Články / Reporty

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Folkové prázdniny II.: O houslích, nadějích a Jožinovi z Bažin

Anna Mašátová | Články / Reporty | 31.07.2014

Letošní devětadvacátý ročník Folkových prázdnin nese podtitul O nadějích, každý den je pak opatřen ještě vlastním pojmenováním. Pondělí patřilo nejen naději, ale především houslím ve všemožných hudebních rytmech a podobách.

Za Čechy nemohl chybět Jan Hrubý, samorost a houslový virtuos, který si do Náměště dovezl irského harfeníka Seana Barryho, klávesistu, hobojistu a harmonikáře Jana Koláře a flétnistku Andreu Kudrnovou. Irský repertoár hraje Hrubý už desetiletí, láska k Tolkienovi a takzvané keltské hudbě je znát v každém jeho projektu. Festivalový koncert tak ničím nepřekvapil, vcelku klasické „pidlikání“, z něhož by zajásali tanečníci irského tance.

Kanaďanka April Verch, rodačka z ontarijského Ottawa Valley, exceluje na pódiích už odmalička. Ve třech letech začala se stepováním a tancem, pro tamější oblast typickou kratochvílí mladých i starých, v šesti přidala housle a oba koníčky propojila. Rok získávala kontakty a zkušenosti na vyhlášené Berklee College, no a před čtyřmi lety jste ji mohli vidět jako jednu z postav zahajovacího ceremoniálu olympijských her, vydala devět desek a taky nějaká výuková videa stepu. Spolu s kytaristou Hayesem Griffinem a banjistou Codym Waltersem dovezli do Náměště v rámci sedmitýdenního evropského turné nejen ukázku apalačského bluegrassu či honky tonk, při kterém Aprilin step s výskoky a náročnými krokovými variacemi nahrazoval perkuse, ale i covery klasických bluegrassovek jako Before I Met You či švédský tune Polska from Kumla. Většinu pak tvořily písně z posledního alba Bright Light Gold. I April se svým bandem se v Náměšti zdrželi několik dní, během kterých se zapojili do workshopů nebo sami učili. V úterý dala Verch do těla účastníkům semináře stepu, ve středu zase korigovala houslisty.

Hlavní program zakončila italská pětice I Liguriani. Jak název napovídá, pánové pocházejí z Ligurie, kdo však čekal italské serenády, spletl se. Veselé irské reely o vdaných ženách myslících na sebevraždu, politice i válce v podání houslisty a zpěváka Fabia Bialeho, dudáka Fabia Rinauda, flétnisty Michela Balattiho, harmonikáře Filippa Gambetty a kytaristy Claudia de Angeli zněli ještě o něco lépe u tradičního nočního jam sessionu, kdy spojili síly s domácí Lucií Redlovou a Jitkou Šuranskou i kanadskými kolegy. O největší překvapení se postaral Gambetta, který u ohně vyšvihl Jožina z bažin. Jak později přiznal, v dětství byl u nich doma častým hostem Jiří Plocek, kamarád jeho otce, slavného kytaristy Beppeho Gambetty.

Kam ovšem letos směřují největší prosby a upírá se naděje? Jednoznačně k nebi. Obloha je totiž střídavě zatažená, ubrečená nebo bodá horkými paprsky, program se tak kvůli nestálosti počasí přesouval po oba dny do zámecké jízdárny. Vydýchaný prostor je sice lepší než moknout venku, koncerty v zámeckém parku jsou ale svou atmosférou nepřekonatelné.

Info

Folkové prázdniny 2014
28. 7. 2014, Náměšť nad Oslavou

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace