Články / Rozhovory

Pořadatelská: Vilém Spilka (JazzFestBrno)

Pořadatelská: Vilém Spilka (JazzFestBrno)

redakce | Články / Rozhovory | 06.03.2019

Vilém Spilka, muž mnoha řemesel a ještě více zálib. V jeho portfoliu najdete nejen festival JazzFestBrno (spoluzakladatel a umělecký ředitel), který si i letos nachystal velmi tučný program, ale i pražskou přehlídu Struny podzimu (ředitel uměleckého plánování), skupinu Vilém Spilka Quartet (nominace na Anděla 2016) nebo působení na JAMU (vedoucí Katedry jazzové interpretace), příležitostně se věnuje i hudební publicistice (Harmonie) či lektorování hudebních workshopů. Ostře řezané rysy ve tváři, ostře řezané názory i postoje.

Co chystáte další dny a týdny?
Chystáme osmnáctý ročník festivalu JazzFestBrno, který začne 13. března a nabídne celkem patnáct koncertních večerů. Pokud bych měl vytáhnout opravdové špeky z prvního festivalového týdne, tak by to byly české premiéry dvou trumpetistů – Theo Crokera (16. března) a Petera Evanse (o den později). Oba působí v New Yorku, ale jejich hudba je radikálně jiná. Peter Evans na trubku hraje sólové recitály, to si troufne opravdu málokdo. Je to nekompromisní odvážlivec s vizionářskou myslí a absolutně bez technických limitů. Z trubky dostane zvuky, které často předtím neslyšel ani on sám. Theo Croker je oproti němu vlastně konzervativec – vkusně míchá jazz, hip hop a elektroniku, tak jako celá řada jeho vrstevníků na newyorské scéně. Od průměru ho odlišuje především skladatelský faktor X a výtečně sehraná kapela. Novinkou letošního ročníku je off-programový večer nazvaný Tension (28. března). Pilotní ročník bude patřit kapele Zabelov Group a jako druhý zahraje HRTL a jeho, pro tuto příležitost speciálně vytvořený, Spaghetti Ensemble. Touto sérií chceme publiku představit umělce alternativní, reprezentující především elektronickou scénu, kteří se jazzu na první pohled sotva dotýkají, ve skutečnosti s tímto žánrem mají mnohem víc společného než leckdo, kdo se jím zaštiťuje.

Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Pořád ještě žiju z koncertu Punch Brothers v pražské Lucerně loni v listopadu. Nebál bych se říct, že to je jedna z nejlepších kapel na světě bez ohledu na žánry, amplifikaci či obsazení. Punch Brothers mají vše – virtuozitu, fantastické písničky, aranže, dokonalou souhru, nepodbízivou show, kapelního ducha. Co víc si přát. Ne nadarmo dostali nedávno za poslední desku All Ashore cenu Grammy.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Dlouhodobě se mi líbí dramaturgie pražského Jazz Docku – v březnu třeba Terence Blanchard, Julian Lage, v dubnu Jojo Mayer, Paris Monster – co k tomu dodat? Trutnovský Jazzinec už léta potvrzuje, že super akce bez podlézání obecnému vkusu se dá dělat i mimo velkoměsta.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Pracovní. A taky ambivalentní – na jednu stranu se díky nim dozvídám mnoho zajímavých informací a dostanu se k inspiracím, které mi tradiční media nemůžou tak hojně a rychle nabídnout. Na druhou stranu mě trochu děsí jak pomíjivost těch bleskových informací, tak to, co jsou na sebe někteří uživatelé do éteru schopni napráskat. No a taky mě pěkně štvou, protože na nich trávím zbytečně mnoho času. Teda jen na jedné z nich, ty ostatní jsem zatím zvládl více méně ignorovat.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Všude tam, kde mi dají jídlo, po kterém se nemusím jít na hodinu prospat.

Info

JazzFestBrno 2019
13. 3. - 30. 4. 2019
Brno
fb festivalu

foto © Zdeňka Šichová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jakub Jirásek, Matyáš Švejdík: Mělo to ducha letního táboru pro dospělý

Libor Galia 12.12.2024

Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.

Alf Carlsson: Zkouším nehrát moc rychle

Jiří V. Matýsek 09.12.2024

Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.

1914: Krev, smrt a utrpení

Abbé 04.12.2024

Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.

Simon Kounovský, Oliver Torr: Dorostli jsme do Axontorr

Libor Galia 26.11.2024

Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace