Barka Fabiánová | Články / Reporty | 18.07.2013
V rumunském Banátu, nedaleko národního parku Semenic, se každoročně setkávají příznivci světového jazzu. Malá vesnice Garana se tak na čtyři dny stává hudebním centrem a místem setkání. I když festival navštěvují hlavně Rumuni, potkáte i Maďary, Srby, Němce a další národnosti. Stanové městečko vyrůstá podél potoka a penziony v Garaně i Brebu Nou (vedlejší vesnici) jsou zamluvené už dlouho dopředu. Loňského ročníku se zúčastnilo přes 6000 lidí, letošní rok to bylo podobné.
Festival začal ve čtvrtek 11. července. Odpoledne a navečer se Garanou přehnalo několik průtrží mračen. Kdo si přibalil holínky, ten vyhrál, protože terén v amfiteátru, kde se festival koná, se změnil v ohromné bahniště. Začátek prvního koncertu se zpozdil.
Hned prvním účinkujícím byla zároveň jedna z největších hvězd letošního ročníku, americký kytarista Bill Frisell a jeho Big Sur Quintet. Název kapely odkazuje na místo, kde skladby vznikaly (ranč Glen Deven v Kalifornii), stejně se jmenuje i album. Bill Frisell si tentokrát ke spolupráci pozval smyčcový kvartet a jazzového bubeníka. Směr, kterým se projekt Big Sur Quintet ubírá, zahrnuje kromě klasické hudby a jazzu i stopy americké country a folku, a proto by se dal označit jako „jazz americana“.
Druhou hvězdou čtvrtečního večera byl saxofonista Charles Lloyd s indickým mistrem perkusí Zakirem Hussainem a bubeníkem Ericem Harlandem. Jejich meditativní koncert byl zdařilou improvizací plnou dokonalých sól a hudebního porozumění, v některých chvílích by se dalo mluvit až o telepatii. Nejsilnější moment večera - při jednom Hussainově sóle vyletěl z perkusí motýl. Charles Lloyd, vyznavač buddhismu, jen sepjal ruce. Další vrchol přišel těsně po skončení koncertu. Aplaudující dav (standing ovation je v Garaně zcela běžný jev) začal spontánně zpívat Happy birthday Mr. Lloyd. A vůbec nevadilo, že dotyčný měl narozeniny 15. března. V galerii Arthaus v Garaně totiž probíhala výstava Happy birthday Mr. Lloyd. Závěr večera patřil domácím, nejdříve se představili Ansamblul de percuție PREZENT z konzervatoře v Temešváru a pak rumunsko-kubánský projekt Azara pianisty Petera Sarosiho.
Počasí se umoudřilo a páteční večer byl v suchu. Zahajovala ho mladá rumunská zpěvačka Irina Popa, která vtrhla na pódium v černém přiléhavém overalu, na vysokých podpatcích a s kloboukem na hlavě. I když se její představení skládalo ze standardů, předvedla sebejistou pódiovou show, kterou publikum ocenilo.
Organizační tým jazzového festivalu v Garaně má dvě slabosti - americké kytaristy a skandinávský jazz. Americké kytaristy letos zastupoval Bill Frisell, skandinávský jazz měl zástupců více. V pátek hrál jako druhý v pořadí Arild Andersen, norský kontrabasista a jeho trio - skotský saxofonista Tommy Smith a italský bubeník Paolo Vinaccia. Pro mě osobně byly jejich melancholické melodie, skandinávská nostalgie a skromný projekt to nejlepší z letošní Garany.
Třetí koncert byl opět v domácí režii, rumunská zpěvačka Luiza Zan s uhrančivým hlasem a americko-maďarskou doprovodnou kapelou alespoň na chvíli zmrzlé publikum (v noci teploty v Garaně klesly k osmi stupňům) přenesla do slunné jižní Ameriky.
Páteční večer ukončil americký saxofonista a basklarinetista John Surman. I on si ke spolupráci přizval Skandinávce. Projekt nazval příznačně Valhalla a koncert byl free jazzovou jízdou plnou brilantních sól. Škoda jen, že mi v jejich hudbě chyběl „feeling“. Koncert byl hudebně naprosto profesionální, ale bez emocí.
Garana Jazz Festival
11. – 12. 7. 2013, Garana (ro)
www.garana-jazz.ro
Marek Hadrbolec 05.02.2025
Hodinové vystoupení je plné temných mraků. Jeremy křičí a plní vzduch černými obláčky – větami o bolesti, ztrátách, smutku a každodenní nespokojenosti.
Vojta Chmelík 03.02.2025
Před Berghainem jsme si ale všichni rovni. Není to tak dávno, co skrz jeho dveře nebylo dopřáno projít ani nejbohatšímu muži světa.
Alžběta Sadílková 31.01.2025
Nový projekt Václava Havelky se soustředí na regionální léčivé rostliny a jejich sílu. Účelem má být zvýšení povědomí o potenciálu bylin a výzva k větší všímavosti a citlivosti k přírodnímu…
Vojta Chmelík 29.01.2025
Přelom ledna a února je v Berlíně spjatý s depresí, s počasím, které lavíruje na škále od šedé mlhy a deště po bílou mlhu… a déšť.
Kristina Kratochvilová 29.01.2025
Seskupení cestovatelů z celého světa uprostřed jihoafrické pouště vlnících se v rytmech elektronické hudby může působit jako elitářský, nemravný, drogový večírek.
Krištof Budke 27.01.2025
Scéna v Buenos Aires očima zakladatele uměleckého webmagazínu Swine Daily.
Julia Pátá 27.01.2025
Na Cyrus se během několika let po opuštění vydavatelské stáje Disney Music Group, která si na adolescentních celebritách postavila jeden z hlavních zdrojů příjmu, svalila lavina kritiky.
Kristina Kratochvilová 25.12.2024
Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...