Články / Rozhovory

Sophie Hunger: Lepší cizinka než patriotka

Sophie Hunger: Lepší cizinka než patriotka

Anna Mašátová | Články / Rozhovory | 17.10.2016

Časy, kdy byla písničkářka Sophie Hunger označována za nejlépe střežené tajemství země helvétského kříže, jsou už dávno pryč. Dvaatřicetiletá Švýcarka dneska s lehkostí zaplňuje velké sály a v prodeji alb šplhá do statisíců. Od roku 2006, kdy se vydala na sólovou dráhu, natočila pět dlouhohrajících desek a dokonce předvedla své herecké nadání v několika filmech. Stejně jako od malička střídala země pobytu, přeskakuje v dnešní době nejen od nástroje k nástroji, ale i z jedné řeči do druhé. A třetí či čtvrté.

Sophie Hunger není tvé pravé jméno, proč právě tento umělecký pseudonym?
Není tak docela pseudonymem. Je to mé druhé křestní jméno a příjmení mojí maminky za svobodna. Ve Švýcarsku se jméno Hunger pojí s kmenem Walserů, který před tisíci lety přešel Alpy. Byl proslaven svou sílou a houževnatostí, byli to tvrdí, paličatí lidé, přebývající pouze v nadmořské výšce nad tisíc metrů. Tím je, myslím, řečeno vše.


Coby dcera diplomata ses v dětství dost necestovala, v čemž jsi ostatně nepolevila ani jako muzikantka. Je pro tebe snadné přizpůsobit se novým kulturám a místům?
Je to pro mě jednoduché, dokonce snadnější než se přizpůsobit mé vlastní kultuře! Jsem mnohem lepší cizinka než patriotka.

Kde jsou vlastně kořeny tvého muzikantství a hudebních vlivů, v rodině?
Hudba byla v mojí rodině vždy přítomna. Oba rodiče i sourozenci hrají na hudební nástroje, dědeček byl profesionální muzikant a herec. Vliv měla veškerá muzika, co poslouchám, všechny ty velké žánry dvacátého století, kromě techna. To mi dechberoucí nikdy nepřipadalo. Potřebuji změny harmonií a melodie.


Zpíváš několika jazyky – je nějaký, který ti připadá pro zpěv příšerný?
Jsem přesvědčena, že zpěvné jsou všechny jazyky, je to jen otázka tradice.

Jaká slova se ti líbí pro svou zvukomalebnost?
Je jich tolik! Třeba cyanide nebo carbon fibre v angličtině. Či Terpentin a Weltmeister v němčině nebo slovo pénible ve francouzštině. Často se snažím napsat celou píseň motající se právě kolem takových výrazů, abych si je mohla i zpívat.

Tvým prvním zahraničním koncertem vůbec bylo vystoupení s krajanem, trumpetistou Erikem Truffazem v Praze. Jak tato spolupráce vznikla?
Marcello Guiliani, Erikův basák, který taky napsal většinu jeho písní, produkoval mou první desku, a tak jsme se, myslím, seznámili.

Na albu 1983 jsi nazpívala jednu z mých nejoblíbenějších písní, Le Vent Nous Portera od francouzské kapely Noir Désir. Vyrůstala jsi na nich?
Ano, s kamarádem jsme tuhle píseň vždy poslouchali, a i když jsme nerozuměli slovům, cítili jsme, že mluví o věčných tématech. Do přepracování jsem chtěla promítnout vznešenost a důstojnost, kterou v originále postrádám.

Pokračování rozhovoru najdete v magazínu Full Moon #55.

Info

Sophie Hunger (ch)
24.10.2016, Palác Akropolis, Praha
www.sophiehunger.com
www.facebook.com/events/1801453780089975

Foto (c) Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jakub Jirásek, Matyáš Švejdík: Mělo to ducha letního táboru pro dospělý

Libor Galia 12.12.2024

Nejintimnější, a zároveň nejtajemnější hudební festival v Česku? Co z něj zůstalo a jaké to bylo, jaké to bude, v rozhovoru se dvěma zakladateli. Miro.

Alf Carlsson: Zkouším nehrát moc rychle

Jiří V. Matýsek 09.12.2024

Se sdílným švédským jazzovým kytaristou jsme zapadli do jedné z hospod v centru Brna. Diskuze nad typicky českým gulášem se ubírala po unikátních cestičkách.

1914: Krev, smrt a utrpení

Abbé 04.12.2024

Členové 1914 vystupují pod smyšlenými identitami vojáků, včetně služebního zařazení. Rozhovor.

Simon Kounovský, Oliver Torr: Dorostli jsme do Axontorr

Libor Galia 26.11.2024

Torr, Axonbody. Settings. O spolupráci, vzniku alba i názvu je následující rozhovor. Křest hned.

Czech Metal Studies: Metal se dá zkoumat

Abbé 06.11.2024

Přibližně hodinový blok se na Brutal Assault setkal s poměrně živým zájmem, přestože byl prostor vydýchaný už kolem jedné odpoledne. Rozhovor.

David Boháč (NOC6): Klubovnu nám svěřili na dva roky

Mariia Smirnova 03.11.2024

V rozhovoru nám David prozradí nejen detaily příprav, ale i další akce, na které se těší – a nakonec i to, jaký je jeho nejoblíbenější drink na šestce.

Jim Luijten, Micha Zaat (Tramhaus): Utéct hned na začátku

Klára Řepková 23.10.2024

Z covidové karantény vzniklé uskupení se na něm střemhlavě vzdaluje od všech vnějších i osobních škatulek.

Brendan Canty (The Messthetics): Hraní naživo je nejlepší balzám na nafouklé ego

Banán 09.10.2024

Brendan Canty byl zakládajícím členem Fugazi. Nyní je jeho hlavní hudební radostí kapela The Messthetics. Rozhovor.

Rasťo Rusnák (Kolowrat): Nové piesne vznikali pomaly

Štěpán Bolf (A.M.180) 07.10.2024

Před devíti lety oznámili košičtí Kolowrat pauzu, která se mohla zvenčí jevit jako úplný konec jedinečné kytarové kapely. Teď jsou zpátky. Rozhovor.

Red Fang: Pivo a bulšit

Abbé 03.10.2024

Parta ochmelků převrtá spousty vypitých piksel od piva na zbraně a brnění, aby srovnala účty s protivnými fantazáky, načež utrží jak černý rytíř v Monty Pythonovi a Svatém grálu spousty…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace