redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.10.2017
Čtrnáctý ročník Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru se odehraje od 6. do 16. června 2019 v areálu pražského Výstaviště, kam se vrátí po 12 letech. Již první ročník PQ v roce 1967 proběhl na tomto místě v dnes již neexistujícím Bruselském pavilonu. PQ, které dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem, nabídne v roce 2019 tři soutěžní kategorie: Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru a Studentskou výstavu. Opět bude vlastní expozicí zastoupená i česká scénografie, o její podobě rozhodne výběrové řízení Ministerstva kultury ČR. Více informací na pq.cz.
"Po dlouhých 12 letech se s Pražským Quadriennale vracíme do místa, které je s jeho historií velmi úzce spjato. Proběhl zde i úplně první ročník v roce 1967 v dnes již vyhořelém Bruselském pavilonu. Kromě rozmanitých prostorových možností, které pro jednotlivé výstavy nabízí rozsáhlý areál pražského Výstaviště i samotný Průmyslový palác, se těšíme i na přilehlý park a klidnější atmosféru oproti PQ 2015, které probíhalo v historických budovách v centru města," říká umělecká ředitelka PQ Markéta Fantová. Pražskému Výstavišti, které vzniklo pro Jubilejní zemskou výstavu v roce 1891, dominuje právě budova Průmyslového paláce navržená architekty Bedřichem Münzbergrem a Františkem Prášilem. Zde se Pražské Quadriennale odehrávalo v letech 1995, 1999, 2003 a 2007. V roce 2008 však levé křídlo Průmyslového paláce shořelo a další ročníky PQ se přesunuly do Veletržního paláce či historického centra města.
Pražské Quadriennale 2019 se zaměří na tři tematické okruhy, které jsou volně inspirovány sousoším Zlaté trigy, tedy hlavní cenou, která je na PQ tradičně udělována za nejlepší expozici. "Triga je pro nás metaforou propojení tří různých sil v jednu, vedoucí ke společnému cíli, a poukazuje na důležitost úzké spolupráce. Tři koně trigy jsou také metaforou tří fází života: divokosti mládí, dospělosti obohacené zkušenostmi a moudrosti stáří. Toto budou naše tři hlavní směry pohledu, kterými budeme zkoumat tři různé a cyklicky se opakující fáze kreativního procesu: Imaginace, Proměny a Reflexe," vysvětluje umělecká ředitelka PQ 2019 Markéta Fantová. Okruh Imaginace bude zahrnovat Studentskou výstavu – Výstavu prací studentů, mladých scénografů a nových scénografických ateliérů, Site specific festival, Studentský program a Ateliér škol a rodinný program. Okruh Proměny bude zahrnovat Výstavu zemí a regionů, Výstavu divadelní architektury a prostoru – Naše divadlo světa, projekt Formace, 36Q° a PQ Talks. Okruh Reflexe bude zahrnovat výstavu Fragmenty. Jako kurátoři pro jednotlivé projekty byli pozváni D. Chase Angier (kurátorka projektu Formace), Serge Von Arx (kurátor projektu Formace), Pavel Drábek (kurátor PQ Talks), Sophie Jump (kurátorka Site specific festivalu), Barbora Příhodová (kurátorka PQ Talks), Andrew Todd (kurátor Výstavy divadelní architektury a prostoru − Naše divadlo světa), Patrick Du Wors (kurátor Studentského programu) a Klára Zieglerová (kurátorka výstavy Fragmenty).
O české účasti na PQ 2019 a konkrétní podobě expozic rozhodne výběrové řízení, které bylo vyhlášeno Ministerstvem kultury ČR. Zájemci mohou svůj projekt přihlásit do jednotlivých výstavních sekcí (Výstava zemí a regionů, Výstava divadelní architektury a Studentská výstava), nebo pokud tomu projekt rozsahem odpovídá mohou připravit návrh pro dvě či všechny tři. Termín pro podávání přihlášek do výběrového řízení je 31. října 2017.
Pražské Quadriennale 2019
6. - 6. 6. 2019
Výstaviště, Praha
www.facebook.com/praguequadrennial
www.pq.cz
Foto © Kristýna Císařová
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 13.11.2024
Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.
redakce 12.11.2024
Její nová tvorba se nese na vlnách improvizace, silné atmosféry a inovativních zvukových krajin.