Anna Mašátová | Články / Reporty | 07.06.2014
Když před šesti lety napsal Andrew Gilbert z Jazztimes.com článek „o slibných muzikantech ze země zaslíbené“, nemohli jste než horlivě přikyvovat hlavou. Izrael je skutečně líhní až extrémně talentované jazzové mládeže, paradoxem je, že ještě relativně nedávno neměl o izraelském jazzu nikdo ani tušení.
Jejich osudy jsou téměř jako přes kopírák. Pubertální mladíčci bravurně ovládající pokud možno hned několik nástrojů, vyzrálí improvizátoři, kteří co nejdříve zamíří do Spojených států, ideálně rovnou do New Yorku. Studenti prestižních hudebních škol si vypomáhají vzájemnými hostováními, drží pospolu, aby se zanedlouho vyšvihli na hudební vrchol. Jména basistů Avishaie Cohena, Omera Avitala nebo perkusisty Zohara Fresca patří už ke „starší“ generaci. Sám Cohen má na vyhledávání nos, světu představil pianisty Shaie Maestra a Nitaie Hershkovitse, v minulosti hrál s dnes čtyřiadvacetiletým bubeníkem Amirem Breslerem, v současnosti spolupracuje s ani ne dvacetiletým Ofrim Nehemyou.
Hned v sousedním Německu má základnu jeden z nejnadanějších klavíristů - Omer Klein. Ve svých dvaatřiceti má na kontě pět sólových alb, turné po celém světě, jazzoví kritici opěvují jeho tvorbu slovy „okouzlující, ohromující, bez hranic“, hovoří se o něm jako o jednom z „nejúchvatnějších izraelských umělců poslední doby“.
Rodák z izraelské Netanji začal hrát a komponovat v sedmi letech, chodil na uznávanou střední hudební školu Thelma-Yellin a roku 2003 spoluzaložil projekt Mura, ztvárňující texty izraelských básníků. Později studoval New England Conservatory v Bostonu, kde mu byl učitelem Danilo Perez, později pokračoval v New Yorku u Freda Hersche. V novém bydlišti zaznamenal úspěch se svými hravými, izraelskými i arabskými rytmy inspirovanými kompozicemi. Vystupoval v prestižních klubech jako Blue Note, Fat Cat či Jazz at Lincoln Centre, většinou po boku spoluhráče a kamaráda Avitala. Od roku 2007 vydal Klein pětici desek – Duet, Introducing Omer Klein, Heart Beats, Rockets on the Balcony (kterou mimochodem produkoval John Zorn), zatím posledním počinem je vychvalovaná To the Unknown. A v současné době je mu působištěm Düsseldorf, kde začal skládat hudbu pro tamější významnou divadelní scénu Schauspielhaus. V Praze zaujal svým klavírním recitálem už vloni na podzim, nyní se vrátil zpět s triem, které kromě něj tvoří basista Haggai Cohen-Milo a zmiňovaný Amir Bresler, který po čtyřech letech nahradil bubeníka Ziva Ravitze.
Trojice zaplnila podzemí klubu Jazz Time do posledního místečka, začalo se bez průtahů a rovnou novou, bezejmennou skladbou. Značná část koncertu patřila albu To the Unknown. Fear of Heights i taneční Bliss střídal jazzový standard Kurta Weilla Speak Slow. Bylo až voyeursky fascinující pozorovat lehkoprstý dialog mezi dlouholetými spoluhráči Cohenem-Milem a Kleinem, zatímco Bresler spíše jemně přitakával, aby se později předvedl v sólech. Starší kus Espana udivoval úchvatnou gradací, po pauze se dostalo na ochutnávku budoucí nahrávky prostřednictvím kousků Nigun či Fearless Friday. Klein se při komplikacích s klavírem předvedl nejen jako dokonalý hráč, ale i bavič a glosátor.
Nebylo co vytknout. Omer Klein Triu to dohromady funguje skvěle, a pokud dokáže chystaná deska předat posluchačům energii živého hraní alespoň zčásti, bude se nepochybně jednat o jeden z jazzových počinů roku.
Omer Klein Trio (isr)
29. 5. 2014, Jazz Time, Praha
foto © Anna Mašátová
Kristina Kratochvilová 25.12.2024
Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.