Články / Rozhovory

Petr Wagner, Vasil Jurásek: Meziprostor nás baví jako celek

Petr Wagner, Vasil Jurásek: Meziprostor nás baví jako celek

Jarmo Diehl, Zuzana Malá | Články / Rozhovory | 21.07.2020

Festival Meziprostor je originál. Odmítá komerční sponzory, ale zdůrazňuje, že akce není zdarma a na všechny náklady se pokouší vybrat formou dobrovolných příspěvků. K tomu si přidejte jasné ideové vymezení: „Všechny bytosti jsou už před narozením součástí určitého prostoru. Tento prostor ovšem není ohraničen pouze nebem a zemí, ale definuje ho spousta nepřirozených mantinelů. Ať už jde o státní hranice, příslušnost k rase, náboženství, ploty sociální rezervace, předsudky nebo osobní, tělesný a duševní dosah… Neuhasitelnou touhou jak lidí, tak i ostatních tvorů je tyto umělé hranice překračovat. Nejen ty viditelné, hmatatelné a pozemské, ale hlavně ty, za nimiž je nebe a podzemí. Za okrajem jednoho prostoru a před začátkem dalšího vidíme náš meziprostor,“ prohlašují organizátoři. Pestrý, nejen hudební program a samozřejmě speciální lokalita Skalákova mlýna v Meziříčku – ráj to na pohled. Nalákat jsme se nechali Petrem Wagnerem a Vasilem Juráskem z pořadatelského týmu.

Každý rok má váš festival nějaké jednotící téma, jaké je letos?

Petr: Nečekaná situace, kdy jsme dlouho nevěděli, zda vůbec letošní Meziprostor bude, nás nakonec přinutila přeložit plánované téma na příští rok. Letošek je vlastně tak trochu meziročník. Ale cítili jsme, že i kdybychom ho měli dělat jen pro sebe a nejbližší okruh kámošů, má to smysl, tím spíš, že náš hostitel Skalák nás významně podporoval v tom, abychom do toho letos šli navzdory dlouhému období nejistoty, kdy obvykle probíhají hlavní přípravy.

A jaké téma se překládá, proč jste ho zvolili?

Vasil: Ano, letošním tématem mělo být Jsme příroda. Téma se sice překládá na následující rok, ale mnoho z něj zůstává i letos. Ať jde o letošní hosty anebo skutečnost, že se akce pořádá na Skalákově mlýně, kde to spojení s přírodou je.

Jaký přínos pro návštěvníky je pro vás nejdůležitější? Rozšíření obzorů, příjemně strávený čas, setkávání a tvoření komunity?

Petr: V podtitulu máme slovo “setkání” a o tom to asi nejvíc je. Setkávání a dialog přirozeně přináší rozšíření obzorů, vzali jsme si za cíl propojování různých part a skupin, kapely, workshopy a hostující řečníci jsou vlastně mediátoři celého procesu. Přijde nám zásadní budovat lávky a můstky, propojovat a kontaktovat se. Čím víc se nám zdá současná společnost rozdělená, tím zásadnější je na tom pracovat. Je to i součástí mojí osobní mise.

Většina festivalů se soustředí na hudební program, Meziprostor ale srovnatelně velký důraz klade na doprovodné výstavy, workshopy, diskuze. Jsou jména, která se k vám pravidelně vrací?

Petr: Jednou ze skvělých věcí na Meziprostoru je, že jezdí opakovaně lidé, co v dřívějších letech vedli workshop nebo přednášeli, aby si to prostě jenom užili. Nemálo z nich cestuje zdaleka jako traveller a kazatel Andrew Jones nebo někdejší kazatel ze Salemu Phil Wyman a další. Ale je pravda, že letos se objeví minimálně dvě osobnosti, které už v dřívějších ročnících něco na práci měli: slammerka Ellen Makumbirofa a Martin C. Putna.

Jak je postavená diskuzní dramaturgie? Jaké meziprostory se budou ohledávat?

Vasil: Meziprostor je o setkávání a poznávání se. Témata vyplývají na povrch z toho, co v nás aktuálně rezonuje, a na akci přijíždějí hosté, se kterými se zrovna zkřížily naše cesty a kteří mají k danému tématu co říct. Samozřejmě to není tak jednoduché a za vším stojí taky hodně úsilí. Chtěl jsem ale vystihnout, jak důležité pro nás je to setkání a setkávání. Označení Meziprostor má vystihovat místo, kde setkání – různých názorů, různých kultur – je možné.

Jak dlouho festival funguje, jak vznikl?

Petr: Letos bude Meziprostor pošesté. A s trochou nadsázky bych řekl, že vznikl prostě proto, že ho bylo potřeba. Cítili jsme, že o místa svobodného setkávání mezi nebem, podzemím a vším možným mezi tím je potřeba trochu zabojovat, akce tohoto druhu vznikají těžko a mizí až příliš rychle. A taky pro nás z týmu je to pokus o trvale udržitelný rozvoj aktivit, které sice nebudou mít nikdy masový ohlas a stojí dost energie, ale vidíme v nich smysl a hůř by se nám bez nich žilo.

Děláte i něco během roku?

Vasil: Každý z nás, co se na Meziprostoru podílíme, jsme nějakým způsobem kulturně či společensky aktivní. No a – nechci, aby to vyznělo hipísácky – Meziprostor během roku žije v nás. Samotný festival je pak místem, kde se právě s ostatními dělíme o své zážitky a zkušenosti a přispíváme tím, co umíme – ať už je to příspěvek do programu anebo jiná dobrovolnická činnost.

K festivalu neodmyslitelně patří i lokalita Skalákova mlýna.

Petr: Bez Mlejna a podpory Skaláka a Šárky by žádný Meziprostor nebyl, o tom žádná. Neznám žádné jiné místo s kombinací postapo atmosféry, výparů undergroundu sedmdesátých let, včetně toho, co třebas mě osobně na něm odpuzuje, se silným podtónem nikdy nekončícího vzdoru proti většinové společnosti a zároveň porcí zvláštního klidu a pocitu vytrženosti z ruchu okolního světa. Každý rok znovu si říkám, jen ať to ještě nějakou dobu vydrží!

Za organizací stojí spolek Meziprostor a několik lidí z různých kolektivů a skupin. Které to jsou?

Petr: Vlastně máme několik kamarádských okruhů, z nichž většina je propojená už od devadesátek. Ústí reprezentuje hlavně šéf Meziprostoru Kopy, pak je tam pražská sekce, Hradečáci, Morava, nezastupitelné Slezsko a další nabalení individuální podporovatelé, mentoři, kamarádi.

Vasil: Pokud bychom měli jmenovat konkrétní kolektivy, jsou to lidi z Živé Mandaly, Bughead Records, Tentworku, několik ročníků s námi organizoval kolektiv Prázdné trůny.

Nejhezčí zážitek loňského ročníku?

Petr: Těžko říct, vždycky mě Meziprostor baví jako celek. Ale myslím, že super byl rozehřívací koncert Povodí Ohře, UJD ve skvělé formě a závěrečná bohoslužba, při které vstal náhle pod křížem z mrtvých Kilián z Hyenxxx. To se jen tak nevidí.

Jak myslíš, že změní koronavirus alternativní kulturní scénu? Nebo by sis přál, aby se změnilo…

Vasil: Já jsem v tomto ohledu asi dost pozitivní. Mám pocit, že alternativní scéna byla vždy dost semklá a koronavirus ji semkl snad ještě víc. A o to podle mě jde, ne?

Info

Meziprostor
23.-26. 7. 2020
Skalákův mlýn, Meziříčko
fb událost

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace