Zprávy / Pozvánky

Pianové koncerty Philipa Glasse v Arše

Pianové koncerty Philipa Glasse v Arše

redakce | Zprávy / Pozvánky | 13.06.2016

Philip Glass, který v lednu příštího roku oslaví své 80. narozeniny, v Praze vystoupí s japonskou klavírní sólistkou Maki Namekawa. Na scéně Archy zahrají 9. listopadu výběr Glassových sólových skladeb pro piano včetně nejnovějších kompozic ze série The Etudes. Účast samotného skladatele potvrdil dnes ředitel Archy Ondřej Hrab. "Je vždy úžasné poslouchat hudbu v autentickém podání autora, který zároveň patří k nejvýznamnějším žijícím hudebním skladatelům světa. Jestliže v rámci jednoho koncertu můžeme jeho hudbu slyšet také v dokonalé interpretaci hvězdné japonské pianistky, je to příslib velkého a neopakovatelného hudebního zážitku," řekl k nadcházejícímu koncertu Hrab.

Philip Glass (1937) je označován za reprezentanta minimalismu v současné vážné hudbě. On sám dává přednost termínu hudba s repetitivními strukturami. Proslavil se pětihodinovou operou Einstein on the Beach (Einstein na pláži), kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět. Vedle operní a divadelní hudby se Philip Glass intenzivně věnuje symfonické, komorní a filmové hudbě (dokumentární trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi, film Hodiny režiséra Stephena Daldryho). Tři z celovečerních filmů, ke kterým složil hudbu, získaly nominace na Oscara, Glassova hudba zazní též v artovém filmu režiséra Quentina Dupieuxe Realita, který do českých kin vstupuje právě v těchto dnech.


Vystoupení Philipa Glasse v Divadle Archa není náhodné. Právě zde byli diváci svědky legendárního vystoupení Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996, následně Archa uvedla koncertní verzi opery Pádu domu Usherů. V rámci Maratonu soudobé hudby se v roce 2005 v Arše konala česká premiéra Glassovy opery V kárném táboře. V roce 2014 zde zazněla též česká premiéra 3. symfonie Philipa Glasse v provedení Orchestru Inégal. Philip Glass absolvoval University of Chicago a prestižní newyorskou uměleckou školu Juilliard School. Na počátku šedesátých let strávil dva roky intenzivním studiem v Paříži, kde si vydělával peníze přepisem indické hudby Ravi Shankara do západních partitur. Po návratu do New Yorku použil východní techniky ve vlastní hudbě - asijský princip mnoha souběžných rytmů a melodií, které se rozbíhají a zase sbíhají, Glassovi údajně připadal jako pravé vyjádření světa.

Vedle komponování Philip Glass založil a vede multidisciplinární festivalu The Days and Nights Festival v kalifornském Carmelu/Big Sur. Na začátku loňského roku vyšly memoáry Words Without Music (Slova bez hudby). Philip Glass byl za celoživotní dílo jmenován jedenáctým nositelem ceny Glenn Gould, udělované význačným hudebním postavám. K prvním dvaceti vstupenkám obdržíte volnou vstupenku na projekci filmu Realita (režie Quentin Dupieux) s hudbou Philipa Glasse, kterou v těchto dnech do českých kin uvádí distribuční společnost Aerofilms.

Info

Pianové koncerty Philipa Glasse
Philip Glass (us) + Maki Namekawa (jp)
9. 11. 2016 20:00
Divadlo Archa, Praha
Vstupné: 1900,- stání / 2500,- sezení

www.facebook.com/DivadloArcha
www.archatheatre.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Abul Mogard a Rafael Anton Irisarri na Spectaculare

redakce 20.12.2024

Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.

Moin rozezní MeetFactory

redakce 20.12.2024

Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.

CocoRosie do Prahy s novou deskou

redakce 19.12.2024

Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.

Lanugo s novým klipem, zvou na koncerty

redakce 15.12.2024

Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.

Máří a Moře dní míří do pražské Varšavy

redakce 14.12.2024

Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.

Bára Zmeková a příběh Paměti Národa s norským tubistou

redakce 12.12.2024

Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.

Vánoční Very Merry Arts

redakce 11.12.2024

Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.

BAFS živě v Punctu

redakce 10.12.2024

Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.

Sonitus: Jules Reidy a Marta Forsberg

redakce 09.12.2024

Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.

Vánoční večírek Miro ve Fuchs2

redakce 08.12.2024

Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace