Články / Reporty

Aus a Schnauss o zajíčkovi, kachně a fatamorgáně

Aus a Schnauss o zajíčkovi, kachně a fatamorgáně

Anna Mašátová | Články / Reporty | 08.04.2013

Elektro scéna is not dead a pokud o tom někdo pochybuje, měl se dostavit ve čtvrtek do Akropole. Ta byla totiž našlapaná po strop jen kvůli dvěma hudebníkům, kteří na první pohled neměli, kromě své záliby v elektronice, příliš společného. Chyba lávky, společného toho měli více než dost. Třeba brnkání na klavír od útlého věku, zálibu v libých melodiích i propracovanou projekci.

Večer odstartoval Aus, tedy sólový projekt Japonce Yasuhika Fukuzona. Vystudovaný psycholog se čtyřmi alby na kontě působil na pódiu jako Malý princ. Ztracený tvor, kterému dělaly společnost plastový svítící zajíček, miniaturní lampička, klávesy a vysílačky. Možná zachytávaly signály z neznáma. Sám Ulrich Schnauss, bezpochyby hlavní tahák večera, o Fukuzonovi řekl, že „mísí citově vystavěné aranžmá s propracovanými detaily a úchvatnými melodiemi, které vyvolávají melancholii i optimismus“. Trefné, Aus totiž neváhá do svých skladeb zapojit ani milou klasiku, jakou je Brahmsova ukolébavka. Klavírní vyhrávky mají zásadní roli.

Tokijské princátko mělo za zády proměnlivou projekci prazvláštní krajiny, snad arktických ledovců či povrchu neznámé planety. Roztomilosti nasadil korunu zakomponováním tónů vycházejících z útrob plyšové kachny. Pak už jen úklony s plachostí prvňáčka na školní besídce a zmizel v zákulisí. Rychlá přeměna videoprojekce a dorazil Schnauss.

Narodil se v německém Kielu, ten mu ale brzy přestal stačit. Rozhodl se tedy hledat štěstí v Berlíně a pod pseudonymy View to the Future a Ethereal 77 se postupně zabydloval na tamější scéně. Jenže hlavní město ho otrávilo, připadalo mu maloměšťácké, bez invence. Příznivec britské hudby si opět sbalil kufry a odstěhoval se do Londýna, kde působí dodnes. Nepřehlédnutelná postava shoegazeové scény a sběratel syntezátorů rozhodně nelení, jeho tvorba zahrnuje kromě sólových alb i desítky spoluprací. Konečně po delší době mu vyšla letos v lednu čtvrtá řadová deska, A Long Way to Fall, ze které se Akropoli dostalo bohaté ochutnávky.

Ausovy ledovce vystřídaly biomorfní tvary, na které se až trochu komicky odrážel stín japonského ušáka. I Ulrich prošel lekcemi piana, a i když prý s menším nadšením než jeho zámořský kolega, ani na jeho stole klávesy nechyběly. Na plátně se z mlhy vynořila londýnská ulice s double deckerem a z bohatých melodií, sem tam vytanuly zvuky ostré jako trn. Schnauss vzal publikum na let kolem planety Země. Noční centrum Londýna, rozzářená okna open space, zadní trakty budov, pohoří či lesy. Fata morgana. Tančící postava i vlny rozbíjející se o skály. Volume se čím dál víc stáčelo doprava, drásavý industriál protínaly etnické prvky i lyrické plochy. Zatímco Aus navazoval na evropské hudební kořeny, Schnauss vyšperkoval svůj set také asijským kořením. Ke konci nás hutná basová linka vrátila zpět do technicistního urbanismu velkoměsta, kruh se uzavřel. Ale ouha, najednou výpadek, ticho, které evidentně nebylo plánováno. „Sorry, zkusím to dohrát,“ prohodil na půl pusy Schnauss. Stihne to, když zbývá jen pár minut do desáté? Stihl a jako by nechtěl, abychom tak týden neměli v uších nic jiného, zahltil ušní bubínky trancem. Přistáli jsme, venkovní teploty pod bodem mrazu. Ulrich Schnauss Air vám děkují za pozornost.

Info

Ulrich Schnauss (ger), Aus (jap)
4. 4. 2013, Palác Akropolis, Praha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Až na krev (Dušan Vlk)

Filip Peloušek 22.10.2024

Na druhé straně se starší, očekávající kopající beaty a moshpit, drží zatím u stěn s půllitry, snaží se přečkat útrapy čerstvé dospělosti: „Jak mám žít, aby to tak nebolelo?!“

Život je zhluk náhod (The Ills & co.)

Mišo Berec 22.10.2024

Unravel naberá naživo silné rozmery, kataklyzmatický zvuk gitár a synthov, sample a rytmy Jiřího Bendla vytvárajú pocit niečoho nadpozemského a vy tam chcete naskočiť tiež.

Řád industriální písně (Einstürzende Neubauten)

Akana 21.10.2024

Bargeld vůbec působil velmi vstřícně a uvolněně. V ničem nepřipomínal odměřeného pedanta, v jakého se někdy umí proměnit při rozhovorech s méně kompetentními novináři.

Písně o lásce a radosti (Nick Cave & The Bad Seeds)

Jiří V. Matýsek 20.10.2024

„He's a ghost, he's a god / He's a man, he's a guru,“ zní verš z Red Right Hand. Nick Cave přijel dobře naladěn.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace