Články / Recenze

Dobře prořezaný strom (perspektivy Lenky Dusilové)

Dobře prořezaný strom (perspektivy Lenky Dusilové)

Akana | Články / Recenze | 27.11.2014

Dobře prořezaný strom. Jeho koruna zůstala košatá a široce rozprostřená mnoha směry, ale zahradníkům se navíc podařilo ji projasnit. Zdůraznit řád i zachovat přirozenost. Jestliže album Baromantika mělo pár míst, která se mohla zdát přeprodukovaná, na novince už je nenajdeme. Zvukové struktury jsou stejně bohaté a různorodé, jen přehlednější, symbióza elektroniky a samplů s akustickým nástroji nenucenější. Tam, kde má být nálada intimní, taková je, kde je zapotřebí energičtější dusot (bicí Miloše Dvořáčka několikrát zdvojuje Martin Novák), nesplývá do přeplácaného chuchvalce.

Skupina, která přijala název předchozího alba za svůj, mezitím úspěšně překonala krizi a stala se ještě silnějším a kompaktnějším tvůrčím organismem. Lenka Dusilová je sice přirozeným leaderem a Beata Hlavenková její pravou rukou, ale autorský a produkční vklad Viliama Béreše a Patricka Karpentského je zcela rovnocenný a pro výslednou podobu nahrávky stejně určující. Díky vzájemně ohleduplnému prolnutí odlišných tvůrčích přístupů písně dýchají a bez zbytečných usazenin plynou vpřed. To ale nevylučuje různé neobvyklosti a výboje včetně hlukových a ruchových doplňků. Disciplinovanost a hledačství jdou ruku v ruce.

Stylově nezařaditelný, a přesto nevyumělkovaný obraz netříští ani hostující zpěváci Justin Lavash (starý známý od posledně), David Koller (známý ještě starší) a Dan Bárta (bylo jen otázkou času, kdy si tihle dva něco společného střihnou). K sólovému vokálnímu výstupu se nechala přesvědčit i Beata Hlavenková (Archiv dní) a její asi i díky slovenštině lehce ursinyovská poloha je velmi příjemná. Lenka sama dál rozšiřuje svůj výrazový záběr, v polsky zpívané Duszo moja se dotýká zemitých, folklorem inspirovaných teritorií, kde potkáváme třeba Ivu Bittovou nebo Radůzu. Ani různorodost textařských zdrojů (a zapojení angličtiny, polštiny a slovenštiny) nenabourává celistvost alba. Nejvytíženějším autorem je Martin Evžen Kyšperský, s jehož poetikou si Lenčin naturel sednul už na Baromantice a nyní se nejpůsobivěji protnuli v Tětivě s neodolatelně nafrázovaným refrénem. Zastřešující téma změny životních schémat, opouštění starých a objevování nových perspektiv a citlivého předělu mezi tím nejsilněji rezonuje právě v Tětivě a katarzním způsobem pak i v závěrečné, gabrielovsky vznosné Dvanácté.

V hodině smrti je kolektivní dílo. Pří nevyhnutelném střetávání výrazných osobností možná dost vydřené, ale pokud ano, ve výsledku se to skoro neodráží. Je z něho cítit pečlivost, pozornost ke každému tónu, zvuku, slůvku. Ne ale prázdný formalismus. Tahle hudba je tvořená v první řadě srdcem a silné proudy emocí si skrze vypiplanou formu bez potíží nachází cestu.

Info

Lenka Dusilová & Baromantika (Supraphon, 2014)
www.lenkad.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový hlas v mé hlavě (Linkin Park)

3DDI3 01.01.2025

Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.

Kdo si tak dnes vzpomene? (Hvězdy v polostínu)

Jiří V. Matýsek 20.12.2024

Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.

Všetci žijeme s vedomím, že jedného dňa zmizneme (Parannoul)

Matej Žofčín 18.12.2024

Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.

Cesta do hlubin sebevrahovy duše (Ti, kteří se rozhodli)

Martin Zoul 17.12.2024

Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.

Námorníkov sen (Il Sogno del Marinaio)

Jakub Veselý 10.12.2024

Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.

Boj s vlastní nejistotou (STRFKR)

Filip Peloušek 05.12.2024

Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.

Nic není natolik rozbité, aby to nešlo opravit (Mark Lanegan)

Kristina Kratochvilová 25.11.2024

Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.

Křehkost ve zkaženém světě (Anora)

Šimon Žáček 24.11.2024

Zdánlivě banální příběh Anory skrývá krásy i ošklivosti chybujících lidí ve stále více matoucím světě.

Úprimná láska k hudbe (Alfie Templeman)

Jakub Veselý 21.11.2024

Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.

Spojit žánry a vysvobodit z melancholie (Jiný metro)

Magdalena Fendrychová 11.11.2024

Texty se nezabývají současnými společenskými problémy nebo zásadními citovými zvraty, spíš popisují každodenní situace a fantazie.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace