Články / Reporty

Slovanská omladina vpřed! Söndörgő

Slovanská omladina vpřed! Söndörgő

Anna Mašátová | Články / Reporty | 16.03.2014

Maďarsko není jen uherák, teplé prameny a cimbál. Na zvěstech o horké krvi však něco bude. Důkazem budiž Söndörgő, kapela založená bratry a bratranci Eredicsovými, kterým koluje v žilách balkánská energie po srbských předcích.

Kapela vznikla roku 1995 nedaleko Budapešti, ve městě Szentendre, kde jsou srbské tradice stále silné. Söndörgő, hrdí na své kořeny, si za úkol vzali vyhledání a zachování jihoslovanských, především srbských a chorvatských tradičních písní, které se stále hrají ve vesnicích kolem Dunaje. Muzikanti vracejí do povědomí tambury a pětistrunné loutny s historií sahající až do Mezopotámie. K těm je přivedl otec, basista Kalmán Eredics, sám zakládající člen další tamburské skupiny Vujicsics. Jistě je na své potomky hrdý, Söndörgő nahráli čtyři výborná alba, jedno dokonce se slavným makedonským saxofonistou Ferusem Mustafovem. Prozatím poslední Tamburising - Lost Music of the Balkans opěvoval prestižní časopis Songlines a ani další recenzenti pochvalami nešetří. Na letošek už se chystá vydání páté řadovky Tamburocket, která by se měla stát jakýmsi mostem mezi archaickými kusy a modernou.

I přes to, že se pohybují na scéně dlouho, širší posluchačskou obec oslovují právě až poslední roky a ani v Čechách už nejsou tak neznámí. Vloni vystoupili na festivalu Respect a dle ohlasů se jednalo o jedno z nejlepších festivalových vystoupení.

O to větší div, že Akropole zela prázdnotou a až s prvními tóny se sál pomalu plnil opozdilci a loudy ploužícími se z barů. Pětice na pódiu se nedostatkem tleskajících rukou nenechala zaskočit, Áron Eredics rozvinul nosnou melodii a z pomalého tempa se začala klubat skladba s pekelně rychlým rytmem. Kromě tamburů berou chlapci do ruky i jiné nástroje, Salamon prokládá hru akordeonem nebo píšťalou, někdy zazní i darbuka nebo saxofon, struny mají ale jednoznačně přednost, navíc jim to pěkně ladí i se zpěvem. Čím menší tambur, tím zběsilejší rychlost. Prim hrál Áron, hudebně se škádlící se Salamonem, o slovní doprovod se postaral Benjamin, který vtipně vzpomínal na cesty či spolupráci s Mustafovem. Kolovoda, Igran Čoček nebo Cigančica strhávaly k tanci, slovanské nápěvy rozehřívaly lépe než domácí pálenka. Bartókův Rumunský tanec nebo makedonské Oro hráli Maďaři s lehkostí, ani se nezapotili. S přídavky se nešetřilo, jeden, dva a po dlouhotrvajícím potlesku a pískání i třetí.

Vedle fantastických hráčských dovedností jsou to na první pohled sympaťáci. Všechna čest klasickým balkánským dechovkám, jako jsou Fanfare Ciocarlia či otec a syn Markovičovi, ovšem Söndörgő s tambury šlapou dechařům na paty. Pokud nevěříte, doražte 31. května do Hradce Králové. Festival Na jednom břehu se stěhuje na nové místo a právě maďarská omladina bude jednou z hlavních hvězd letošního ročníku.

Info

Söndörgő (hun)
13. 3. 2014, Palác Akropolis, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace