandském Utrechtu funguje přesně takhle.
Je to možné. Vůbec by mi nevadilo, kdyby na MENTu Thom Yorke představil své tři oblíbené české kapely nebo Björk zaštítila scénu nových islandských nadějí...
MENT dává velký prostor místní hudební scéně, představili jste velké množství jmen. Máte ještě z čeho vybírat? Jak si současná slovinská scéna stojí?
Je malá, ale velmi rozmanitá. A nejzajímavější je právě její alternativní část, na které se to hemží novými jmény. Dříve jen velmi málo kapel vydávalo desky, spíš jezdily v pátek a sobotu na „turné“ a pak přemýšlely, co dál. Jsem moc rád, že to se změnilo, objevuje se víc a víc skupin, které přemýšlejí v dlouhodobém horizontu a snaží se hrát mimo Slovinsko. Máme spoustu dobré hudby, nebojte se objevovat!
Jaké festivaly sám navštěvuješ, odkud bereš pro MENT inspiraci?
Jezdím po jiných showcasech. Díky tomu, že je MENT součástí programu INES, dostáváme mnoho pozvánek a je to o dost jednodušší než dřív. Nezapomeň, že na podobných akcích vidíš nejen nové možnosti, ale taky věci, kterých by ses na svém vlastním festivalu měl vyvarovat. Inspirace a zkušenosti. Ale snažím se chodit i na hodně koncertů doma, většinou právě do klubů, které znáš z MENTu.
A ty oblíbené akce?
Určitě Beaches Brew a Pohoda. Na seznamu těch, které bych chtěl navštívit, než zemřu, je Le Guess Who?, o kterém jsi mluvil, švýcarský Bad Bonn Kilbi nebo Recontres Trans Musicales ve Francii.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…
redakce 30.09.2024
Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.
Libor Galia 26.09.2024
Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?
Mariia Smirnova 24.09.2024
Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.
Libor Galia 05.09.2024
Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.
Libor Galia 28.08.2024
Její radostné skladby s kořeny v hip hopu, RnB a funku a bezchybné přechody vás zaručeně rozhýbou. F2 opening.