Články / Rozhovory

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Sam Lee: Moje stýskání není nikdy příliš dlouhé

Adéla Polka | Články / Rozhovory | 10.10.2022

Britský hudebník Sam Lee zpracovává staré příběhy a pověsti, o kterých se domnívá, že by neměly zůstat zapomenuté. Naopak na ně pohlíží jako na významné dědictví, které je možné modifikovat a posílat dál. Svými aranžemi propůjčuje těmto částečně zapomenutým příběhům novou vizáž, interpretuje je a ohýbá. V minulosti podnikal rozsáhlé výpravy do divočiny a je to jeden z důvodů, proč hraje příroda v jeho hudbě tak významnou roli. Před rokem vydal knihu o zpěvu slavíka, a že se s ním dá zpívat duet, dokázal na nahrávce Singing With Nightingales (2020). Do osobitého folku Sama Leeho je pak možné se zaposlouchat na deskách Ground of Its Own (2012), za kterou obdržel nominaci na Mercury Prize, nebo The Fade in Time (2015) a Old Wow (2020). Tu poslední mu produkoval Bernard Butler ze Suede, který s ním vystoupí i v Praze, 11. října v Kasárnách Karlín v rámci Earth Music Concerts.

Tvá tvorba velmi často odkazuje na staré příběhy, legendy... Odkud čerpáš?

Většinou ze starých poutnických a cikánských zpěvníků a písní, které po staletí udržovaly při životě staré balady a pověsti.

Máš oblíbenou staroanglickou legendu? O čem je?

Nejzajímavější mi připadá příběh o tom, jak se stali cikáni kočovníky a neustále se stěhovali. Jmenuje se Cikánské proroctví o hřebech a odkazuje na dobu, kdy měl být Ježíš oběšen. Cikáni měli tehdy za úkol ukovat hřeby, a když byl Ježíš ukřižován, byli prokleti a vyhnáni z Izraele, aby navždy putovali a nikdy se nemohli usadit. Nejspíš to není pravda, protože před 2000 lety žili ještě daleko v Indii...

Proč je dobré uchovávat tak starou kulturu? Co by mohla předat dnešní generaci?

Je důležité ji uchovávat, abychom věděli, kam směřujeme. Musíme přijmout a ctít moudrost předchozích generací a poučit se z chyb a omylů, které lze v minulosti najít.

Co nového přinášíš starým věcem ty?

Dávám jim příležitost získat novou identitu a nový život.

Jako běžný uživatel angličtiny až tak dobře nepoznám, jestli zachováváš archaizující výrazy a vazby. Jak se stavíš v případě starých songů k jazyku?

Všechny mé písně jsou zpívané současnou angličtinou. Archaizmy nepoužívám.

Píšeš i vlastní originální příběhy?

Samozřejmě, hodně mých písniček obsahuje současné myšlenky a moje vlastní zkušenosti, nejsou to jen historické příběhy.


Jak si vybíráš hudební kolegy a s kým hraješ v současnosti?

Hraji s klavíristou Jamesem Keayem, Misha Mullov-Abbado hraje na baskytaru, Josh Green na bicí a Bernard Butler na kytaru. Tihle lidi jsou mi nesmírně blízcí a sdílíme mimořádnou tvůrčí vlnu. Zároveň se navzájem velmi podporujeme.

Co tě vedlo k tomu zazpívat si s živým slavíkem?

Slavík je úžasný muzikant! To, co prozrazuje, že je slavík tak mistrovský hudebník, je jeho dekorace ticha, protože ticho je ohromně důležitou součástí hudby. A nejlepší umělci jsou ti, kteří s ním umí pracovat. Slavíci improvizují, zároveň používají i leitmotivy.

V minulosti jsi podnikal odvážné výpravy do divočiny. Byl jsi někdy v divoké přírodě v České republice? Ano. Zrovna před pár týdny jsem tábořil v lesích u Náměště nad Oslavou, nedaleko místa, kde se konají Folkové prázdniny. Cestoval jsem z Rumunska do Polska a spal v dubovém lese. Minulý týden jsem se taky procházel ve vašich bukových lesích.

Stýská se ti po toulkách přírodou?

Pořád, ale naštěstí mám tolik času, že moje stýskání není nikdy příliš dlouhé.

Žiješ v Londýně, je to tak? Která část města je ta nejzajímavější?

Hampstead Heath je pro mě nejkrásnější částí Londýna, a zároveň klidným útočištěm.

Lze ve tvé hudbě najít ekologická témata? Jak důležité je pro tebe spojení hudby a přírody?

Téměř všechny mé písně mají ve svém jádru ekologické téma. Toto spojení je totiž nejdůležitější, o kterém mohu zpívat, a tématem, které mě nejvíce inspiruje.

Info

Sam Lee
web

Earth Music Concerts: Sam Lee (uk)
11.10. 2022 Kasárna Karlín, Praha
fb událost

foto © Andre Pattenden

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Jakub Nový (Prague Music Week): Velkou mezeru vidím ve vzdělávání

redakce 30.09.2024

Akce rovněž nabídne příležitosti pro networking mezi umělci a profesionály a představí veletrh s firmami z hudebního sektoru. Programový ředitel nám o tom řekl více.

Midirama (Fuchs2): Musí tam být oheň!

Libor Galia 26.09.2024

Jeden z nových bookerů pražského Fuchs2 je DJ s více než dvacetiletou historií, který se před několika lety stal i producentem. Set v kolumbijském lochu?

Mikuláš Svoboda (HYB4): Přivézt Sungazer je splněný sen

Mariia Smirnova 24.09.2024

Dostal Sungazery do Česka. “Líbí se jim atmosféra Kampusu, rádi se sem vrací,” říká dramaturg hudební sekce Mikuláš Svoboda.

Vlzques (Fuchs2, Swine Daily): Baile Funk jednoducho milujem

Libor Galia 05.09.2024

Jeden z dramaturgů klubu Fuchs2 se rozhodl přinést do pražské klubové scény svěží vítr, nové žánry a neotřelé hudební experimenty s pulzujícími rytmy Latinské Ameriky. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace