Články / Rozhovory

Mary C: No One Future je naše testování hranic klubové akce

Mary C: No One Future je naše testování hranic klubové akce

ScreamJay | Články / Rozhovory | 13.11.2018

Sedmihodinové pásmo koncertů, performancí, interaktivních prezentací a workshopů propojí české a německé progresivní kulturní scény a nabídne nové myšlenkové směry k možných budoucnostem (nejen) klubové kultury. V sobotu 17. listopadu od 15 do 22 hodin proběhne akce No One Future, která ukáže možné cesty hudebních a edukativních intervencí ve všech možných zákoutích Paláce Akropolis. Akci představuje Marie Čtveráčková alias Mary C.

Co vedlo ke vzniku akce No One Future?

Oslovil mě Petr Boháč, umělecký šéf Spitfire Company a také dramaturg Divadelní scény Paláce Akropolis. Měl zájem o můj pohled na hudební dramaturgii a navrhl nějakou širší spolupráci. První část naší spolupráce už proběhla v létě, připravila jsem hudební program pro festival progresivního tanečního a pohybového divadla Nultý bod. No One Future je s tím provázáno, akorát tentokrát budeme přímo v Paláci Akropolis, který projekt zastřešuje ve spolupráci s drážďanským festivalem CYNETART a Trans-Media-Academie Hellerau.

Jaká je její hlavní myšlenka?

Že nás nečeká jen jedna budoucnost, a že bychom se měli zbavit představy o jejím ovládnutí. Máme ale možnost budoucnosti společně hledat, poznávat a být jim otevření. S názvem přišel Thomas Dumke, který vede festival CYNETART a moje myšlenka za celým projektem je „uvědomělá klubová kultura”. Klubová taneční hudba není jen zábava, ani tomu v minulosti tak nebylo. Tahle akce by neměla být o úniku od něčeho, ale i o tom, že klubové akce mohou být základem proměny nejen na osobní rovině, tak abychom se třeba méně báli a dokázali si představit naše budoucnosti. Proto jsou součástí programu nejen hudební vystoupení, ale také interaktivní prezentace a workshopy různých iniciativ, které se snaží přemýšlet o možných budoucnostech tvořivě, kriticky i ohleduplně a nějakým novým způsobem pečují o kulturní scénu. Proto jsme volili iniciativy, které vychází z feministických a queer teorií, zabývají se podporou menšin a novými tvůrčími i vědeckými přístupy. Prosazují tedy větší diverzitu nejen v hudební oblasti, věnují se bourání škodlivých stereotypů a prostřednictvím svých aktivit přináší a stále hledají nové tvůrčí způsoby popularizace nových myšlenek. Budou tam tedy Dgtl Fmnsm, Institut botanické lingvistiky, Feministická (umělecká) instituce nebo Synth Library Prague.

No One Future proběhne jako součást Noci divadel 2018. Náhodné spojení nebo jsou v něm souvislosti?

Náhoda to není, No One Future není ani koncert, ani symposium, mělo by to být takové pásmo zážitků, koláž možných budoucností. S prostorem v Akropoli budeme pracovat trochu jinak, takže by se klidně dala celá akce vnímat jako takové „představení”. Je to tedy taky příležitost zažít samotný prostor jinak než ho známe a zkusit přemýšlet o tom, jak vlastně používáme kluby, jak se v nich nastavuje hierarchie. Na No One Future bude mít publikum přístup i na pódium a do backstage.


Hudebním program nabízí interprety jako N1L, Dmitrievna nebo Solaris z německého hudebního kolektivu PH17. Proč právě tato jména? Podílíš se sama na jejich výběru?

Na výběru jsem se podílela společně se zástupci festivalu CYNETART Thomasem Dunkem a audiovizuální umělkyní Sinosc. Chtěli jsme vybrat zástupce mladé progresivní klubové, spíš už tedy post klubové, scény z Čech a Německa. Z české scény jsme pozvali také New Magic Media, DJku, VJku a členku kolektivu BCAA System a taky DVDJ NNS, která připravila instalaci a projekce. Z německého labelu PH17 vystoupí jeho zakladatelé Stanley Schmidt a Solaris, ale také Hobor, který bude hrát živý set na modulární syntezátory. Zpěvačka a producentka Dmitrievna představí své nové EP Hystericus, které vydala na labelu NAPP Records, N1L zase své aktuální abu, které vyšlo na proslaveném labelu Opal Tapes. Martin Tvrdý a light designer Šerosvit připravili takovou uvítací instalaci, která na návštěvníky bude mluvit hned u vchodu.

Je No One Future čistě jednorázovou iniciativou, nebo se do budoucna nabízí možnost dalších pokračování?

Cílem bylo založit tradici, tak doufám, že tohle naše testování hranic klubové akce a propojování české a německé kulturní scény bude mít nejednu budoucnost.

Mezi workshopy nechybí projekt Synth Library Prague, jehož jsi spoluzakladatelkou. Můžeš ho krátce představit a přiblížit, co pro návštěvníky chystáte?

Na akci bude mít Synth Library workshop, který návstěvníky a návštěvnice uvede do světa modulárních syntezátorů. Povede ho Nikol Štrobachová, členka teamu Bastl Instruments a taky zakladatelka kolektivu holek specializujících se právě na modulární syntezátory Pink Noise. Ty myšlenky, které jsou za No One Future jsou velmi podobné tomu, co je za organizací Synth Library. Téma reprezentace a diverzity, snaha potírat různé stereotypy spojené s elektronickou hudbou a tím, kdo jí tvoří a ovládá, jsou pro nás důležité, chceme aby k nástrojům mělo přístup co nejširší spektrum lidí, protože chceme vidět a dát prostor novým způsobům jejich používání a slyšet nové pojetí elektronické hudby. Proto jsme také rozjely společně s naší mateřskou Synth Library v Portlandu speciální program Trigger-System. 29. listopadu budeme mít k tomuto tématu přednášku v Americkém centru a 1. 12. závěrečný koncert a křest magazínu Trigger v Punctu.

Info

No One Future
17. 11. 2018 15:00
Palác Akropolis, Praha
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jakub Jirásek, Matyáš Švejdík: Mělo to ducha letního táboru pro dospělý

Libor Galia 12.12.2024

Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.

Alf Carlsson: Zkouším nehrát moc rychle

Jiří V. Matýsek 09.12.2024

Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.

1914: Krev, smrt a utrpení

Abbé 04.12.2024

Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.

Simon Kounovský, Oliver Torr: Dorostli jsme do Axontorr

Libor Galia 26.11.2024

Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace