Články / Rozhovory

Myshkin: androgynní idiot a permakultura

Myshkin: androgynní idiot a permakultura

Barka Fabiánová | Články / Rozhovory | 06.08.2013

Jednou z hlavních hvězd letošního festivalu Habrovka byla americká písničkářka Myshkin. Ještě před tím zahrála například na Open Micu v dejvické kavárně Potrvá, kde sklidila zasloužený ohlas. Den před zahájením festivalu „bloumající veřejnosti“, který se letos konal už pojedenácté, jsme se sešly na zahradě kostela sv. Františka. V místě, kde se Habrovka tradičně koná, Myshkin prozradila, proč se nerada konzervuje v jednom stylu nebo co ji dovedlo k permakulturní „terapii“.

Proč sis zvolila pseudonym Myshkin?
Myshkin jsem si vybrala, protože to je postava, která stojí stranou cest moci, je vždy čestná a ve své nevinnosti i okouzlující. (Můj život je občas stejně dramatický jako ruský román.)

Myshkin se jmenuje postava z Dostojevského Idiota. Nepřemýšlela jsi někdy nad tím, že se jedná o mužské jméno?
Vždycky jsem byla androgynní, takže jsem o tom vlastně ani moc nepřemýšlela.

Máš nějaké hudební vzdělání?
Vyrůstala jsem v rodině, kde se hodně muzicírovalo. Každý na něco hrál. Sestra mě naučila prvních pár akordů a když mi bylo patnáct, tak mi na rok půjčila kytaru. V té době jsem začala skládat první písně a víc zpívat. S rodinou jsme společně zpívali pořád, zpívala jsem i ve sborech a brala hodiny zpěvu. Taky jsem studovala divadelní školu.

Pomohlo ti divadlo v tom, jak se chovat před publikem?
Určitě ano. A taky v tom, jak se dostat do písničky, osvojit si její příběh a ovládnout prostor na pódiu.

Je vidět, že si vystoupení užíváš. Máš velmi emotivní projev, pohybuješ se, podupáváš si…
(smích) No jo, ty moje podivné pohyby…Baví mě psát na dané téma

Kromě hudby sis pro svá alba navrhla také obaly. Takže radá bruslíš i kolem výtvarného umění...
Ano, umění jsem sice nikdy nestudovala, ale vždycky mě bavilo zkoušet různé výtvarné techniky. Hodně jsem pracovala s kolážemi, to asi nejvíc. Prostě tvořit s papírem, nůžkami a lepidlem. Později jsem zkoušela Photoshop a další programy.

Vznikají texty na základě vlastních zkušeností nebo raději čerpáš ze svého okolí?
Nahrávky vycházejí z mé hlavy, zachycují emotivní stavy a tak. Na druhou stranu mám i alba, která nejsou tak bouřlivá, jsou více o vnějším světě. Sbírám příběhy, které slyším kolem sebe. Ráda vyprávím historky lidí, které znám, ale sem tam i některou z knih, které jsem četla.

Zpracováváš i zážitky z cest?
Přesně. Baví mě, když lidi chtějí, abych psala o určitých tématech. Když jsem cestovala po Austrálii, stalo se mi, že mě někdo požádal, abych napsala píseň o jeho předkovi, který se do Austrálie dostal s první vlnou vězňů. Něco mi vyprávěl, něco jsem si dohledala, přečetla o tom zajímavou knížku. Pak jsem všechno spojila dohromady a vznikla skladba.

To je super…
Bavilo mě to.

Žila jsi na různých místech zeměkoule. Poznamenalo tě to?
Určitě. Hudebně a i v pohledu na svět. Hodně jsem se stěhovala a poznávala různá místa, která jsem si zamilovala.

Když člověk poslouchá tvoje alba, najde na nich dost rozdílných stylů. Máš nějaký oblíbený?
Vlastně jsem nikdy neměla potřebu věnovat se jen jednomu stylu, ráda experimentuju. Zaujalo mě toho hodně. Něco jsem slyšela a chtěla to hned vyzkoušet. Když jsem žila v New Orleans, proposlouchala jsem se historií americké hudby, protože z ní se zrodilo množství stylů. Jazz, R’n B, soul, americké dechovky. Fakt mě bavilo se tím probírat, zkoušet si, jak by co znělo, jak to udělat, aby to znělo tak, jak má. Když jsem začala nahrávat Rosebud Bullets, hodně jsem poslouchala arabskou hudbu, zpěváky a říkala si, jak to dokážou takhle zazpívat? No a taky cikánskou hudbu. Prostě mě to vtáhlo.

A v Portlandu? Tam je spíš folková scéna, ne?
V Portlandu frčí indie rock, ten jde mimo mě, já začala poslouchat elektroniku. Ta mě zaujala. Začala jsem se jí víc zabývat, hodně jsem z toho využila i na posledním albu. Nechtěla jsem ale čistě elektronickou desku, protože dávám přednost instrumentaci a živým hudebníkům. Mám ovšem ráda prolínání akustické hudby s elektronickou.

Vraťme se ke psaní písní a příběhům v nich. Předposlední dvě alba Corvidae a hlavně Sigh Semaphore jsou politická. Jak se stavíš k politice?
Moje rodina, která pochází z Holandska, byla poznamenaná druhou světovou válkou. Možná proto jsem se vždycky zajímala o mírový aktivismus. Tahle alba vznikla za bushovské éry. Snažila jsem se, aby byl můj hlas víc slyšet. Řekla jsem si, že lidi možná více zaujmu písněmi, protože cítím, že příběhy mají moc a pomáhají lidem lépe chápat, co se děje.

Taky jsi zpracovávala příběhy žen. Převážně válečné příběhy.
Přesně tak. Moc se to neřeší, ale někdo by je měl vyprávět. Tak proč ne já.

Co pro tebe znamená svoboda?
Svoboda? To je pro mě schopnost žít si svůj život, cestovat, milovat, koho chci, přežívat, jak dokážu, a abych tím nikomu neubližovala. A taky napomáhat vývoji. To byla taky jedna z věcí, na kterou jsem se zaměřila v posledních pěti letech. Opustila jsem Portland a přestěhovala se do hor v Jižním Oregonu. Tam jsem se zaměřila na vzájemné učení se, sdílení dovedností a zkušeností s lidmi, kteří mají rozdílné názory na permakulturu. Způsob, jak si vytvořit systémy, které můžou podpořit naší společnost bez poškozování krajiny a vzájemného ubližování si.

Bylo snadné opustit život v civilizaci a na pět let odejít do hor?
Můj život byl v té době „velký třesk“. Ptala jsem se sebe sama: A co teď? Objevila se příležitost. Mám to zkusit? Rozhodla jsem se do toho jít. A bylo to dobře. Bylo to poprvé po patnácti letech muziky na plný úvazek, kdy jsem si vzala dovolenou. Byla jsem unavená. A přestávka mi rozhodně prospěla.

Chtěla jsi zkusit něco úplně jiného...
Chtěla jsem dělat něco fyzického, nezabřednout v hudebním průmyslu, což může být opravdu vyčerpávající. A výsledek je, že si podium víc užívám, cítím se šťastná a už mě věci neštvou tak jako dřív. Cítím, že se něco změnilo.

Místo v horách, kde žiješ, jsi pojmenovala Nest (Hnízdo). Vystavěla jsi ho sama, pokud se nepletu.
Ano, je to kus země, kde se sešli přátelé. Postavila jsem hliněnou stavbu s pomocí několika přátel a dobrovolníků. Stavěli jsme z vepřovic, které jsou kombinací jílu, půdního podloží a hlíny. Přidali jsme k tomu písek, místní půda je totiž hodně jílovitá, slámu a vodu. Míchali jsme to nohama, dokud se nevytvořila dostatečně těstovitá hmota, a stavěli. Jde o techniku, kterou lidé používají po celém světě. Někdy jsou cihly vyrobeny a sušeny na slunci, někdy se staví z monolitické hmoty.

Takže ekologická stavba?
Ano, je to velmi ekologické. Použili jsme pouze přírodní materiály, takže časem vše opět splyne se zemí. Je to ekologické bydlení, nemůžeš tam používat ani plastové připínáčky, znehodnotilo by to stěny. Když máš hliněné stěny, musíš použít pouze přírodní věci. A je to úsporné. V létě je tam chladno, v zimě se drží teplo.

Nest je i nahrávací studio.
Stavěli jsme to už se záměrem nahrávacího studia. Dokončila jsem tam poslední desku Diamond Lust. S ní jsem začala v Portlandu, přidala i několik nahrávek, na kterých jsem dělala v New Orleans, v Nestu pak dokončila úpravy a vše se nahrálo.

Jak jsi se dozvěděla o Habrovce?
Loni mi napsal Jan, jeden z organizátorů, ale už se to nestihlo. Letos mi napsal znova, a tak jsem kývla a bylo to. Muzikanti si musí pomáhat.

Info

Myshkin (usa)
www.myshkinsrubywarblers.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

SJ yellow (Fuchs2): Hraju čím dál rychleji

Libor Galia 28.08.2024

Její radostné skladby s kořeny v hip hopu, RnB a funku a bezchybné přechody vás zaručeně rozhýbou. F2 opening.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace