redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2020
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu reaguje kreativně na současnou situaci. Neustupuje z vysokých nároků na uměleckou kvalitu a žánrovou otevřenost a nevzdává se ani zahraničních hvězd. Naopak, připravuje s nimi unikátní venkovní koncerty, kterými dá celému kulturnímu světu hlasitě na vědomí, že Praha opět zní. Čtyřiadvacáté Struny podzimu se uskuteční ve dvou blocích – v září venku, v listopadu uvnitř. Festival oznámil první dvě jména zahraničních umělců, kteří vystoupí na venkovních open air scénách a zveřejnil program své tradiční vnitřní části v listopadu.
Letošní neobvyklý rok sice zhatil kulturním institucím mnohé plány, zároveň však nahrává neotřelým nápadům a dává vzniknout jedinečným počinům. A tak Struny podzimu v rámci svého 24. ročníku uspořádají vůbec první venkovní koncerty, na nichž zahraniční festivalové hvězdy poctí svými vystoupeními k životu se probouzející Prahu. Právě genius loci „města na řece Vltavě“ hraje v zářijových open-air koncertech Strun podzimu hlavní roli. Na prvním z nich vystoupí 11. září jazzový basista Avishai Cohen (vystoupil na Strunách podzimu v naposledy v roce 2013) s projektem Gently Disturbed a s výjimečnou sestavou, která je mnohými považována za tu vůbec nejsilnější – s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem.
Vyvrcholením venkovního programu festivalu bude 19. září unikátní koncert Prague Sounds again/Hope for Prague s britským houslistou Danielem Hopem, který se odehraje na plovoucí scéně na Vltavě, poblíž Národního divadla. Toto bezprecedentní řešení umožní publiku sledovat koncert nejen z vltavských nábřeží, mostů a břehů ostrovů, ale také z lodiček a šlapadel přímo na řece, s pohledem na ikonickou scenérii hlavního města. Jádrem programu koncertu je Vivaldi Recomposed, úprava Vivaldiho Čtvera ročních období od současného britského skladatele Maxe Richtera, kterou Hope nahrál pro Deutsche Grammophone a následně představil na svém debutu v ČR na Strunách podzimu v roce 2013 v Rudolfinu. Festival Struny podzimu myslel také na podporu českých hudebníků, Daniela Hopea tak na pódiu obklopí domácí Epoque Orchestra. Tradiční program Strun podzimu v pražských sálech zahájí 1. listopadu v DOX+ kapela Brandt Brauer Frick Ensemble. Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě svými průlomovými experimenty v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým, technem ovlivněným skladbám. Expanze z tria do desetičlenného živého ansámblu pak už byla jen dalším logickým krokem ve vývoji kapely. V obsazení najdeme klavír, harfu, pozoun, tubu, housle, violoncello, harfu, tři perkusionisty a syntezátor.
Příznivci klasiky s přesahem se mohou 6. listopadu těšit na koncert kontratenoristy Andrease Scholla. Ten společně se svojí hudební i životní partnerkou, klavíristkou Tamar Halperin, vstoupí do neprobádaných repertoárových vod lidové hudby. V programu Twilight People pojmenovaném podle písně Ralpha Vaughana Williamse se pohybují ve zvláštní hypnotizující atmosféře pomalu plynoucího bezčasí, jež umocňuje kontemplativní až spirituální vyznění celého písňového výběru. Komorní, intenzivní zážitek nabídne 8. listopadu v Divadle X10 kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria, který festivalovému publiku zahraje a zazpívá písně Antonia Carlose Jobima v sólovém recitálu. Cantuaria poutavě interpretuje tradiční brazilskou bossa novu, ale zároveň se dokázal prosadit za hranicemi Brazílie především spoluprací s jazzovými a avantgardními umělci na newyorské downtown scéně. Písně nejslavnějšího autora stylu bossa nova, Antonia Carlose Jobima nejprve nahrál (Cantuaria Canta Jobim) a nyní je ve formátu recitálu zažije publikum Strun podzimu. Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstará 21. listopadu v Rudolfinu živoucí legenda Jiří Suchý. Koncept koncertu vychází z legendárního televizního pořadu Recital 64, pásma písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v režii Jána Roháče. Atmosféru v Rudolfinu tak opět umocní scéna Michala Cabana inspirovaná právě černobílou estetikou původního televizního pořadu.
fotogalerie z loňského ročníku zde
redakce 21.12.2024
V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.
redakce 16.12.2024
Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.
redakce 15.12.2024
Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.
redakce 13.12.2024
Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.
redakce 11.12.2024
Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.
redakce 08.12.2024
Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.
redakce 07.12.2024
Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.
redakce 06.12.2024
Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.
redakce 05.12.2024
V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.
redakce 04.12.2024
Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.