Martin Řezníček | Články / Reporty | 20.02.2017
Nizozemské Kensington objevili pro tuzemské publikum v roce 2014 Rock for People, rok nato přišla koncertní žeň – zimní a podzimní Rock Café a k tomu vystoupení na Fingers Up. Chvála se na čtveřici indie rockerů jen valila. Rok 2016 byl koncertně o dost chudší, neboť se kapela věnovala hlavně přípravám čtvrté studiovky Control. Ta logicky dostala v beznadějně vyprodaném Lucerna Music Baru nejvíce prostoru.
Kapela zvolila pompézní úvod: basový sample a postupná gradace s příchodem jednotlivých muzikantů, jako bychom byli na stadionovém koncertu Muse. Kdo má naposlouchané aktuální album, brzo poznal, že jde o rozšířené intro temně laděné Regret. Navazující Do I Ever a Riddles, už o poznání hitovější, ukázaly obvyklejší polohu kapely: duše povznášející kytarové melodie s hymnickými refrény, ve kterých vynikne silný, charakteristicky nakřáplý hlas frontmana Eloie Youssefa, někdy k nerozeznání od Caleba Followilla z Kings of Leon. Skladby často podtrhuje sborový vokál, který se v Lucerně ozýval nejen z pódia, ale i z publika, což celý zážitek ještě umocňovalo.
Ve chvílích, kdy hrozilo, že by stejnorodé skladby publikum ukolébaly, kapela přepnula na jinou vlnu, ať už do ticha s procítěnou klavírní baladou Sorry nebo k roztančenosti se zpěvnou War. Kompaktní zvuk co chvíli hrozil, že se při nabasovanějších kilech promění v hustý knedlík, který publikum ohluší a zpěv zapadne v mase nástrojů. Zvukař ale potřebu silného zvuku a srozumitelného zpěvu perfektně vybalancoval, což se nejvíc projevilo v rozsekávkách jako All for Nothing, Little Light nebo závěrečné St. Helena.
Frontman působil hlavně v první půli koncertu chladně a neosobně, jako komunikativnější se projevoval kytarista Casper Starreveld. Síla Kensington je však jinde: posluchače strhávají především bezchybnou hrou a energií uloženou v epických písních, které jsou zároveň plné emocí. Instrumentální stránka v člověku vyvolává pocit, že se před ním otevírá vesmír, hvězdná mlhovina plná zanikajících hvězd, zatímco mu nohy volně visí nad nesmírnou tlamou temnoty. Plazma se shlukuje do nadrozměrných elipsoidů a mozek se rozpíná vlivem překysličení. Na pevnou zem nás od implodujících Sluncí vracejí pouze texty vyprávějící prožité i vysněné životní příběhy. Větší, než lze za jeden večer pojmout.
Kensington (nl) + Peter Pan Complex
18. 2. 2017, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Čestmír Jíra, iREPORT
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.