Články / Reporty

Warm-up Roskilde 2016, velká zahřívačka

Warm-up Roskilde 2016, velká zahřívačka

Jiří Mališ | Články / Reporty | 13.07.2016

Co dělat během čtyř zahřívacích dní největšího festivalu v severní Evropě, zatímco netrpělivě očekáváte vystoupení Red Hot Chilli Peppers a Tenacious D? Rozhodně byste si první den měli postavit stan, protože o nejlepší místa soupeříte s více jak padesáti tisíci sousedy. Noci je ideální strávit v opojení kempů, kde hudba utichá až kolem šesté hodiny ráno nebo ve chvíli, kdy vás třetí opakování Sorry od Justina Biebera přinutí jít si lehnout. Přes den se můžete kochat zábavou v místním skateparku, zahrát si plážový volejbal nebo se stát jednorožcem. Další možností je zajít si na koncert jedné ze čtyřiceti slibných kapel, které se na dvou stagích až do půlnoci starají o plesání hipsterských srdcí.

První dny daly prostor menším dánským skupinám. Mezi hlavní taháky patřili hrdinové dánské undergroundové scény CHINAH, budoucí pop’n’b oblíbenci mladší generace Phlake a nežný, dánsky zpívající hlas Katinky Bjerregaard ze skupiny Katinka. Vedle nich se představily i skupiny ze Švédska, Norska, Finska a Islandu.

A právě z Islandu zavítaly do Roskilde dcery Reykjavíku - Reykjavíkurdætur. Vystoupení sedmnáctičlenného dívčího rapového klanu hýřilo energií, feminismem a sexem. Hodinový set využily seveřanky ke zmínění slutshamingu, rovnosti pohlaví a prezentování toho, že i dívčí hlasy mohou být slyšet. Hlavními body vizuální složky bylo postupné svlékání protagonistek, agresivní napodobenina wrestlingové scény a strap-on Anny Andrésdóttir. I přes mimořádnou sílu kontextu je jejich hudba v popředí - ostrý a chytlavý rap je sice v exotickém jazyce, ale hudba Reykjavíkurdætur boří jazykové bariéry. Ačkoliv je pravda, že si po koncertu budete nejspíš nejvíce pamatovat anglicky zpívanou skladbu o análním sexu, i tato kontroverze mnohé dokazuje. Nejedná se o tradiční nebo konzervativní rap, a asi ani to nejlepší z islandské hudební scény, ale určitě šlo o jeden z nejlepších koncertů celého festivalu.

Kouzlo zahraničního jména přitáhlo davy i na koncert kapely s nejdelším jménem letošního Roskilde - Have You Ever Seen the Jane Fonda Aerobic VHS?. Finské trio sice postrádá kytaristu, ale basa, bicí a digitální varhany vytváří zvuk, který se dá popsat jako dívčí garage punk s hippies nádechem. A to, že jejich hudba je stejně chytlavá jako název skupiny, potvrdil už jejich první singl Family Man. Koncert HYESTJFAVHS? je plný pozitivní energie, která se přesně hodí na uvolněný začátek léta. Chytlavé melodie si budete pobrukovat ještě hodiny po koncertu, ale půlhodinový koncert, který představil jejich debutové album Teenage Sweetheart, byl obecenstvu málo. A podobně krátký byl i koncert CHINAH. Dánské elektronické alternativní R&B trio sází na melancholické melodie a romantický hlas zpěvačky Fine Glindvad, styl je podobný loni tak vyhypeovaným Oh Wonder. Jejich největšímu hitu Away from Me se na SoundCloudu dostalo přes půl milionu poslechů a na Roskilde se vytasili se všemi skladbami z únorového EP Once the Lights Are On. Bohužel bylo znát, že publikum je zvědavé hlavně na profláknuté melodie a atmosféra u zaplněné Countdown stage během méně známých skladeb poněkud stagnovala. Ale CHINAH jsou jednou z nejpopulárnějších vycházejících dánských kapel, takže Minds, Colder a We Go Back byly skvělé jak vokálně, tak svou atmosférou.

Velká část současné dánské hudby se točí kolem osmdesátkového a devadesátkového retra. Na Roskilde se představily skupiny jako Gents, ale hlavně Virgin Suicide a Shy Shy Shy. Druzí jmenovaní se na scéně pohybují již dva roky, kdy se do rádií dostali díky nesmírně chytlavé melodii prvního singlu Do Not Ask, načež kamarádské duo Astrid Cordes a Simon Kjeldgaard v říjnu vydalo první EP Love Songs, ze kterého nejvíce vyčnívá skladba Soft & Hard. Na festivalu jim nepřálo počasí a v ponurém odpoledni se tak jejich letní syntetické melodie minuly atmosférou, i když publikum se jim podařilo roztleskat a úsměvy byly vidět všude kolem. A stejně tomu bylo i na koncertu Virgin Suicide. Pětičlenná skupina nezapře inspiraci ve skupinách jako The Cure nebo The Smiths, ale zvuku britských legend přidávají kalifornský nádech, což je ideálně sladěná kombinace pro hippie laděný Roskilde.

Roskilde Festival 2016 začal s grácií. Přes sto tisíc návštěvníků se naladilo do letní atmosféry a zahřívací dny uzavřela v úterý v noci Daft Punk Tribute Party, kdy se celou noc tančilo do rytmu francouzského elektronického dua pod replikovaným pódiem z jejich tour v roce 2007. A po Daft Punk už přišly hlavní hudební dny a přípravy na otevření Orange Stage s Damonem Albarnem.

Info

Roskilde Festival 2016
25. 6. - 28.6. 2016 Roskilde, Dánsko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace