Jarmo Diehl | Články / Rozhovory | 23.06.2020
Začátek léta se už slibně rozjíždí, tedy co se týče menších festivalů, čehož důkazem je i multižánrová Deziluze, letos se odehrávající v pivovaru Herold. Během posledního červnového víkendu se návštěvníci mohou těšit na bohatý program, který nabízí skupiny zavedené i začínající, chybět nebudou ani výstavy či další doprovodný program. „Oproti minulému roku se přesouváme do nového areálu pivovaru v Březnici na Příbramsku. Ten spravuje Modrá nadace společně s pivovarem Herold, díky kterým nám bylo umožněno festival uspořádat. Pevně věříme, že i přes všechny komplikace, které jsme v tomto roce měli – ať už s přesunem na nové místo či celosvětovou pandemií, si festival zachová svého původního ducha,“ říká Marianna Cimburová, zakladatelka festivalu. A nejen to.
Deziluze - to není zrovna normální název pro letní akci, ty jsou většinou veselé, odpočinkové, pártoškové.
Deziluze zní mnohým jako negativní slovo. Po rozebrání jeho významu jde ale vlastně o synonymum slova rozčarování. To znamená uvedení do reality. Iluze vždy nemusí být jen pozitivní. Naopak můžou být zavádějící a špatné. Zároveň - naším specifikem je to, že se celý organizační tým, ale často i interpreti na Deziluzi učí. Sbírají zkušenosti. Poznávají realitu. Toto je naše Deziluze.
Festival o třech víkendech, to je poměrně netradiční formát. Je to důsledek letošních omezení nebo to má hlubší kořeny?
Tento formát jsme opravdu utvořili jako reakci na striktní omezení. Báli jsme se, že nebude možné dělat festival pro více návštěvníků. Rozhodli jsme se zrealizovat aspoň výstavy výtvarníků v prázdném křídle pivovaru. Takto umenšenou variantu jen s drobným občerstvením jsme naplánovali na tři víkendy. Postupně se ale začala opatření rozvolňovat, tak jsme začali zase nafukovat první víkend na víceméně plnohodnotný festival.
První víkend je hudební, další dva multimediální, interaktivní. Podle čeho oslovujete umělce? Máte představu, jak budou díla vypadat?
Už teď se pracuje na výtvarných instalacích, které budou představovat gró. V nevyužívaném křídle pivovaru byly kdysi byty a ty jsme poskytli asi osmnácti výtvarníkům z AVU, Art & Design institutu, Dějin umění aj. Každý výtvarník nebo uskupení má k dispozici celou místnost, takže divák bude vždy součástí instalace. Co pokoj, to jiný svět. Umělce vybírají naše kurátorky, které studují dějiny umění a mají tak možnost si v praxi kurátorství vyzkoušet.
Přesouváte se do Březnice, proč zrovna tam?
U nás bývají problémy s majiteli pozemků. Byť jsme velmi něžný festival, větší počet lidí dělá rozruch. A majitelé pozemku mívají radši klid, než aby řešili, kdo co dělá u nich na zahradě. To je důvod, proč jsme nyní v Pivovaru Herold. S ním a přidruženou Modrou nadací spolupracujeme už od druhého ročníku Deziluze, postupem času jsme se začali přátelit. Majiteli se líbil náš způsob zabydlování prázdných míst, tak nám nabídl prostory v historických budovách pivovaru, které se k výrobě nepoužívají, jsou prázdné a čeká je revitalizace. Což nám otevřelo mnohé možnosti.
Avizujete podporu začínajících kapel, ale předpokládám, že program se nedá vytvořit bez zavedenějších jmen?
Je to tak. Snažíme se prosadit začínající kapely, ale ty potřebují publikum. A to přijde na zvučná jména kapel. Často se nám stává, že kapely, které byly jeden rok začínající, jsou druhý rok těmi zvučnými. Letos se můžete těšit třeba na Madhouse Express, Purplefox Town, Hoštyho a Pokoj25 nebo Paina.
Workshopy - ty se objevují v programech festivalů často a často jsou obligátní a nezajímavé. Co se hodí do barokního pivovaru?
My máme rádi kontrasty starého a nového. V barokní zahradě pod historickým stanem se tedy návštěvníci budou moct naučit tetovat, třídit odpad a recyklovat staré věci.
Jsi milovnice piva? Nějaké tipy?
Já mám ráda ten Herolďácký granát. Ten je takový holčičí, sladký… Ale jako… Herold dvanáctka je top.
Libor Galia 12.12.2024
Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.
Jiří V. Matýsek 09.12.2024
Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.
Abbé 04.12.2024
Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.
Libor Galia 26.11.2024
Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.
Abbé 06.11.2024
Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.
Mariia Smirnova 03.11.2024
V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.
Klára Řepková 23.10.2024
Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.
Banán 09.10.2024
Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.
Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024
Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.
Abbé 03.10.2024
Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…