Anna Mašátová | Články / Seriály / / 10+1 | 08.07.2016
Jedním z pozvaných odborníků letošní konference a showcase Czech Music Crossroads je také Miguel Santos. Santos je ředitelem Red Orange Arts Agency, labelu Red Orange Recordings, zakladatelem London International Festival of Exploratory Music a programovým tvůrcem Resonance FM.
“Když jsem dával tento seznam dohromady, uvědomil jsem si, že většina umělců, s kterými spolupracuji, jsou migranti narození v jiné zemi než dnes žijí. Nevybíral jsem si je samozřejmě podle toho, prostě se tak stalo. Ostatně se mnou je to stejné, vyrůstal jsem v Portugalsku a žiji v Anglii. Nejsem si jistý, jak moc taková zkušenost ovlivní tvorbu nebo hudební vkus. Nicméně doufám, že se vám tato snaha o nadnárodní, inovativní a inspirativní soupis bude líbit. Štastnou hudební cestu.”
Claudia Aurora - Mulher do Norte (Red Orange Recordings, 2016)
Pracuji s Claudií od roku 2011. Spolupracovali jsme již na první desce a jsem pyšný, že její druhá nahrávka vyšla na Red Orange Recordings. Když došlo k samotnému nahrávání Mulher do Norte, Claudia vzala tým skvělých muzikantů do své domoviny, klidného portugalského Alenteja. Zrodily se vášnivé písně ztráty, lásky a toužení. Portugalská i španělská kytara, kontrabas, cello, buzuki, akordeon, směs toho všeho vytvořila fado, jaké jste doposud neslyšeli. Fado s náručí široce otevřenou, objímající všechny ty dávné tradice Iberského poloostrova – flamenka, tanga a cikánské hudby.
Kimi Djabaté - Kanamalu (Red Orange Recordings, 2016)
Kanamalu je třetím albem griota Kimiho Djabaté z Guinei – Bissau. Tomu předcházelo Karam, vydané u labelu Cumbancha roku 2009, které dosáhlo druhého místa World Music Charts Europe. Djabaté pochází z uznávané rodiny kmene Mandinka. Celý svůj život zasvětil studiu zvuku, hře na balafon, kytaru, zpěvu a poznávání kultur. Byl take označen Top of the World aktuálního čísla prestižního časopisu Songlines.
Badi Assad - Hatched (O-Tone Music, 2016)
Na své dvanácté desce představuje brazilská zpěvačka a kytaristka nejen své kompozice, ale také výrazně odlišné covery Skrillexe, Mumford & Sons nebo Hozier. Stereo Magazine označil nahrávku nejlepším počinem její kariéry.
Bruno Sanfilippo - The Poet (1631 Recordings, 2016)
Bruno Sanfillippo je klasicky vzdělaný hudebník a skladatel z Argentiny, žijící v současnosti ve Španělsku. Střídavě se zaměřuje na minimalistické piano a elektroakustickou hudbu. Je posedlý hledáním nových a unikátních kvalit hudby – pátrá v úchvatných magických hloubkách. Ve snech není žádná věc nepředstavitelná, absurdní nebo divná a Sanfilippova hudba pochází právě z tohoto nevyčerpatelného pramene. Jeho muzika je srovnávána s Maxem Richterem, Arvem Pärtem, Jóhannem Jóhannssonem, Haroldem Buddem a mnoha dalšími z ranku soudobé klasické hudby.
Namgar - The Dawn of the Foremothers (Namgar Music, 2012)
Namgar (což znamená v tibetštině bílý mrak) předvádí tradiční burjatskou a mongolskou hudbu. Zpěvačka Namgar Lhasaranova pochází z východní hranice Burjatska, kde se potkávají hranice tří zemí – Ruska, Mongolska a Číny.
Alamaiilman Vasarat - Valta (Laskeuma Records, 2012)
Alamaailman Vasarat (aneb Kladiva z podsvětí), je avantgardní finská hudební skupina založená roku 1997. Mezi své vlivy čítají evropský folk, klezmer, jazz a metal.
Amadou Diagne - Ligéey (Long Tale Recordings, 2015)
Amadou Diagne je hudebník, který má západoafrickou tradici v žilách. Zpěvák, písničkář, perkusista a kytarista pochází z linie griotské rodiny uznávaných zpěváků a hráčů na buben sabar z oblasti kolem Dakaru v Senegalu.
Jeho perkusivní talent ho přivedl k nabídce stálého členství v Orchestre National du Senegal, ve kterém působil mnoho let a pravidelně vystupoval s mnoha africkými hvězdami. Navíc je velmi vytíženým studiovým hráčem.
Ami Koita - Songs Of Praise (Stern’s, 1994)
Ami Koita, je nejslavnější, mezinárodně uznávanou malijskou zpěvačkou. Je obdařena éterickým hlasem a zrozena do hudební tradice modlitebních zpěvů. Je divou mandincké hudby. Ačkoliv se zpočátku zaměřovala na tradiční styl jali, brzy adoptovala i moderní vlivy.
Amira Kheir - Alsahraa (Contro Cultura Music/Sterns Distribution, 2014)
Sudánsko – italská zpěvačka Amira Kheir okouzluje publikum celého světa zvukem inspirovaným v tradiční hudbě rodného Súdánu ukotveným v experimentálním jazzu a soulu. Výsledkem je unikátní sudánský jazz, který dává ochutnat bohatou sudánskou hudební scénu, odlišnou od saharského blues a sufijské hudby.
Oana Catalina Chitu - Divine (Asphalt Tango, 2013)
V Berlíně usazená rumunský zpěvačka Cătălina Chiţu využívá svůj mimořádný hlas k prezentování esenciálního repertoáru nejmilovanější a nejváženější umělkyně 20. století, Marii Tănase. Oana Cătălina Chiţu převzala a upravila populární písně. Výsledkem jsou moderní a nadčasové kusy.
Lucia Pulido - Dolor de ausencia (FM Discos, 2005)
Lucía Pulido je kolumbijská zpěvačka s nejsytějším hlasem současné jihoamerické hudební scény. Má experimentální přístup, vokální sofistikovanost a podílí se na mnoha projektech, od tradiční kolumbijské hudby přes jazz po world music. Písně z alba jsou o nešťastné lásce. Tyto jihoamerické kusy, např. Julia Jaramilla a Cuca Sancheze, byly populární mezi třicátými a šedesátými lety. Motivem skladeb, většinou boler a valčíků, je intenzivní bolest neopětované lásky. Lucia vdechla tomuto repertoáru nový život. Smutek, bolest, zklamání, zlomené srdce a bohatý rejstřík dramatismu je zcela přítomen i v jejích emotivních vystoupeních.
Miguel Santos
Red Orange Arts Agency
www.redorange.org.uk
Czech Music Crossroads
12.-13. 7. 2016, Ostrava
www.crossroadsmusic.cz
redakce 23.10.2024
Ředitel Marek Hovorka pro vás vybral 10+1 filmový tip, který byste si neměli nechat ujít, což berte jako velmi husté, jakkoliv jedinečné síto. Snímků budou stovky!
redakce 17.10.2024
Francouzský fenomén, který doma vyprodává mnohatisícové haly, míří k nám na dva koncerty. Groove Brno.
redakce 06.10.2024
V rámci festivalu Music is Nina a Štěpán Honovi představí jedinečnou barevnost spojení klavíru a vibrafonu. Zatím si poslechněme klavíristčiny oblíbené skladby.
redakce 19.09.2024
Co může být lepšího než doporučení přímo od členek týmu festivalu, které vám prozradí, na jaká shows letošního Lunchmeatu nesmíte chybět?
redakce 11.02.2024
Lukáše můžete znát z kapel Orient nebo Ginger Wizard & Peter Jacksons. Také je součástí nahrávacího studia Tropical Cell. Lásky, nejoblíbenější kapela a guilty pleasure?
redakce 26.10.2023
Co všechno peruánskou rodačku Alejandra Cárdenas Pacheco inspirovalo? Můžete vidět a slyšet na Le Guess Who?, nebo taky za pár dní v Punctu.
redakce 13.10.2023
"Znát a milovat album Raw Power od The Stooges bylo součástí mé identity, když jsem začínal hrát ve vlastních kapelách," říká zpěvák Felix Bushe. Zítra živě.
redakce 02.10.2023
Sedm divadelních vzpomínek, které jsou pro Adama zásadní, tři tipy, co v nejbližší době vidět v Praze, a jedno guilty pleasure!
redakce 15.09.2023
"Nedávno jsem si uvědomila, že hudba kterou jsem poslouchala jako teenager hluboko uvnitř mě zakotvila a podvědomě inspiruje mou dnešní produkci," říká Martyyna. Lunchmeat volá.
redakce 04.08.2023
Jako první pod hlavičkou nového projektu Ávéčko vystoupil americký hudebník a umělec Freddy Ruppert. Giallo, giallo a zase giallo!