Anna Mašátová | Články / Reporty | 22.12.2013
Jaký vztah k hudbě měl starověký římský lékař Claudius Galenus či Čapkův doktor Galén bojující s bílou nemocí, už se asi nedozvíme, o spřízněnosti stejnojmenného pražského nakladatelství medicínské literatury s muzikou se však začíná vědět čím dál víc.
Jádro hudebního edičního plánu tvoří členové zaniklého písničkářského sdružení Šafrán jako Vladimír Merta, Jan Burian, Jiří Dědeček, Vlasta Třešňák, před rokem byl do party přizván i sám nakladatel Lubomír Houdek, ovšem pod křídla Galénu přibývá i mladší generace hudebníků. Oslava dvacetiletého výročí firmy a pětašedesátých narozenin houslisty Jana Hrubého tedy ani nemohla proběhnout jinak než jako velký hudební maraton.
Na scéně pražské Akropole se sešly téměř dvě desítky vynikajících muzikantů a několik stovek jejich posluchačů a čtenářů. Aby se vše stihlo, začínalo se relativně brzy. Úvodního vystoupení se zhostila jako vždy milá Jana Šteflíčková, kterou po pár písních vystřídal Jan Burian. V nabitém večerním programu nebyl čas na otálení, z evoluce do ráje a už tu byl další „šafránovec“ Jiří Dědeček s recitací.
Delší prostor dostali Marsyas v čele s nekompromisní Zuzanou Michnovou, čas běžel stále rychleji. Krátké zvukovky, křty nových titulů a tedy bilančního rozhovoru Milana Tesaře Housle tečka Hrubý s „rockovým Paganinim“ nebo obsáhlé knihy Mertových textů Mimo čas. Pokud ještě nemáte nakoupené dárky, měli byste zbystřit a vyrazit do knihkupectví.
Po třech písních odehrál Vladimír Mišík s Radimem Hladíkem a oslavencem, stejně jako Vlasta Třešňák, Oskar Petr či Michal Prokop spolu s Lubošem Andrštem. Legendám zdatně sekundovala doprovodná kapela, která se prostřídala při většině setů – bubeník David Landštof, kytarista Josef Štěpánek, basák Jakub Vejnar a multiinstrumentalista Ondřej Fencl.
Závěr čtyřhodinového maratonu patřil Hrubému s Kukulínem a skladbám inspirovaným irskou hudbou i Tolkienovými příběhy ze Středozemě. Pospíchalo se natolik, že ještě neodbila policejní hodina a pódium osiřelo. Že by někdo odcházel zklamaný, opravdu nehrozilo a velkolepý večírek jen potvrdil, že česká písničkářská elita má stále co nabídnout.
Galén (20) + Jan Hrubý (65)
18. 12. 2013, Palác Akropolis, Praha
foto © Barka Fabiánová
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.
Filip Peloušek 17.11.2024
Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…
Viktor Hanačík 07.11.2024
Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.
Marek Hadrbolec 31.10.2024
„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...
Václav Valtr 28.10.2024
„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.
Veronika Tichá 27.10.2024
Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.
Klára Šajtarová 25.10.2024
V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.