redakce | Zprávy / Festivalové | 15.06.2020
Mezinárodní hudební festival Struny podzimu reaguje kreativně na současnou situaci. Neustupuje z vysokých nároků na uměleckou kvalitu a žánrovou otevřenost a nevzdává se ani zahraničních hvězd. Naopak, připravuje s nimi unikátní venkovní koncerty, kterými dá celému kulturnímu světu hlasitě na vědomí, že Praha opět zní. Čtyřiadvacáté Struny podzimu se uskuteční ve dvou blocích – v září venku, v listopadu uvnitř. Festival oznámil první dvě jména zahraničních umělců, kteří vystoupí na venkovních open air scénách a zveřejnil program své tradiční vnitřní části v listopadu.
Letošní neobvyklý rok sice zhatil kulturním institucím mnohé plány, zároveň však nahrává neotřelým nápadům a dává vzniknout jedinečným počinům. A tak Struny podzimu v rámci svého 24. ročníku uspořádají vůbec první venkovní koncerty, na nichž zahraniční festivalové hvězdy poctí svými vystoupeními k životu se probouzející Prahu. Právě genius loci „města na řece Vltavě“ hraje v zářijových open-air koncertech Strun podzimu hlavní roli. Na prvním z nich vystoupí 11. září jazzový basista Avishai Cohen (vystoupil na Strunách podzimu v naposledy v roce 2013) s projektem Gently Disturbed a s výjimečnou sestavou, která je mnohými považována za tu vůbec nejsilnější – s bubeníkem Markem Guilianou a pianistou Shaiem Maestrem.
Vyvrcholením venkovního programu festivalu bude 19. září unikátní koncert Prague Sounds again/Hope for Prague s britským houslistou Danielem Hopem, který se odehraje na plovoucí scéně na Vltavě, poblíž Národního divadla. Toto bezprecedentní řešení umožní publiku sledovat koncert nejen z vltavských nábřeží, mostů a břehů ostrovů, ale také z lodiček a šlapadel přímo na řece, s pohledem na ikonickou scenérii hlavního města. Jádrem programu koncertu je Vivaldi Recomposed, úprava Vivaldiho Čtvera ročních období od současného britského skladatele Maxe Richtera, kterou Hope nahrál pro Deutsche Grammophone a následně představil na svém debutu v ČR na Strunách podzimu v roce 2013 v Rudolfinu. Festival Struny podzimu myslel také na podporu českých hudebníků, Daniela Hopea tak na pódiu obklopí domácí Epoque Orchestra. Tradiční program Strun podzimu v pražských sálech zahájí 1. listopadu v DOX+ kapela Brandt Brauer Frick Ensemble. Daniel Brandt, Jon Brauer a Paul Frick jsou berlínští hudebníci s klasickým vzděláním, kteří prosluli po celém světě svými průlomovými experimenty v elektronické i akustické hudbě. Jako trio se dostali do povědomí především na klubové scéně, a to díky svým minimalistickým, technem ovlivněným skladbám. Expanze z tria do desetičlenného živého ansámblu pak už byla jen dalším logickým krokem ve vývoji kapely. V obsazení najdeme klavír, harfu, pozoun, tubu, housle, violoncello, harfu, tři perkusionisty a syntezátor.
Příznivci klasiky s přesahem se mohou 6. listopadu těšit na koncert kontratenoristy Andrease Scholla. Ten společně se svojí hudební i životní partnerkou, klavíristkou Tamar Halperin, vstoupí do neprobádaných repertoárových vod lidové hudby. V programu Twilight People pojmenovaném podle písně Ralpha Vaughana Williamse se pohybují ve zvláštní hypnotizující atmosféře pomalu plynoucího bezčasí, jež umocňuje kontemplativní až spirituální vyznění celého písňového výběru. Komorní, intenzivní zážitek nabídne 8. listopadu v Divadle X10 kytarista, zpěvák a skladatel Vinicius Cantuaria, který festivalovému publiku zahraje a zazpívá písně Antonia Carlose Jobima v sólovém recitálu. Cantuaria poutavě interpretuje tradiční brazilskou bossa novu, ale zároveň se dokázal prosadit za hranicemi Brazílie především spoluprací s jazzovými a avantgardními umělci na newyorské downtown scéně. Písně nejslavnějšího autora stylu bossa nova, Antonia Carlose Jobima nejprve nahrál (Cantuaria Canta Jobim) a nyní je ve formátu recitálu zažije publikum Strun podzimu. Závěrečný koncert letošních Strun podzimu obstará 21. listopadu v Rudolfinu živoucí legenda Jiří Suchý. Koncept koncertu vychází z legendárního televizního pořadu Recital 64, pásma písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočeného roku 1964 v režii Jána Roháče. Atmosféru v Rudolfinu tak opět umocní scéna Michala Cabana inspirovaná právě černobílou estetikou původního televizního pořadu.
fotogalerie z loňského ročníku zde
redakce 22.01.2025
Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
redakce 17.01.2025
Hudba Jungle Debris sahá od hravých písniček a dronového minimalismu přes disonantní lyriku až k intenzivním a naléhavým projevům.
redakce 16.01.2025
Róisín Murphy je královnou třpytek, flitrů a opojného disco eskapismu.
redakce 14.01.2025
Letošní program se nese především ve znamení politiky a zákulisních mocenských tahanic, často založených na základě skutečných událostí.
redakce 09.01.2025
Sedm setů, z nichž jeden tentokrát zavítá ze Slovenska a hned dva budou mít světovou premiéru.
redakce 06.01.2025
Mezi první oznámená jména patří Daniel Romano's Outfit, kanadská punk-rock’n’rollová senzace známá nespoutanou energií a hypnotickými melodiemi.
redakce 06.01.2025
Jeho nové EP Last Child in the Woods mísí klavír se syntezátory, smyčci a dechovými nástroji.
redakce 05.01.2025
Oba se nebojí kombinovat klubové beaty s náladotvornou atmosférou, ambientními plochami a špetkou postrockové emocionality.
redakce 05.01.2025
Sobotní lineup ozdobí nejen kanadská Alanis Morissette, ale také tři české zpěvačky.