Články / Reporty

Bezuliční basking: videohra jak Brno

Bezuliční basking: videohra jak Brno

Minka Dočkalová | Články / Reporty | 15.08.2021

Posledních několik dní mám pocit, jako bych se nacházela v obrovské počítačové hře. Nebo možná trochu jako ve filmu. Věci kolem se dějí, lidé vedou dialogy a já jsem jenom pozorovatel, který do děje sporadicky vstoupí a zase z něj poměrně rychle zmizí. Dojem alternativní reality, která má specifickou flow, umocňuje představu, že se věci dějí v jakémsi synchronním sledu a není nutné se jim nijak zvlášť bránit.

Dnešní adventuru jsem zahájila v tandemu s kamarádkou Jájou. V rámci festivalu Maraton hudby Brno organizátoři připravili šest pokojů-pódií pro pouliční hudebníky, za jejichž designem stojí výtvarnice Kateřina Šedá. Já se letos rozhodla nenechat se zahltit košatým programem, busking byl tedy jasnou, zdánlivě střídmou volbou.

Zahájily jsme koupelnou na České, kde zvesela vyhrávali bodří hoši z cimbálovky. Písně o nekonečně mnoho slokách působily meditačně, bylo těžké nedostat se do transu a dokázat se v hudební videohře přemístit do další místnosti. Na Jakubáku v ordinaci jsme prožily téměř psychedelickou zkušenost. Sestry, dvojčata, zde hrály a zpívaly na kytaru a na housle. Stejně oblečené, stejně vypadající, se stejnými gesty a stejným frázováním vypadaly jako éterický klon jedna druhé. Jejich tlumený divadelní projev mírně přehlušovala odpolední vřava okolních restaurací.

Dynamika prostoru se zcela mění cestou do Myší díry. Vcházíme do podchodu. Už od vietnamských stánků obsypaných bulšity je slyšet hudba. S Jájou si mlčky ukážeme předloktí – obě máme husí kůži. Tohle bude úlet. V dětském pokojíčku to rozjíždí banda čtyř středoškoláků. Vidět někoho hrát s tak čerstvou energií je svátost. Výborně technicky zvládnutá instrumentální část i dechberoucí zpěvy nás donutí zůstat až do konce. Tahle hudba plná života se nedá nafejkovat, je úplně jiná než zkušená produkce zralých muzikantů. Je to jako snažit se srovnat první zamilovanost s dobře udržovaným manželstvím po dvaceti letech.

Loučím se s Jájou. Jdu se občerstvit a vím, že si potom chci dát tuhle gamesu ještě jednou. Pro tuto chvíli mačkám PAUSE. Obsluha kavárny se ptá, co si dám. Říkám limču. Jakou, ptá se. To je jedno, hlavně ať je velká, sípu. Přes sklo vidím, jak to týpek vypráví slečně na baru a ta se hihňá. To ještě neví, jakou mám žízeň. Během patnácti minut vypiju dvě takové. A hraje se dál. Cestou míjím šedivého muže v tričku s nápisem USE-LESS. Pán v černé dodávce nakládá elektroběžky. Brnem tepe život, ulicemi proudí davy lidí. Zdá se mi, jako by hudba zresuscitovala zbytky toho, co v nás korona nezvládla umořit. Procházet městem je dnes skoro až zahlcující. Z každého zákoutí se line jiná melodie, připomíná mi to anonymní průchod gigantickým nákupákem, kde se jednotlivé značkové obchody navzájem překřikují z repráků nad vchody. Doslovný opak smyslové deprivace. Drásá mě to, chci aspoň na chvíli ticho, ale paralelně mě baví ona takřka materiální přítomnost jinak skrznaskrz nehmotné hudby. Jsem zasypaná lavinou zvuku, na moment nezvěstná. Dýchám.

Pomoc přichází na České. V koupelně už je zhasnuto. V pološeru si tu spíš sama pro sebe, s lehce přehrocenou elektrickou kytarou, hraje sladkobolnou cikánskou muziku, která mi vždycky zjitří city, rozkošně stydlivá dvojice vousatých mužů. Nikde nikdo, jenom na zemi sedí pořadatelka. Hamižně tleskám po dohrané písničce. Tahle byla jen pro moje uši.

V ložnici po dvakrát za sebou potkávám stejnou hudební dvojici. Lehce unaveným krokem se vracím do dětského pokoje. Poslední kovboj s kytarou a foukací harmonikou uzavírá den, opodál si mění místo náctiletý hlídač s muletem se svou o dvě generace starší prošedivělou kopií. Do žlutého lavoru hážu svoje poslední drobáky. Hra úspěšně dohrána. Cestou domů se dozvídám, že busking poběží ještě celý víkend. Ještě, že jsem si celou dobu myslela, že je to jen dnes, protože díky tomu je pro mě tahle adventura sběratelský extrabuřt.

Info

Maraton hudby Brno
12.–15. 8. 2021 Brno

foto © Minka Dočkalová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Přátelství, co nestárne (Justice)

Kristina Kratochvilová 25.12.2024

Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.

V samotách i v davu (Letní kapela)

Tomáš Jančík 15.12.2024

„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.

Sonda za obzor

Viktor Hanačík 11.12.2024

Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...

Čočkový dortík (Blixa Bargeld & Teho Teardo)

Viktor Palák 08.12.2024

Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.

Predĺžený víkend sónických rituálov (Next Festival 2024)

Richard Michalik 03.12.2024

Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.

Andalusian Crush (Monkey Week 2024)

Michal Pařízek 30.11.2024

Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...

Sonické prostory ve světle minimalismu (Sonda 2024)

Viktor Hanačík 28.11.2024

Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace