Články

Co právě v elektru kutěj: ztraceni v kruhu

Co právě v elektru kutěj: ztraceni v kruhu

Richard Kutěj | Články | 05.05.2018

Radost a svěženka elektronického přelomu zimy/jara u nás? Silhouette a jeho debutové album Lost in the Circle. Silhouette přesvědčivě míchá experimentální elektroniku, techno i ambient. I přes hraní několika stylů najednou zní album celistvě a dotaženě, to díky vyvážené producentské práci, kde své přesné místo mají poklidné a zádumčivé plochy i nabíjející taneční blikavost. Lost in the Circle tak neztrácí energii od první do poslední sekundy. Album vyšlo u Krmelec Recordings, samotný Silhouette jinak na scéně není nováčkem, tvoří také coby Chik a ještě letos chystá další zajímavé věci.


Tvrdé beaty a zvukově košatá analogová zběsilost. V Eclipsed se sešli zástupci dvou kultů slovenské elektro dark scény, kompletní sestava experimentujících Samhain a KeyHead z elektro-industriálních KIFOTH. Společné dílo zní znepokojivě, neuchopitelně, elektronické zvuky, plochy a samply vytvářejí až horečnaté stavy. The Probabilistic Mind je intenzivní zvuková masáž i do detailu promyšlená práce. Náročné album je zároveň i barevné, hypnotická a těžká místa střídá divoká tanečnost, baví i široké spektrum používaných zvuků. Vyšlo u bratislavského labelu Alliens Production. A zajímavost závěrem. Názvy písní podle pořadí dávají dohromady větu, která má vystihnout filozofii celého alba.


Stroon hraje již několik let v 1. lize slovenské elektronické scény a první příčky obsazuje i s letošním albem Vice Laboratory. To svou propracovaností odmění za soustředěný poslech, uspokojí ale i náročného klubového tanečníka. Ostré hrany i jemné zvoučky, zacyklené plochy prostříhané tanečními beaty. Stroon tracky řeže ostře jako skalpel, takže album jede v neustále se měnící energii, žádná plocha netrvá zbytečně dlouho, vše naskládáno matematicky přesně, zabaleno v krystalicky čistém zvuku. Vydali Starcastic/Deadred Records.


Silný debut přináší švédský projekt Teahouse Radio na albu Her Quiet Garden. Symbioza nežně rezonujících ploch a dronů, doplňující zvuky, vše místy kropené zvláštními posmutnělými melodiemi. Ano, ambient ve své nejčistší podobě, hraný bez patosu a energicky. Ani tu nejde o žádného nováčka, producent a skladatel Pär Boström tvoří i dark ambientní projekty Kammarheit či City Last Broadcast. Letošní album projektu Teahouse Radio je navíc výběrem skladeb, z nichž nejstarší vznikaly již v roce 2004. Vyšlo u Hypnagoga Press, který švédský producent provozuje se svou sestrou, všestrannou umělkyní Åsou Boström. Sourozenci spolu tvoří i ambientní projekt Hymnambulae.


Klasický sedmipalec na čirém vinylu vydal na počátku května ostravský zvukový experimentátor Säkkikangas. Ten se věnuje abstraktním skladbám, kde pracuje s terénními nahrávkami i elektronickými zvuky a ruchy a také se svým vlastním efektovaným hlasem. Side A nabízí jemně vrzající práci a klikání, ukončené elektro zkresleným běsem. Side B je proměnlivá noiseová stěna zkreslených šumů a hluků, která přejde ve vyklidněný abstraktní tvar. Vyšlo u experimentům nakloněného labelu Korobushka Records.


Stále v tvůrčím procesu je již dlouhá léta osobnost naší temné elektro experimentální scény Vladimír Hirsch. Nyní finalizuje nové album Katagenesis, které volně naváže na vynikající loňské Scripta Soli. Spolu s Martinou Sanollovou a Tomem Saivonem, tedy coby Skrol, pracuje na remaku desky Geometrie nevědomí, kterou původně vydal v roce 2000 pod hlavičkou svého projektu Zygote. Album by pod novým názvem mělo vyjít koncem roku u portugalského labelu Voraus Records. Aby toho nebylo málo, vydal Hirsch v digitální podobě Instroscan (2016), jenž patří pod další jeho alias Subpop Squeeze.


Info

foto: Silhouette (archiv Krmelec Recordings)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Ničiteľ

redakce 25.12.2024

Posledné dva roky kapela strávila prácou na novom materiáli pre ďalší album, pričom v pláne je ešte jeden rok tvorivých príprav.

Přátelství, co nestárne (Justice)

Kristina Kratochvilová 25.12.2024

Justice sice zestárli o jednadvacet let, v Max-Schmeling-Halle, kam jsme se přijeli podívat na show, kterou dovezou na Colours, to rozhodně vidět nebylo.

5 zimních písniček pro tichou noc podle Full Moonu

redakce 22.12.2024

Dá se u nich rekapitulovat celý rok, stejně jako celý život, můžete být trudní a veselí a nejlíp všechno najednou.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

10 + 1 = Sylvain Chauveau

redakce 19.12.2024

Bohatá diskografie zahrnuje meditativní neoklasická alba vydaná u prestižních labelů.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

10 + 1 = Petr Kubát

redakce 16.12.2024

Jaké hudební tipy nám dal začínající autor a fanoušek popkultury vyžívající se v antihrdinech?

V samotách i v davu (Letní kapela)

Tomáš Jančík 15.12.2024

„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.

Šejkr #145: Peříčka

Michal Pařízek 13.12.2024

Nikol Bóková vydává svoje Feathers zítra, dneska večer na Radiu 1 si dáme jednu ve světové premiéře. Feathers, peříčka.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace